Druki PIT za 2022 - czyli który formularz PIT wypełnić w 2023?

Druki PIT za 2022 – czyli który formularz PIT wypełnić w 2023?

Druki PIT za 2022 – czyli który formularz PIT wypełnić w 2023?

Rozliczenie podatku dochodowego odbywa się zawsze za pomocą druku PIT. Jednak ich rodzajów jest wiele, a każdy z nich służy do rozliczenia innego typu i pochodzenia przychodów. Z tego też powodu, każdy podatnik, chcąc wypełnić swój obowiązek, musi w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni PIT druk. Wbrew pozorom, nie musi być to wcale takie skomplikowane — wystarczy dowiedzieć się, do jakich rozliczeń służą poszczególne formularze. Sprawdźmy więc to!

Nie musisz już martwić się o swoje rozliczenia dzięki PITax.pl

Druk PIT 28 za 2022

Druki PIT 28 przeznaczone są dla podatników, którzy zadecydowali, że będą rozliczać się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także wspólników spółek jawnych oraz cywilnych. PIT- 28 druk aktywny służy także do rozliczania przychodów pochodzących z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych podobnych umów, rozliczanych poza działalnością gospodarczą, a także w jej ramach. W tym druku uwzględnia się też przychód ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych. Jednak należy pamiętać, że dotyczy to jedynie produktów pochodzących z prywatnych gospodarstw lub hodowli.

PIT 28 za 2022 — do kiedy

Jeszcze do niedawna deklaracja PIT-28 była jedna z tych, które składało się najwcześniej. Termin jej dostarczenia mijał bowiem pod koniec lutego. Jednak w najbliższym okresie rozliczeniowym będzie zupełnie inaczej. PIT-28 wzór wypełniony 2023 możemy składać aż do 2 maja. Mamy więc na to znacznie więcej czasu!

PIT 36 druk za 2022

PIT-36 to jedna z najczęściej składanych deklaracji podatkowych. Formularz ten służy przede wszystkim do rozliczania przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. W 2023 roku będzie to skala 17% i 32%. Wybierają go przedsiębiorcy, którzy w roku poprzednim prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą. Służy także do rozliczania działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach ogólnych. Druk PIT-36 wybierają także podatnicy, którzy w 2022 uzyskali przychody z tytułu najmu, dzierżawy i innych podobnych umów, a także ze źródeł zagranicznych — bez pośrednictwa polskich płatników.

Istnieje także formularz PIT 36 L. Nie należy mylić go jednak z deklaracją PIT 36, ponieważ PIT 36 L wzór wypełniają podatnicy, którzy wybrali liniową formę opodatkowania dochodów.

PIT 37 druk 2022

W przypadku PIT 37 druk 2023 z pewnością będzie wypełniany najwięcej razy. Jest to bowiem najpopularniejszy druk rozliczeniowy i dotyczy większości Polaków. Kto powinien więc wypełnić formularz pit 37 za 2022? Przede wszystkim wszystkie osoby, które rozliczają się za pośrednictwem płatnika. Tym samym będą to podatnicy, którzy w 2022 roku otrzymali przychód na podstawie umowy o pracę, dzieło oraz umowy zlecenie.

PIT 37 wzór wypełniony powinien zostać również przez osoby pobierające rentę oraz emeryturę, a także uczniów i studentów, którym przypisano stypendium. PIT-37 kto składa jeszcze? Druk ten służy również do rozliczenia:

  • świadczeń z Funduszu Pracy
  • świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • przychodów z praw autorskich
  • zasiłków pieniężnych, otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia społecznego.

Wiemy już w przypadku PIT 37 co to jest i kto powinien go rozliczyć. Pozostaje więc kwestia, do kiedy możemy złożyć druk. Jeśli chodzi o PIT 37 formularz 2023 należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego maksymalnie do 2 maja. Mamy na to więc aż o 2 dni więcej niż zazwyczaj!

PIT 39 2023 druk

Druk PIT-39 powinien zostać wypełniony przez osoby, które uzyskały przychód ze sprzedaży nieruchomości. Składa się go w celu rozliczenia uzyskanego z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości przychodu. Jeśli chodzi o składanie PIT39 — formularz wypełniony należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego zawsze na początku roku kolejnego.

Inne druki PIT na 2023

Wcześniej wymienione rodzaje deklaracji PIT bez wątpienia występują najczęściej. Jednak druków PIT jest oczywiście znacznie więcej. I choć wypełnia się je ze znacznie mniejszą częstotliwością, to jednak warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi niektórych z nich. Na przykład w przypadku deklaracji PIT-38 druk składają osoby, które otrzymały dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, czy też z pożyczonych papierów wartościowych. PIT-2 druk Word pobrać powinni natomiast pracownicy, którzy chcą złożyć oświadczenie pracodawcy.

Rozliczanie PIT 2023 — skąd wziąć PIT druk?

Rozliczenie PIT jest obecnie naprawdę proste. Możemy zrobić to nawet bez wychodzenia z domu. I to wszystko w nawet 15 minut! Pytanie tylko – jak? Mamy kilka możliwości. Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów PIT umożliwiło nam rozliczać za pomocą usługi Twój e-PIT. To bardzo prosty sposób. Na naszym profilu na stronie e-Urzędu Skarbowego czeka na nas gotowa i wypełniona deklaracja – wystarczy uzupełnić luki lub wprowadzić poprawki. Nie będzie nam więc nawet potrzebna przy tym broszura informacyjna do PIT-37 za 2022.

Formularz deklaracji podatkowej możemy wypełnić również przy pomocy jednego z programów do PIT. Następnie, wystarczy jedynie pobrać PIT pdf, wydrukować go i wysłać do Urzędu Skarbowego.

Rozliczanie pit 2023 z aplikacją PITax.pl może przynieść Ci korzyści finansowe

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij