Malowanie vs tapetowanie – co i kiedy wybrać?

Wykańczając mieszkanie lub robiąc remont stajemy przed dylematem, na co się zdecydować, mając do wyboru malowanie i tapetowanie. Obie możliwości wykończenia ścian mają swoje zalety. Są jednak sytuacje kiedy lepiej zdecydować się na jedną z tych metod. 

Jeśli zależy ci na czasie…

W zależności od tego, w jakim stanie są ściany w twoim mieszkaniu możesz zdecydować się na tapetowanie lub malowanie. Oczywiście tapetowanie w każdych warunkach zajmuje więcej czasu. 

Jeśli ściana wymaga poprawek, wybierz tapety winylowe, które są dość grube i mogą zniwelować nierówności czy nawet pęknięcia, zwłaszcza, jeśli zatrudnisz wykwalifikowanego tapeciarza.

Z kolei, gdy wykańczasz nowe mieszkanie, o równych ścianach, pokrytych gładzią, co w przypadku mieszkań w blokach wcale nie jest takie oczywiste, zdecyduj się na malowanie.

Jeżeli zależy Ci na trwałości i rzadkich remontach…

Wybierz tapety winylowe lub fizelinowe. Nawet najtrwalsza farba nie wytrzyma w dobrym stanie bez szkody dla koloru tak długo, jak tapeta, którą można czyścić przy pomocy ścierki nasączonej wodą, bez szkody dla jej struktury.

Dzięki temu w dobrym stanie może wytrzymać nawet 10 lat, jeśli została odpowiednio położona przez tapeciarza. Kiedy chcemy malować ściany, to najlepiej wybrać farby lateksowe lub ceramiczne, które są najtrwalsze. Dzięki temu remont możemy wykonywać, mniej więcej co 5 lat.  

Jeśli chcesz zdecydować się na tapetę do pokoju dziecka… 

Wybierz tapetę z fizelinowym spodem, który przy ściąganiu pozostaje na ścianie i umożliwia bezproblemowe nałożenie nowej rolki. W przypadku tapetowania z pomocą materiału z włókna szklanego można cieszyć się trwałością. Jednak, kiedy taką tapetę będzie się chciało ściągnąć, to niestety ucierpieć może na tym również tynk, przez co remont się wydłuży.

Farby nowej generacji można nakładać na siebie i nie trzeba ich zdzierać. Dlatego w sytuacji, gdy często zmienia się wystrój wnętrza malowanie będzie lepszą opcją niż tapetowanie, chyba, że zastosuje się tapety umożliwiające łatwy demontaż.

Ponieważ dziecko dorasta i zmienia się jego gust, remonty w jego pokoju są wykonywane czasem częściej niż w innych, stąd należy wybrać metodę, która pozwoli na w miarę szybkie przeprowadzenie remontu.     

Wykończenie łazienki i kuchni – tapetowanie czy malowanie?  

Łazienka i kuchnia to pomieszczenia o podwyższonej wilgotności i wydawać by się mogło, że tapety nie wchodzą tu w rachubę.

Jednak rozwój technologiczny i wykorzystywanie do produkcji tapet materiałów sztucznych odpornych na wilgoć sprawia, że nawet w takim miejscu tapeciarz bez żadnego problemu poradzi sobie z położeniem tapety bez efektu jej odklejania czy powstających pęcherzy powietrza.

Sprawdzą się tu zwłaszcza tapety z włókna szklanego, a także tapety lateksowe, które poddane zostały laminowaniu. Te ostatnie mają duże walory dekoracyjne, gdyż najczęściej posiadają nadrukowaną w technice cyfrowej grafikę, która odporna jest na ścieranie.

Zatem okazuje się, że w przypadku łazienki nie jest się ograniczonym do ceramicznych kafelek, czy malowania farbami o podwyższonej wilgotności, bądź przyklejania na ścianach boazerii angielskiej.    

A może połączyć obie metody? 

Malowanie i tapetowanie, jak wiadomo można wykonać w tym samym pomieszczeniu. Częstym zabiegiem, zwłaszcza w salonach i sypialniach, jest wykonanie jednej ściany w tapecie, a w przypadku pozostałych pomalowanie ich wybranym dopełniającym bądź kontrastującym kolorem.

Wybór łączenia metod malowania i tapetowania sprzyja uzyskaniu ciekawszego designu w pomieszczeniach, które chcemy uczynić bardziej reprezentacyjnymi. Bardzo modne są przykładowo efektowne tapety tekstylne, a także tapety ścienne 3D.

Te ostatnie sprawiają, że wnętrze nabiera więcej głębi. Dlatego tapetowanie przy użyciu tapety 3 D na jednej ze ścian małego pokoju, może pomóc optycznie go powiększyć. 

Zatem wybór między malowaniem i tapetowaniem można pogodzić, decydując się na obydwie metody. Ciekawie może wyglądać również fototapeta na jednej ze ścian umieszczona w jej centralnym punkcie, dająca wrażenie nowoczesnego ściennego malowidła i urozmaicająca wnętrze. Warto wybrać ją zarówno do salonu, jak i do sypialni w zestawieniu ze ścianami pomalowanymi w pastelowych odcieniach, tworząc minimalistyczny efekt.        

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij