Jak dbać o rower elektryczny?
Rower elektryczny to dość spory wydatek. Jednak jeżeli będziesz o niego odpowiednio dbać, posłuży Ci przez długie lata i pozwoli spędzić wiele przyjemnych chwil na świeżym powietrzu. Zobacz więc jak dbać o rower elektryczny.
Zadbaj o akumulator
Akumulator, nazywany również baterią, to jeden z najważniejszych elementów, o który musisz zadbać. Pamiętaj, że jest to także najdroższa, a jednocześnie najbardziej wrażliwa część. Baterie wysokiej jakości, które posiadają m.in. rowery Focus, mają trwałość ok. 500 cykli ładowań.
Jednak niewłaściwe użytkowanie może znacznie ją obniżyć i sprawić, że już po kilku ładowaniach, będziesz musiał rozważyć wymianę akumulatora. Najczęściej rowery elektryczne posiadają baterię litową w technologii litowej Li-ION lub Li-FePO4.
W przeciwieństwie do baterii niklowo-kadmowych, mogą one być doładowane w dowolnym momencie i nie wpłynie to negatywnie na ich żywotność, a wręcz przeciwnie – bateria będzie dłużej działać, jeżeli będziesz ją ładować do ok. 80% i rozładowywać do 30%.
Baterie te są wrażliwe na przeładowania, więc korzystaj z oryginalnej ładowarki, a jeżeli będziesz musiał kupić nową, to udaj się do sklepu, w którym kupiłeś rower bądź do dobrego serwisu z rowerami elektrycznymi, gdyż nieodpowiednia ładowarka o źle dobranym napięciu i natężeniu ładowania, może uszkodzić akumulator.
W tańszych modelach stosuje się baterie kwasowe, których żywotność jest znacznie krótsza. Jednak przy właściwym dbaniu mogą one wystarczyć nawet na 200 cykli ładowań. Wydłużysz czas ich działania, gdy będziesz często je ładować i nie będziesz doprowadzać do spadku energii poniżej 40 %.
Przygotuj się na zimę
Gdy nadchodzą zimne i ponure dni większość rowerów, zarówno tych tradycyjnych jak i elektrycznych, ląduje w piwnicach i garażach, gdzie czekają na pierwsze promienie wiosennego słońca.
Pamiętaj, że baterie litowe nie lubią, gdy temperatura spada poniżej zera, więc jeśli w Twoim schowku jest zimniej, to przenieś rower gdzieś indziej, a jeżeli to niemożliwe —schowaj w domu samą baterię.
Natomiast jeśli w Twoim rowerze znajduje się akumulator kwasowy, to nie przechowuj go w temperaturze poniżej 10 stopni. Przez zimę, co dwa lub trzy miesiące, kontroluj poziom energii, a gdy tylko zauważysz spory spadek, doładuj ją. W rozładowanej baterii będą zachodzić procesy chemiczne, które niekorzystnie wpłyną na jej żywotność, a w najgorszym wypadku może się okazać, że na wiosnę będziesz musiał kupić nowy akumulator.
Nawet w przypadku wysokiej jakości rowerów, jak rowery Unibike czy wspomniane Fokusy, pamiętaj, że cały elektryczny osprzęt również nie lubi bardzo niskich temperatur, okryj go więc kocem albo zaopatrz się w specjalny pokrowiec.
Nie daj się okraść
Pamiętaj, żeby zadbać o bezpieczeństwo sprzętu, gdyż rower elektryczny stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Wydaje Ci się, że na podwórku lub w monitorowanym bloku Twój rower jest bezpieczny?
Wiele osób myślało podobnie i w ten sposób straciło swój sprzęt. Złodzieje często zdobywają swoje łupy z dala od miejsca zamieszkania, więc nawet nagranie z monitoringu może nie pomóc w odzyskaniu roweru. Już podczas zakupu roweru pomyśl o zaopatrzeniu się w odpowiednie akcesoria.
Będziesz miał do wyboru szeroki asortyment: linki, łańcuchy, zabezpieczenia składane, alarmy. Każda z tych metod ma wady – linki można przeciąć, łańcuch jest ciężki, a składane zabezpieczenia mają nity, które wprawnemu złodziejowi nie staną na przeszkodzie. Jednak gdy obok siebie znajdzie się rower przypięty linką i drugi kompletnie bez zabezpieczeń, złodziej nie będzie się wahać nawet chwili, który ma wybrać.
Kiedy kupujesz rower elektryczny jesteś szczęśliwy — jego cena zwróci Ci się dość szybko, zaczniesz się więcej ruszać, a więc będziesz zdrowszy, a w dodatku dbasz o środowisko.
Jeżeli jednak nie będziesz odpowiednio się nim opiekować, to może okazać się, że dość szybko będziesz musiał kupić nowy akumulator, a to wydatek sięgający czasem nawet połowy wartości roweru. Natomiast zamiast przyjemnych chwil na świeżym powietrzu będziesz denerwować się kolejnymi awariami.