Jak ubrać się do pracy w biurze i urzędzie? Co nosić, a czego nie wypada?
Strój do pracy to jeden z ważniejszych tematów, szczególnie gdy pracuje się w biurze lub w urzędzie, czyli miejscach, w których pracownik ma częsty kontakt z klientami i gdzie obowiązują zasady dress code. Ten bywa mniej lub bardziej restrykcyjny, jednak warto jest wiedzieć, jaki strój będzie najlepszy, co wypada założyć, a czego jednak lepiej unikać.
Czy kobiecy strój do pracy musi być ponury?
Biuro czy urząd to miejsca, które najczęściej kojarzą nam się ze sztywnym dress codem, białą koszulą, czarną lub granatową spódnicą i żakietem, albo prostą sukienką w jednolitym kolorze i nijakim kroju. Nie brzmi to najlepiej, ale obecnie w wielu firmach panuje znacznie większa swoboda pozwalająca na szerszy wachlarz możliwości. Nadal jednak są pewne normy i zasady, których należy przestrzegać. Dlatego warto wiedzieć, co można założyć, a czego lepiej jednak unikać, żeby nie popełnić faux pas.
Jakie sukienki do pracy będą najlepsze?
Jaka powinna być idealna sukienka do pracy w urzędzie lub w biurze? Pierwszą, najważniejszą kwestią jest jej długość. Istotne jest to, by nie była ani za długa, ani za krótka, najbardziej optymalne są sukienki midi sięgające tuż przed lub tuż za kolano. W kwestii rękawów, dobre są zarówno długie i krótkie, rękawy 3/4. Natomiast sukienki, które odsłaniają ramiona bezpieczniej jest zostawić na inne okazje. Istotne jest to, by sukienka nie odkrywała zbyt wiele i by jednocześnie czuć się w niej swobodnie.
Jakie kolory są dozwolone? Klasyczny granat i czerń na pewno zawsze się sprawdzą, ale dopuszczalny jest także beż, biel, grafit, jak również połączenie tych kolorów. W przypadku wzorów lepiej postawić na prostotę albo delikatne wzory typu paski, czy jeden konkretny wzór geometryczny. Ozdoby na rękawach lub u dołu sukienki będą także w porządku (liczne kropki czy burza kwiatów na całej sukience są jednak niewskazane).
Sukienki do pracy w biurze i urzędzie to duży wybór licznych sklepów internetowych jak modbis.pl/pol_m_Suknie-i-sukienki-damskie_Sukienki-do-pracy-154.html, które nastawione są przede wszystkim na to, by pokazać, że moda biurowa wcale nie musi być nudna i sztywna. Jak przekonują producenci sukienek, z powodzeniem można urozmaicić swój wygląd w pracy.
Jaka koszula i spódnica do pracy?
Pewnie najbardziej klasycznym zestawem jest tutaj biała koszula oraz granatowa czy czarna spódnica. Taki niemal szkolny ubiór to jednak nie jedyne rozwiązanie, choć oczywiście wszystko zależeć będzie od tego, na ile można pozwolić sobie w firmie. W przypadku koszul oprócz bieli, dobrym kolorem będzie również błękit, jasny pudrowy róż czy beż, najlepiej rzecz jasna z długim rękawem, choć w okresie letnim dopuszczalne są krótkie rękawy (wówczas jednak warto jest mieć także żakiet czy marynarkę).
W przypadku spódnic sprawa wygląda podobnie jak przy sukienkach. Powinny mieć one przede wszystkim optymalną długość, sięgającą tuż przed lub za kolano. Proste spódnice ołówkowe będą pasować tu idealnie, ale te rozszerzające się ku dołowi także się nadadzą. Zdecydowanie lepiej jednak unikać falbanek i zbyt dużej ilości dodatków. Ważne jest również to, by zestaw koszula plus spódnica były do siebie dobrze dopasowane stylem i kolorem.
Jakie dodatki do stroju do pracy?
Tutaj trzeba bardzo uważać, dodatkowo istnieje też zasada, że im mniej tym lepiej. Proste kolczyki czy naszyjnik będą w porządku, jednak większa ilość biżuterii, w tym wielkie wisiory, długie kolczyki czy pierścionki na każdym palcu są zdecydowanie niewskazane. Trzeba też zwrócić uwagę na buty. Powinny one zakrywać stopę i palce, wszelkiego rodzaju klapki, japonki czy sandały odpadają już na starcie. Szpilki, botki czy czółenka sprawdzą się znacznie lepiej i będą o wiele bardziej eleganckie. Warto także pamiętać o tym, że pracując w biurze czy urzędzie, mając sukienkę lub spódnicę bezwzględnie konieczne jest zakładanie rajstop.
Czego unikać w stroju do pracy?
Jak nas widzą, tak nas piszą. Oprócz tego, co zostało wymienione wyżej, warto pamiętać o tym, że strój do pracy powinien być nie tylko przyzwoity (odpowiednia długość czy nie za duży dekolt), ale także schludny. Co za tym idzie, nie wypada iść do pracy w pogniecionym czy niedopasowanym ubraniu. Koszula zawsze powinna być wsunięta w spódnicę, a ramiona zakryte czy to rękawami czy żakietem albo marynarką. Niedozwolone są szorty, sukienki i spódnice mini oraz legginsy. Ważnym uzupełnieniem stroju do pracy jest także makijaż, który powinien być delikatny i naturalny – silnie podkreślone oczy czy wściekle czerwone usta nie będą dobrze widziane. Umiar jest tu jak najbardziej wskazany.