Rozdzielność majątkowa a rozwód – poradnik dla laika

Zgodnie z polskim prawem z dniem zawarcia ślubu powstaje między małżonkami wspólnota majątkowa. Tym samym wszystko to, co nabędą oni w czasie trwania małżeństwa jest dobrem wspólnym, niezależnie np. od tego, czy jeden z małżonków ma większy dochód. Wspólnoty majątkowej można uniknąć podpisując umowę przedślubną – intercyzę.

Wówczas każda ze stron zachowuje zarówno majątek nabyty przed podpisaniem tej umowy jak i po. Zawarcie umowy przedślubnej poleca się między innymi w sytuacji, kiedy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą.

Wspólnota majątkowa

Dla laików kwestia wspólnoty majątkowej jest często nie do końca oczywista. Warto zatem doprecyzować, co wchodzi w jej skład, a co nie. Wedle prawa majątek wspólny stanowi wynagrodzenie za pracę i wszelkie dochody pochodzące z działalności zarobkowej małżonków, środki zgromadzone na rachunkach bankowych, w funduszach i nieruchomościach, samochody oraz wszystkie przedmioty codziennego użytku.

Istnieje jednak pewna grupa dóbr, które tworzą majątek osobisty każdego z partnerów i nie podlegają podziałowi w wypadku rozwodu. Do tej kategorii zaliczają się: nagrody za osiągnięcia osobiste (np. nagrody branżowe), dochody z praw autorskich, patentów i wynalazków, oraz odszkodowania za uszkodzenie ciała lub utratę zdrowia.

Intercyza – wyraz braku zaufania?

Intercyza pomaga, w przypadku rozwodu, uniknąć wielu przykrych sytuacji. Gwarantuje też oszczędność czasu i pieniędzy (niektóre sprawy rozwodowe potrafią się ciągnąć nawet kilka lat i pociągają za sobą spore koszta sądowe). Ciągle jednak niewiele par obiera tę drogę, bojąc się, że propozycja spisania umowy przedślubnej zostanie odebrana jako wyraz braku zaufania i zapowiedź nietrwałości uczuć partnera.

Z drugiej jednak strony intercyza może być metodą na zabezpieczenie się przed kłopotami. Chodzi na przykład o sytuacje, w której jeden ze współmałżonków prowadzi działalność gospodarczą i wpadnie po ślubie w długi.

Podział majątku

W sytuacji kiedy dochodzi do rozwodu, a nie podpisano wcześniej umowy przedślubnej, zachodzi konieczność dokonania podziału majątku. Sprawa jest stosunkowo prosta, kiedy małżonkowie się dogadują i dążą do polubownego zakończenia związku. Jeżeli jednak jest między nimi konflikt i brak widoków na jego pokojowe rozstrzygnięcie, sprawa trafia do sądu. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do adwokata rozwodowego, takiego jak choćby Kancelaria Prawna Tomasz Giziński.

Taka osoba nie tylko odpowiada za sporządzenie fachowych pism procesowych, ale też może pełnić rolę przewodnika po skomplikowanych procedurach sądowych, umożliwiać niekrępujące stron negocjacje w kwestii warunków rozwodu, a nawet łagodzić emocje na sali sądowej. Oczywiście można przebrnąć przez każdy rozwód samodzielnie, ale adwokat rozwodowy sprawi, ze żadna zawiłość sądowo-prawna nam nie umknie.

Sądowy podział majątku

Pierwszym krokiem po wkroczeniu na drogę sądową jest złożenie wniosku określającego skład majątku podlegającego podziałowi. Wniosek powinien zawierać dowody prawa własności, a w przypadku nieruchomości, odpis z księgi wieczystej. O składzie i wartości majątku, który dzielimy, decyduje ostatecznie sąd.

Może on zadecydować o podziale majątku poprzez:
1. podział w naturze, czyli fizyczny podział rzeczy,
2. przyznanie danej rzeczy jednemu z partnerów przy jednoczesnym obowiązku spłaty na rzecz drugiego,
3. sprzedaż rzeczy i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Czy rozdzielność majątkowa działa wstecz?

Standardowo rozdzielność majątkowa między małżonkami powstaje w momencie uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód; sąd nie może orzec, że rozdzielność powstała z datą wsteczną. Niestety, w niektórych przypadkach, zwłaszcza w rozwodach z orzekaniem o winie, moment ten może być bardzo odległy.

W przypadku przeciągających się rozwodów, warto założyć w sądzie osobną sprawę, tym razem o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Orzeczenie w tej sprawie może zostać wydane jeszcze w czasie trwania sprawy rozwodowej, co może mieć spore znaczenie przy podziale majątku. Skład wspólnego majątku zostanie bowiem ustalony do momentu ustanowienia rozdzielności. W konsekwencji wszelkie przychody uzyskane po tej dacie będą traktowane jako majątek osobisty każdego z partnerów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij