Hamulce rowerowe – jak je właściwie wyregulować?

Hamulce rowerowe – jak je właściwie wyregulować?

Jazda na rowerze to świetna aktywność fizyczna, którą docenia wiele osób prowadzących zdrowy styl życia. Dzięki niej można poprawić swoją kondycję i ogólną wydolność organizmu. Podczas jazdy na rowerze spala się całe mnóstwo kalorii, co prowadzi do zrzucenia zbędnych kilogramów. Nie należy zapominać również o tym, że to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu – wspólne wycieczki rowerowe to świetna atrakcja dla całej rodziny.

Rower nie będzie jednak dobrze służył, jeśli nie będzie sprawny. Warto od czasu do czasu sprawdzać wszystkie części roweru, czy działają i czy nie trzeba czegoś naprawić. Należy o tym pamiętać również wtedy, kiedy rower jest wypożyczony. Miasto, w którym znajduje się wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć rowery to Warszawa.

Wypożyczalnia rowerów daje możliwość wypożyczenia rowerów na przykład na czas dojazdu do pracy. Przed wypożyczeniem powinno się jednak sprawdzić, czy działają między innymi hamulce, bez których jazda mogłaby być niebezpieczna.

Co to są hamulce V-Brake?

Hamulce V-Brake to jeden z najpopularniejszych rodzajów hamulców. Znajdują się w większości rowerów, dlatego znając ich budowę i zasadę działania, można je z łatwością wyregulować, jeśli zaczęłyby się pojawiać problemy. System V-Brake posiada dwie szczęki i dwa klocki, które wyhamowują rower, kiedy się do siebie zbliżają.

Zastosowanie klocków jest skuteczne, jednak nietrwałe, ponieważ klocki zużywają się z czasem a jedną z przyczyn, przez którą hamulce mogą działać słabiej, jest zużycie klocków. Trzeba je regularnie sprawdzać i od czasu do czasu wymieniać. W taki system szczególnie wyposaża się rowery górskie. Warszawa to miejsce, gdzie znajduje się wiele punktów, w których można wymienić klocki hamulcowe.

Skąd wiadomo, że hamulce są źle wyregulowane?

Hamulce będą tylko wtedy działały prawidłowo, jeśli klocki hamulcowe będą wyrównane z obręczą i kołem. W trakcie hamowania nie mogą ani dotykać opony ani znajdować się zbyt nisko, ponieważ nie zapewni to prawidłowego tarcia. Ponadto należy sprawdzać, czy oba klocki przywierają do opony w tym samym czasie.

W normalnej pozycji klocki hamulcowe powinny znajdować się blisko obręczy, ale jej nie dotykać. Należy sprawdzać, czy hamulce są wyregulowane jeśli planuje się wypożyczenie roweru. Warszawa to miasto, w którym wiele osób korzysta z wypożyczalni, dlatego zarówno w stolicy jak i w wielu innych miejscach powinno się zwracać uwagę na sprawność hamulców.

Jak wyregulować hamulce?

Żeby ustawić hamulce w odpowiedniej pozycji najlepiej jest użyć klucza imbusowego. Klocki powinny dotykać obręczy całą swoją powierzchnią i być od niej oddalone na nie więcej niż 1-2 milimetry. Jeżeli znajdują się w większej lub mniejszej odległości, należy skrócić lub wydłużyć linkę hamulcową, znajdującą się przy klamce – im linka jest dłuższa, tym większa będzie odległość między klockami hamulcowymi a obręczą. Do wyregulowania długości linki będzie przydatny wspomniany już klucz imbusowy. Linka jest przytrzymywana przez śrubę, którą należy poluzować.

Teraz można przedłużyć lub skrócić linkę. Linkę można dokręcić również przy klamce hamulcowej. Można to zrobić za pomocą stożka lub nakrętki wykonanych z plastiku lub metalu. O odpowiednie wyregulowanie hamulców powinno się poprosić, jeśli ma się w planach wypożyczenie roweru. Warszawa jest miastem, w którym wypożyczalnie można spotkać na każdym kroku. Wyregulować hamulce można również samodzielnie – wtedy ma się całkowitą pewność, że jazda będzie bęzpieczna.

Hamulce w rowerkach dziecięcych

Zupełnie inaczej sprawa z hamulcami wygląda, jeśli chodzi o rowery dziecięce. Warszawa daje duże możliwości kupna roweru dla dziecka. W nich system hamowania jest trochę inny. Również spotykane są rowery z hamulcami ręcznymi. Rowery dziecięce posiadają klamkę hamulcową usytuowaną bardzo blisko kierownicy, dzięki czemu małe rączki dzieci poradzą sobie z operowaniem hamulcami.

Odległość między klamką a kierownicą można wyregulować za pomocą znajdującej się przy klamce śruby. Do regulacji hamulców służy linka. Żeby ustawić jej odpowiednią długość powinno się odkręcić pokrętło, które również znajduje się przy klamce. Czasami warto wypróbować rower przed jego kupnem. Miejscem, gdzie można to zrobić, jest na przykład Warszawa. Wypożyczalnia rowerów posiada zwykle wiele modeli rowerków dziecięcych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij