Naturalne probiotyki i ich rola w organizmie

Naturalne probiotyki i ich rola w organizmie

Naturalne probiotyki to niesamowicie istotny element diety współczesnego człowieka. Wysokoprzetworzone jedzenie, które większość z nas jada co najmniej kilka razy w tygodniu, wpływa wyjątkowo niekorzystnie na nasz układ pokarmowy. „Jesteś tym, co jesz” – mawia stare porzekadło. To jednak nie wszystko. Pokarm, który spożywamy, musi być odpowiednio strawiony i przyswojony przez nasz układ pokarmowy. Sprawność zespołu narządów odpowiedzialnych za trawienie i asymilację pokarmu to podstawa zdrowego trybu życia. Żołądek, wątroba oraz jelita nie są w stanie prawidłowo radzić sobie z treścią pokarmową bez odpowiedniej liczby przyjaznych bakterii. Probiotyki są substancjami, które w naturalny dla naszego organizmu sposób regulują populację bakterii flory jelitowej.

Przyjazne bakterie – fabryka cennych witamin i związków niezbędnych dla ludzkiego ciała

Komensalizm (inaczej współbiesiadnictwo) to biologiczna relacja współistnienia form życia, w której wszystkie strony spożywają pokarm z jednego źródła bez międzygatunkowych konfliktów i agresji. Bakterie flory jelitowej żyjące w naszym ciele nie tylko pomagają nam trawić pokarm, który bez ich pomocy nie uwolniłby swych wartości odżywczych. Nasza relacja z nimi to nie tylko komensalizm – to ścisła symbioza, bez której człowiek szybko zapadłby w choroby i zakończył swój żywot z powodu niedożywienia. Niektóre związki (przede wszystkim witaminy K2 oraz D3) są ściśle związane z odpowiednią kondycją flory jelitowej. Flora jelitowa (bakterie jelita grubego) jest niezbędnym źródłem witaminy K2 obecnej w naszym ciele. Odgrywa ona niezwykle istotną rolę w gospodarce wapniowej oraz jest konieczna dla prawidłowego zachodzenia procesów krzepnięcia krwi.

Zdrowa flora jelitowa nie tylko produkuje witaminy, lecz także ich potrzebuje

Aby nasz układ pokarmowy w odpowiednim stopniu wchłaniał wszystkie substancje konieczne dla rozwoju i odbudowy tkanek, musimy nieco wspomóc naszych mikroskopijnych sojuszników w walce o zdrowie. Witamina D3 to jedna z najważniejszych substancji regulujących wchłanianie makroelementów (wapnia i fosforu). Są one odpowiednio wchłaniane dzięki jej synergicznemu działaniu ze zdrową florą jelitową wspomaganą przez probiotyki.

Bakterie są przyjazne wyłącznie, dopóki nie jest ich za dużo

Musimy pamiętać, iż mikroby współpracują z nami na zasadach określonych przez ich naturę. Bakterie obecne w naszych jelitach nie są w stanie komunikować się ze sobą i regulować swojej populację (jak ma to miejsce w przypadku bakterii tworzących kolonie). Bywa, iż w zbyt dużej liczbie nie tylko nie pomagają we wchłanianiu niezbędnych związków chemicznych, lecz dodatkowo nadmiernie eksploatują treść pokarmową i zaburzają przyswajanie tych substancji. Z pomocą przychodzi znana nam od dawna, występująca obficie w wielu owocach i warzywach witamina C. Lewoskrętna forma (izomer optyczny L) kwasu askorbinowego to jedyna biologicznie aktywna wersja tego życiodajnego związku. Wspomaga działanie naszego układu odpornościowego, którego jednym z najważniejszych zadań jest właśnie eliminacja nadliczbowych i wrogich nam organizmów jednokomórkowych. Witamina C lewoskrętna zapewnia nam nie tylko odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego, lecz bierze także istotny udział w budowie i regeneracji tkanki łącznej, której głównym budulcem jest kolagen.

Zdrowa i jędrna skóra tylko ze zdrowym przyswajaniem pokarmów i witaminą C

Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy ma za zadanie wchłaniać nie tylko witaminy, cukry i tłuszcze, lecz także rozkładać białka na czynniki pierwsze i przyswajać je w formie maleńkich cegiełek (aminokwasów). Gdy zostaną już zasymilowane przez nasz organizm, są ponownie odbudowywane w miejscu, gdzie występuje zapotrzebowanie. Odpowiednio przyswojony kolagen to nie tylko gwarancja zdrowej skóry, lecz także wytrzymałych i dobrze funkcjonujących stawów. Dzięki regularnemu zażywaniu suplementów, w których składzie występuje witamina C lewoskrętna i probiotyk, można zapewnić sobie prawidłową pracę układu pokarmowego przez cały dzień.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij