Planowanie ślubu i wesela krok po kroku

Ślub i wesele to najważniejsza uroczystość w życiu każdej pary, która pozostaje w pamięci przez całe życie. Każda para marzy o tym, aby ta magiczna chwila była niepowtarzalna, wyjątkowa i niezwykła. Jednak, aby cała uroczystość przebiegała bez zakłóceń i tak jak to sobie wymarzymy, przygotowania do tego niezwykłego dnia powinny rozpocząć się na co najmniej 12 miesięcy przed planowaną datą ślubu oraz wesela.

Wielu osobom wydaje się, iż planowanie ślubu i wesela to nic skomplikowanego, jednak w rzeczywistości przygotowaniom należy poświęcić sporą ilość czasu, gdyż jak się okazuje, do załatwienia jest bardzo dużo różnych spraw. Aby planowanie wesela oraz ślubu przebiegało bez zakłóceń warto zapoznać się z poniższym poradnikiem, który krok po kroku pokazuje jak powinny wyglądać przygotowywanie do tego najważniejszego dnia w życiu każdej młodej pary.

12 miesięcy przed planowaną uroczystością

Jeśli Wasi rodzice zdążyli się już poznać, to ten krok można pominąć, jeśli jednak nie doszło jeszcze do żadnego spotkania, to warto coś takiego zorganizować. Takie spotkanie to idealna okazja do wzajemnego poznania się i porozmawiania o szczegółach ślubu i wesela.

Bardzo ważną kwestią, która powinna zostać określona już na samym początku przygotowań, jest budżet. Musicie zastanowić się przede wszystkim nad Waszymi możliwościami finansowymi, oczekiwaniami co do charakteru całej uroczystości oraz liczbą zaproszonych gości.

Jeśli data ślubu została już na wstępie ustalona, to należy zarezerwować termin w restauracji oraz kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego (w zależności od charakteru ceremonii). Należy mieć świadomość tego, iż obecnie bardzo ciężko jest znaleźć restaurację z wolnym terminem, dlatego w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednią salę, a dopiero później można wybrać się do kościoła czy urzędu. Warto również zacząć rozglądać się za zespołem muzycznym/dj-em, a także kamerzystą i fotografem, ponieważ osoby te mają ustalony terminarz swojej pracy już na kilka miesięcy do przodu.

8 miesięcy przed planowaną uroczystością

W tym czasie należy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby dopełnić wszelkich formalności lub też do kościoła, aby ustalić termin kursu przedmałżeńskiego. Taki kurs trwa przeważnie około 10-14 dni i powinien zostać przeprowadzony w parafii, do której uczęszczacie, jeśli jednak okaże się, iż termin Wam nie odpowiada, to możecie taki kurs odbyć w innej parafii.

6 miesięcy przed planowaną uroczystością

To dobry czas na to, aby wybrać suknię ślubną oraz garnitur. Poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej to bardzo czasochłonne zajęcie, dlatego też najlepiej poprosić mamę lub przyjaciółkę, aby pomogła dokonać odpowiedniego wyboru. Można oczywiście wybrać gotową suknię z salonu lub też zdecydować się na uszycie sukni według własnego projektu, wszystko zależy przede wszystkim od osobistych upodobań. Wybierając sukienkę, nie należy zapominać o dodatkach w postaci welonu, butów, bielizny oraz biżuterii, gdyż wszystko powinno do siebie idealnie pasować. Ta sama zasada dotyczy garnituru dla Pana Młodego i wszystkich niezbędnych dodatków. Dobrze, aby garnitur i suknia ślubna tworzyły spójną kompozycję i uzupełniały się nawzajem.

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest wybór obrączek oraz świadków, a także rozpoczęcie wizyty u kosmetyczki, która sprawi, że w dniu ślubu będziesz wyglądała niezwykle pięknie i promiennie. W tym czasie konieczny jest również zakup zaproszeń ślubnych dla gości. Niektórym osobom może się wydawać, iż dzieje się to zbyt szybko, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, iż wypisywanie takich zaproszeń oraz dostarczenie ich gościom zajmuje sporo czasu, dlatego też należy o tym pomyśleć dużo wcześniej.

3 miesiące przed planowaną uroczystością

W tym czasie należy zastanowić się nad wyborem utworu na pierwszy wspólny taniec i ewentualnym podszkoleniem swoich tanecznych umiejętności. Jest to również idealny moment na wybranie dekoracji ślubnej i weselnej. Możecie sami wszystko przygotować lub zlecić to dekoratorce ślubnej, dzięki czemu zaoszczędzicie sporo czasu. Jeśli planujecie podróż poślubną to powinniście wybrać jej miejsce docelowe, a także zarezerwować bilety.

2 miesiące przed planowaną uroczystością

Na dwa miesiące przed uroczystością musicie przede wszystkim wysłać gościom zaproszenia ślubne i zweryfikować ich liczbę po otrzymaniu odpowiedzi na wysłane zaproszenie. Jest to również idealny czas na to, aby ustalić menu weselne i zaplanować usadzenie gości przy stołach, a także wybrać wiązankę ślubną. Panna Młoda powinna wykonać próbny makijaż ślubny oraz próbną fryzurę, aby w dniu ślubu wszystko przebiegało zgodnie z planem. Kolejną istotną kwestią jest ustalenie z zespołem muzycznym repertuaru, a także wybranie tortu weselnego.

14 dni przed planowaną uroczystością

W tym czasie należy zorganizować wieczór panieński/kawalerski, dokonać ostatnich przymiarek i ustalić ostateczne kwestie.

1 dzień przed planowaną uroczystością

Na dzień przed ślubem należy dobrze wypocząć i zrelaksować się, aby nabrać energii przed najważniejszym dniem w Waszym życiu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij