Ile początkujący musi wydać na sprzęt do wypraw nurkowych?

Nurkowanie jest fascynującą czynnością, jaka pozwoli choćby na chwilę oderwać się od zwyczajnego, szarego życia. Pod wodą można zobaczyć tyle pięknych, nadzwyczajnych morskich stworzeń, a w dodatku poczuć prawdziwą swobodę pływania… Wyprawy nurkowe, polecamy każdemu, kto chciałby choć raz w życiu zrobić coś szalonego, wyjątkowego, a i przy okazji poznać piękny, podwodny świat.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Pazola

SPRZĘT DO NURKOWANIA

Jednym z najbardziej skomplikowanych wyborów jest sprzęt do nurkowania. Niejeden przypadkowy pasjonat nie ma pojęcia o tym, co kupić, gdzie i za ile… a więc, my we wszystkim pomagamy.

Po pierwsze, należy zrozumieć, że nurek nie jest zależny od zasilania w czynnik oddechowy z powierzchni. Zabiera go ze sobą, a wszelaka łączność ze światem zewnętrznym zostaje przerwana. Wbrew pozorom, jego waga wcale nie jest ciężka, dzięki czemu posiada się dodatnią lub ujemną, którą sami możemy sterować.
 
Zestaw standardowy to maska, płetwy i fajka – pozwalają na nurkowanie na tzw. „zatrzymanym oddechu”. Oznacza to, że przy odpowiednich umiejętnościach można zanurzyć się pod wodę samodzielnie i po niedługim czasie się z niej wynurzyć. Jeśli, jednak chcielibyśmy nieco dłużej pozachwycać się wodnymi urokami, niezbędna okaże się butla do przechowywania powietrza oraz aparat do oddychania.

Celem aparatu oddechowego jest obniżanie wartości ciśnienia, jakie panuje w butli. Ważne, by ciśnienia z zewnątrz i wewnątrz wyrównywały się wzajemnie. Butla z kolei, musi być wyposażona w sprężarkę, czyli w sprzęt, który sprawi, że butla będzie mogła naładować się tlenem. 

Kamizelka ratownicza umożliwi właściwe wyważenie się na danym poziomie. Jest to obowiązkowy element każdego nurka. 
Wyposażenie dodatkowe to: głębokościomierz, manometr, nóż, latarka, kompas. Na szczególną uwagę zasługuje manometr. Każdy nurek powinien go posiadać, ponieważ mierzy i pokazuje ciśnienie czynnika oddechowego, zawartego w butli! Stanowi więc, bardzo ważny parametr!

Manometry są analogowe lub elektroniczne. Najbardziej powszechne są jednak, te pierwsze, z uwagi na niską cenę. W tym wypadku koszt, absolutnie nie ma wpływu na jakość produktu! Manometry analogowe bardzo dobrze pokazują wartości.

Początkującemu nurkowi, z całą pewnością wystarczy! Głębokościomierz, pokazuje głębokość na jakiej nurek obecnie przebywa. Głębokość podawana jest w jednostce metrów bądź stóp. Przy bardziej zaawansowanych wyprawach, raczej proponuje się komputery nurkowe, które podają także, inne wartości. Głębokościomierz analogowy, czyli najzwyklejszy, posiada skalę w zakresie 0-50 m i na ogół się nie myli. Dla początkującego nurka, również powinien być wystarczający.

Latarki nurkowe, umożliwiają zauważenie naturalnych barw danych przedmiotów, jakie znajdują się pod wodą. Stanowią niezwykle ważny element bezpieczeństwa, zwłaszcza przy nurkowaniu np. w jaskiniach. Nóż również, jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażeniowych nurka. Służby do przecinania lin czy sieci. Nigdy nie wiadomo, w co wplączemy się pod wodą…

Przydatna bywa też konsola – jest to urządzenie, które jest właściwie zgrupowaniem najważniejszych nurkowych wskaźników – pokazujących głębokość, ilość tlenu w butli, ciśnienie itp. Początkujący nurek, o ile, nie schodzi na głębokości większe niż 50 m, niekoniecznie musi ją posiadać.

Skafander, który chroni przed utratą ciepła, jest co prawda, nieobowiązkowym elementem, ale z przyczyn oczywistych, warto go mieć. Octopus jest ciekawym, niewielkim urządzeniem, jakie umożliwia oddychanie w razie awarii aparatu nurkowego. Oczywiście, nie powinno się to zdarzyć, ale z biegiem czasu warto się w niego wyposażyć. 

JAKIE KOSZTY?

Jest to chyba jedno z podstawowych, najważniejszych pytań. W pierwszej kolejności należy zorientować się w cenach jakie proponują poszczególne centra, a oferta w Internecie jest stosunkowo bogata. Kurs nurkowy dla osoby dorosłej, która zostaje uprawniona do samodzielnego nurkowania to kwestia ok. 750 zł plus koszty uzyskania certyfikatu, a więc łącznie ok. 1000zł. Jeśli, chciałbyś nurkować samodzielnie i zabrać ze sobą partnera, zapłacisz 1400zł. Ceny są ok. 200zł, jeśli nurek posiada własny sprzęt.

CENY SPRZĘTU

Wszystko zależy oczywiście, od jakości i od marki. 
piankowy skafander: 300-400zł
konsola: od 200 do 1500zł, w zależności od parametrów, jakie pokazują
mierniki ciśnienia: 350zł
mierniki głębokości: 200-500zł
zestaw oddechowy: 800-2000zł
butla nurkowa: 1000-2000zł 
Jak widać ceny są wysokie, ale spokojnie… zawsze można wypożyczyć sprzęt, za sporo niższą cenę 🙂 

WYPRAWY NURKOWE-CENY

Wszystko zależy od tego gdzie chcemy pojechać. Najbardziej spektakularnie maluje się Australia i Egipt. Oczywiście, wszystko zależy od tego na jak długo chcemy wyjechać, dokąd, gdzie chcielibyśmy nocować. W porze letniej możliwe jest nurkowanie, również w Polsce. Kwestia wyjazdu to sprawa 1800-8000zł, czasem więcej. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij