Czy Las Vegas i zachodnie wybrzeże USA jest warte zwiedzania?

Jak wiadomo, Stany Zjednoczone są krajem niesamowicie zróżnicowanym. Jednak mimo tej wiedzy, potoczne wyobrażenie o USA jest zaskakująco proste: Stany kojarzą się nam przede wszystkim z Nowym Jorkiem, Las Vegas, Los Angeles i ewentualnie z częścią amerykańskiej przyrody(tą, która jest nam znana z filmów westernowych). Tymczasem rzeczywiste bogactwo i zróżnicowanie USA przekraczają stereotypowe wyobrażenia o tym kraju o wiele długości.

Las Vegas i Zachodnie Wybrzeże

Las Vegas to obok Miami chyba najczęstszy kierunek podróży dla turystów odwiedzających Stany Zjednoczone. Niemal 2 milionowa metropolia w stanie Nevada jest amerykańską a nawet światową stolicą hazardu i wszelkiego rodzaju rozrywki. Wszechobecny blichtr, kasyna, sportowe samochody i ekskluzywne hotele to wizytówka Las Vegas.

Tymczasem to amerykańskie miasto ma do zaoferowania o wiele więcej, niż zazwyczaj się sądzi. Las Vegas to nie tylko słynna Las Vegas Strip, kasyna i neony reklamowe, które rozświetlają to miasto nocą. Mało kto wie na przykład, że Las Vegas jest położona w głębi pustyni Mojave. Wśród samych mieszkańców Vegas popularne jest oglądanie miasta nocą z odległości kilku kilometrów, pośród pustynnej ciszy.

Wycieczka po Las Vegas z firmą Pazola to także znakomita okazja, aby odwiedzić wspaniały Southern Nevada Zoological-Botanical Park, czyli ogromny zoologiczny i botaniczny, na terenie którego zamieszkuje niemal 200 gatunków zwierząt. Na terenie Las Vegas działa również wiele kin i teatrów, a także słynne w całych Stanach muzea: Muzeum przestępczości zorganizowanej, Muzeum Historii Naturalnej, Lied Discovery Children’s Museum, Old Las Vegas Mormon State Historic Park, Neon Museum.

Nie tylko Las Vegas

O wiele mniejszą popularnością niż Las Vegas cieszy się Kalifornia. Zwłaszcza turyści z Polski rzadko obierają ten region jako cel wyprawy. Tymczasem Kalifornia to niewątpliwie jeden z najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych stanów w USA.

Trzeba pamiętać, że jest to stan, który został „ucywilizowany“ jako jeden z ostatnich: dopiero kilkanaście lat po zakończeniu budowy kolei transkontynentalnej Kalifornia zaczęła funkcjonować jako rzeczywiste terytorium Stanów Zjednoczonych, wcześniej był to przysłowiowy „Dziki Zachód“, na którym Indianie, Meksykanie oraz Amerykanie nieustannie ścierali się w walce o swoje prawa i korzyści.

Obecna Kalifornia to nie tylko niezwykła przyroda i fascynujące pejzaże, ale także niepowtarzalna mozaika różnych wpływów kulturowych, stylów architektonicznych i obyczajów. Zresztą, Kalifornia charakteryzuje się niezwykłym zróżnicowaniem nawet jeśli chodzi o klimat.

Tylko na terenie tego jednego stanu możemy zaznać kilku odmiennych rodzajów klimatu: od klimatu górskiego, który panuje na północy stanu, gdzie rozciąga się łańcuch górskich Sierra Nevada, przez klimat oceaniczno-subtropikalny, typowy dla północno-zachodnich rubieży stanów, aż po klimat pustynno-subtropikalny panujący ne terenie Pustyni Sonora.

Oprócz tego w Kaliforni występuje również typowy klimat śródziemnomorski)Dolina Kalifornijska). Cały stan jest dosłownie pełen niezwykłych, zróżnicowanych pejzaży i malowniczych małych miasteczek, w których ma się ochotę zamieszkać i zostać na zawsze. Wreszcie, Kalifornia to także 8 parków parków Narodowych USA, w których można podziwiać rdzenną przyrodę tego stanu w różnych jej przejawach.

Los Angeles i San Francisco

Oczywiście, Kalifornia to nie tylko kalifornijska prowincja, zróżnicowanie klimaty i przyrody. Dwa najbardziej znane miasta tego stanu to Los Angeles i San Francisco. Jednak pojęcie, jakie zapewne wytworzyliśmy sobie na temat tych miast na podstawie licznych filmów, jest o wiele uboższe, niż rzeczywistość. Już nasza pierwsza wycieczka po San Francisco przekona nas co do tego, że znajdujemy się w jednym z najbardziej niezwykłych miast naszej planety.

To niezwykły kolaż różnych wpływów kulturowych i różnorodnej architektury: neokolonialnej, latynoskiej oraz współczesnej. San Francisco to także miejsce wielu niezwykłych budowli, które są znane na całym świecie, jak chociażby niesamowity most Golden Gate.

To miasto charakteryzujące się wąskimi ulicami, które albo wznoszą się, albo opadają. Wreszcie, San Francisco to miasto bogate w wiele niezwykłych zabytków, jak słynne więzienie Alcatraz, drugi wielki most w San Francisco, czyli Bay Bridge, słynna Lombard Street czy wieżę Coit Tower, z której rozciąga się widok na całe miasto.

Nie mniej ciekawe jest drugie z najbardziej znanych kalifornijskich miast, czyli Los Angeles. W odróżnieniu od dość niewielkiego San Francisco, Los Angeles to ogromna, licząca ponad 15 milionów mieszkańców metropolia a wycieczka po Los Angeles to nie lada wyzwanie kondycyjne i logistyczne.

Jednak stolica stanu Kalifornia to także miasto wielu niezwykłych miejsc i zabytków. Można tutaj wymienić między innymi Obserwatorium Griffith, California Science Center, Los Angeles County Museum of Art, Runyon Canyon Park czy wreszcie słynna na całym świecie Plaża Świętej Moniki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij