10 zasad zdrowego śniadania

Zasady zdrowego śniadania

Dbamy o swoje zdrowie już poprzez dietę, którą przyjmujemy każdego dnia. Gdybyśmy pod tym względem popełniali pewne błędy, to później spotykamy się z przykrymi konsekwencjami. Warto więc dokładnie ocenić, jak poprawić swoje śniadanie, by zapewniało nam lepszy start na cały dzień.

Okazuje się, że w Chinach istnieje taka zasada, aby śniadanie spożywać samemu, natomiast z obiadem się podzielić, a kolację oddać wrogowi. Co mówią badania naukowe na temat takiej diety?

Dlaczego śniadanie tak ważne?

Zasady zdrowego śniadania i odżywiania się

Ocenia się, że śniadanie to najważniejszy posiłek, o którym nigdy nie powinniśmy zapominać. To przecież wtedy zasilamy nasz organizm w odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i pierwiastki. One później sprawiają, że nasze ciało działa w odpowiedni sposób i posiada energię, która jest nam bardzo potrzebna.

Istnieją więc pewne zasady zdrowego śniadania, do których dobrze byłoby się zastosować. Oceńmy więc, co moglibyśmy pod tym względem poprawić. I zastosujmy się do tych zasad, aby śniadanie było jeszcze zdrowsze i pozwoliło nam cieszyć się zdrowiem oraz lepszym samopoczuciem przez cały czas.

Zasady zdrowego śniadania:

Zdrowe śniadanie

  • jedzmy wcześnie rano po obudzeniu – czasami moglibyśmy odkładać spożycie śniadania na później. Chcielibyśmy tak uczynić, ponieważ nie zawsze posiadamy rano ochoty na to, aby cokolwiek zjeść. Natomiast nie należy wtedy słuchać swojego umysłu czy ciała. Zdecydujmy się działać na jego rzecz i dlatego czasami przymuszajmy się do spożywania śniadania, aby weszło to nam w zdrowy nawyk.
  • postarajmy się o solidne i zdrowe śniadanie, aby zaopatrzyć organizm w odpowiednią dawkę kalorii – okazuje się, że są nam one bardzo potrzebne, ponieważ w ciągu dnia wysilamy się pod wieloma względami. Energia jest wykorzystywana przez mięśnie i narządy wewnętrzne. Zapewne chcemy, aby były one wtedy dobrze zaopatrzone. Przez to nie dochodzi do ich przeciążania, lecz są właściwie odżywiane przez cały czas.
  • powoli spożywajmy śniadanie, aby przyswoić sobie je w pełni – nie warto się śpieszyć, ponieważ wtedy trawienie działa na słabszych poziomie. Nie chcemy również przez to doprowadzić do pewnych problemów zdrowotnych, jak choroby związane z pracą jelit i układu trawiennego czy innego rodzaju.
  • wybierajmy produkty bogate w błonnik, białko i zdrowy tłuszcz – jest ich bardzo wiele w różnych warzywach, owocach, mięsie. Warto więc przyjrzeć się takim produktom żywnościowym i stwierdzić, które z nich chcemy stosować w wybrane dni tygodnia.
  • pamiętajmy o odpowiedniej ilości wody – już po wstaniu najlepiej pół litra. Może to wydawać się dość dużo, ponieważ 2 pełne i duże szklanki wody. Natomiast starajmy się dbać o spokojne wypicie takiej ilości płynów, ponieważ wtedy nasz organizm o wiele lepiej jest przygotowany do działania. Łatwiej jest nam po pół godzinie zjeść śniadanie i również spożyć kolejne płyny.
  • planujmy śniadanie z wyprzedzeniem – nie chcemy, aby okazało się ono przypadkowe. I dlatego musimy w tym kierunku poczynić konkretne starania. Nie zawsze są takie proste. Czasami musimy skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka. Natomiast warto się na to decydować, ponieważ tutaj dbamy o swoje zdrowie i swoją przyszłość.
  • stosujmy nie jedno, lecz dwa śniadania – pierwsze śniadanie chcemy spożywać o godzinie 7 rano bądź blisko tej godziny. Natomiast drugie śniadanie warto spożyć o godzinie 10. Dzięki temu zapewniamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość energii, składników odżywczych i witamin. 1 śniadanie nie dawałoby nam takich możliwości bądź zbyt obciążalibyśmy swój brzuch. Nie chcemy przecież przesadzać z wielkością takich posiłków.

Co przed śniadaniem?

Co przed śniadaniem

Bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm mają również ćwiczenia, czyli aktywność fizyczna. I gdy zaopatrzymy swój organizm po wstaniu w odpowiednią ilość wody, to następnie po chwili możemy zdecydować się na bieganie bądź inną aktywność fizyczną.

Gdy tak uczynimy, to poczujemy się o wiele lepiej. Nasze ciało będzie wtedy bardziej obudzone i przygotowane do śniadania, jak i całego dnia. Łączmy więc zdrowe śniadanie ze sportem, a nasze życie i bliskich będzie wyglądało znacznie lepiej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij