Żelbetowy czy poliestrowy – jaki basen wytrzyma intensywne użytkowanie?

Żelbetowy czy poliestrowy – jaki basen wytrzyma intensywne użytkowanie?

Posiadanie przydomowego basenu to marzenie niejednego z nas. Wiąże się ono z dość wysokimi kosztami, ale nie na tyle wysokim, że mogą zrujnować rodzinny budżet. Wszystko zależy od odpowiedniej organizacji oraz planu. Tak po prostu. Inwestycję takiego rozmiaru trzeba dobrze zaplanować, co uchroni nas przed niechcianymi kosztami. Co musi się w nim znaleźć?

Przede wszystkim nasze oczekiwania, planowany budżet, a także wstępne wymiary oraz zapis dokładnego miejsca, w którym basen ma się znaleźć. To naprawdę ważne, ponieważ to nie sztuka wykopać zbyt głęboką nieckę, ale po co? To tylko zmarnowany czas, a w wielu przypadkach i pieniądze, ponieważ w tym czasie mogliśmy robić coś innego.

Rodzaje basenów – na co się zdecydować?

Producenci basenów nas niewątpliwie rozpieszczają, ponieważ na rynku można znaleźć wiele produktów, które różnią się nie tylko ceną i rozmiarem, ale zastosowanymi materiałami, technologiami oraz przeznaczeniem. Z tego właśnie powodu dobrze jest określić dokładnie nasze wymagania na samym początku, aby później nie marudzić, że producent basenów nas oszukał. Z tego względu dobrze jest wybierać te produkty, które należą do grupy tych najwytrzymalszych.

Ich cena jest oczywiście odpowiednio wyższa, ale dostajemy gwarancję, że zakupiony przez nas basen wytrzyma wieloletnie, intensywne wykorzystywanie. I w tym momencie pojawia się pierwszy podział, jakiego dokonujemy w stosunku do basenów, pierwsze z nich to te poliestrowe, a drugie żelbetonowe. Nie ma sensu brać kota w worku, dlatego warto się czegokolwiek na ich temat dowiedzieć.

Żelbeton, czyli wytrzymałość w każdym calu

Baseny żelbetonowe to przede wszystkim wytrzymałe konstrukcje, których nie kupuje się w sklepie. To bardzo ważne! Odlew niecki basenu wykonuje się bezpośrednio u klienta, przez co można to traktować również jako usługę. Oczywiście nikt nie wlewa betonu do dziury bezpośrednio, tylko w specjalnie przygotowane odlewy, które nadają basenowi podwaliny jego finalnego kształtu.

Oczywiście producenci basenów nie zostawiają nas samych sobie, ponieważ jak w każdym basenie, które znajduje się w gruncie, musi być zainstalowana dedykowana instalacja hydrauliczna, która pozwoli nie tylko na napełnianie oraz opróżnianie, ale także na samą filtrację wody.

Poliester w ziemi – cóż to za połączenie?

Zdajemy sobie sprawę, że większości osób poliester kojarzy się z plastikiem, a to ze zwykłymi basenami, które co roku rozkłada się na specjalnych matach. W tym paragrafie nie będziemy jednak o takowych mówić, ale o konstrukcjach trwałych, które swym wyglądem przypominają baseny żelbetonowe. Czym się zatem różnią?

Trwałością, mimo że warstwa poliestrowa jest dość gruba i wytrzymała, to nie może równać się z wytrzymałością żelbetonu. Nie znaczy to jednak, że poliester jest slaby – wykorzystuje się go w wielu innych celach, gdzie sprawdza się naprawdę genialnie. Można zatem cieszyć się posiadaniem takowego basenu przez długie lata, wykorzystując go w wielu świetnych wodnych zabawach.

Wytrzymałość ponad wszystko

Wiemy już, że producenci basenów uczynili te żelbetonowe prawie, że niezniszczalnymi. Są one więc jedynym słusznym wyborem? Oczywiście że nie. Jest na to kilka argumentów. Po pierwsze ich cena jest kilkukrotnie wyższa od tych poliestrowych. Ich trwałość zmniejsza się również w przypadku terenów podmokłych bądź po prostu mokrych.

Jeśli zestawimy to z surowymi zimami, może okazać się, że odporny na wilgoć i mróz poliester, okaże się dużo lepszym rozwiązaniem. Dość łatwo można zauważyć, że podczas wyboru tego elementu ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, o których mało, kto na początku myśli. Odbija się to wtedy na czasie, podczas którego możemy bezproblemowo korzystać z danego przedmiotu. W naszym przypadku oczywiście basenu.

Podsumowując, dobór basenu do naszych potrzeb jest zadaniem wymagającym przeanalizowania naszych potrzeb oraz warunków. Ważne jest również to, aby sięgać po rozwiązania dobrych producentów basenów, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję, że będą one nam służyć przez długie lata, niezależnie od intensywności użytkowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij