Jak napisać wniosek o podwyższenie alimentów

Jak napisać wniosek o podwyższenie alimentów?

Celem alimentów jest zabezpieczenie dziecka, czy też młodego człowieka i w każdej chwili można złożyć wniosek o podwyższenie alimentów. Wbrew powszechnej opinii nie ma określonego wieku, do którego trzeba płacić alimenty. Jak wiadomo ich celem jest zapewnienie określonych dóbr materialnych. Jednak zdarzają się sytuacje, że kwota alimentów nie wystarcza na podstawowe potrzeby, wtedy też opiekun może złożyć pozew o podwyższenie alimentów.

Jak napisać wniosek o podwyższenie alimentów? – praktyczna uwaga

Na ogół to opiekun prawny, najczęściej matka, składa w imieniu dziecka pozew o podwyższenie alimentów. Tutaj należy zwrócić uwagę, że powodem jest dziecko, a nie opiekun. Podwyższenie alimentów musi być uzasadnione zwiększeniem potrzeb powoda np. studiami, bądź też po prostu zmianą sytuacji materialnej płatnika alimentów zmieniła się i stać go na zwiększenie kwoty. Oczywiście tutaj należy wykazać, że od ostatniego orzeczenia zwiększyły potrzeby powoda, bądź też możliwości finansowe płatnika alimentów. Na takiej podstawie podwyższenie alimentów powinno zostać przyznane.

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów?

Pozew o podwyższenie alimentów można napisać samodzielnie. Zatem nie ma konieczności wydawania pieniędzy na konsultacje z prawnikiem. Na samym początku należy wybrać odpowiedni wydział sądu. W przypadku pozwu o podwyższenie alimentów jest to Wydział do Spraw Rodziny i Nieletnich. Następnie siedzibę sądu, a także nazwę wydziału należy umieścić w prawym, górnym rogu. Kolejnym krokiem jest umieszczenie imienia i nazwiska powoda oraz osoby, która go reprezentuje. W następnym akapicie trzeba umieścić imię i nazwisko oraz adres zamieszkania pozwanego. We wniosku o podwyższenie alimentów musi się także znaleźć przedmiot sporu.

Pismo o podwyższenie alimentów musi zawierać kwotę sporu

Wniosek o podwyższenie alimentów obowiązkowo musi zawierać przedmiot sporu. Czym jest zatem przedmiot sporu? To po prostu kwota, o którą opiekun w imieniu powoda się stara. Tutaj koniecznie trzeba pamiętać, że należy wpisać kwotę, jaką chcemy uzyskać. Zatem, jeżeli wcześniej kwota alimentów wynosiła 500 złotych, a staramy się o podwyżkę o 200 złotych, to kwota sporu wynosi 700 złotych i taką też kwotę należy umieścić w piśmie o podwyższenie alimentów.

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów? – tytuł ma znaczenie

Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim zatytułowaniu pisma. W nagłówku należy wpisać: „Pozew o podwyższenie alimentów”. Następnie koniecznie należy użyć takiej formuły jak: „W imieniu małoletniego powoda wnoszę o podwyższenie alimentów zasądzonych w dniu dd.mm.rrrr. wyrokiem Sądu Rejonowego w …, sygnatura akt … ”. Oczywiście należy także umieścić treść wyroku sądu, czyli jaką kwotę pozwany ma płacić, do którego dnia, np. 15 każdego miesiąca. W tej części koniecznie należy umieścić odpis wyroku i zaznaczyć go w liście załączników.

Jak napisać wniosek o podwyższenie alimentów? – uzasadnienie ma znaczenie

W kolejnej części wniosku trzeba napisać uzasadnienie. Powinno się ono znaleźć w kolejnym akapicie. Warto tutaj powołać się na zwiększone potrzeby dziecka, np. w związku pójściem do szkoły, zatem ująć, że potrzebuje nie tylko książek, ale także przyborów szkolnych, czy też nowych ubrań. W przypadku choroby dziecka trzeba napisać o leczeniu i jego kosztach. Oczywiście konieczne jest dołączenie wszelkiej dokumentacji medycznej. Na samym końcu należy napisać o tym, że powód jest osobą małoletnią, zatem nie może zapłacić na postępowanie sądowe. Zatem zwraca się do sądu, aby koszty sądowe zostały nałożone na pozwanego.

Opiekun prawny powoda, najczęściej matka, może w jego imieniu złożyć pozew o podwyższenie alimentów z powodu zwiększenie potrzeb dziecka, jednak warto tutaj pamiętać, że obowiązek utrzymania dziecka spoczywa nie tylko na ojcu, ale również na matce, zatem sąd bierze pod uwagę również to, ile łoży matka. W prawie rodzinnym jest zasada, że dziecko powinno żyć na tej samej stopie życiowej, zatem jeżeli ojcu poprawi się sytuacja materialna, to powód może otrzymać większą kwotę alimentów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij