Przebieg atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Przebieg atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła diagnozowana u co piątego niemowlaka. Czym właściwie jest to schorzenia i czy można z nim efektywnie walczyć? Przekonajmy się!

Podstawowe informacje

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może rozwinąć się między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka. Jeżeli schorzenie zostało wykryte w pierwszym roku życia, w połowie przypadków objawy ustępują po ukończeniu przez dziecko trzech lat. Niestety, 50 procent chorych musi zmagać się ze schorzeniem przez cały okres dziecięcy i młodzieńczy – a niekiedy nawet w wieku dojrzałym.

Objawy chorobowe nie występują jednak stale – po okresach zaostrzenia zmian skórnych i świądu następuje okres remisji, w czasie którego chory nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.  Typowym objawem atopowego zapalenia skóry u niemowlaka są: swędząca skóra, wypryski, wysięki oraz zmiany  zlokalizowane na policzkach i wewnętrznej stronie łokci oraz kolan.

Dlaczego niemowlęta chorują na egzemę?

Przewlekła dermatoza stanowi wynikową reakcji chorobowej na alergen bądź inny czynnik zewnętrzny, który może skutkować nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE chroniących organizm przed działaniem szkodliwych substancji.

Przeciwciała biorą aktywny udział w reakcji uczuleniowej,  powodując wydzielanie histaminy, która z kolei pomaga pokonać infekcję przez zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych dla leukocytów.

Mimo zaawansowanej wiedzy na temat objawów i przebiegu choroby AZS dermatolodzy wciąż nie znają przyczyn rozwoju schorzenia. W przypadku atopowego zapalenia skóry u niemowlaka w grę wchodzą najpewniej predyspozycje genetyczne  oraz procesy odpornościowe mające związek z obecnością przeciwciał. 

AZS u niemowlaka może stanowić reakcję na wiele czynników środowiskowych: klimat, poziom zanieczyszczenia środowiska, czynniki psychiczne, a także stosowanie środków drażniących i detergentów.

Zaostrzenie objawów chorobowych

Objawy schorzeń skórnych nasilają się w określonych sytuacjach. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może przybrać ostrzejszą formę, kiedy dziecko ma kontakt z alergenami: roztoczami kurzu, pyłkami, sierścią zwierząt, niektórymi składnikami pożywienia, związkami chemicznymi, dymem papierosowym etc.

Aby uchronić dziecko przed przykrymi objawami i swędzeniem skóry, warto wykluczyć wszelkie substancje uczulające oraz wprowadzić zmiany do codziennej diety. Dobrym sposobem na złagodzenie objawów jest stosowanie emulsji i preparatów pielęgnacyjnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij