6 groźnych objawów skóry, z którymi należy udać się do dermatologa

Zmiany skórne, takie jak krosty, bąble czy grudki, sprawiają, że nie mamy ochoty oglądać siebie w lustrze. Czujemy się nieatrakcyjnie, kiedy naszej cerze daleko do doskonałości – jest zaczerwieniona, pełna przebarwień i brzydkich wykwitów. Wypryski, łuszcząca się skóra i inne dolegliwości to jednak kwestia nie tylko estetyki, ale również zdrowia. Wiele zmian skórnych może być objawem poważnych chorób i nieleczona prowadzić go znacznego pogorszenia się ogólnej kondycji organizmu. Jakie symptomy powinny nas zmartwić? Kiedy zmiany skórne stają się niebezpieczne i należy jak najszybciej zgłosić się z nimi do dermatologa? Przedstawiamy 6 niezwykle groźnych objawów skóry, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty.

1. Zmieniające się znamiona

Jeżeli mamy znamiona na skórze, powinniśmy uważnie je obserwować. Zdarza się bowiem, że zwyczajny pieprzyk czy plamka stają się niebezpieczne dla zdrowia. Zmiany w obrębie znamion mogą być nawet objawem czerniaka – nowotworu złośliwego skóry.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Lekarze mówią o czterech symptomach, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu. Po pierwsze: asymetria – jeśli okrągły dotąd pieprzyk zaczyna się rozlewać i zmieniać kształt. Po drugie: nieregularne i niewyraźne kształty obramowania pieprzyka. Po trzecie: zmiana koloru znamion. Po czwarte: zwiększenie średnicy.
Jeżeli zauważymy którykolwiek z tych objawów powinniśmy zgłosić się na badanie do lekarza dermatologa, który oceni czy zaobserwowane zmiany rzeczywiście są niebezpieczne. Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń i w kwestii znamion obowiązuje zasad: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

2. Krosty, które utrzymują się przez wiele tygodni

Każdemu z nas może przytrafić się wysypka na twarzy czy innej części ciała. Jej przyczyny mogą być różne. Może okazać się, że organizm źle zareagował na nadmiar przypraw, temperaturę albo klimatyzację. Jeśli jednak zmiany skórne nie znikają mimo upływu wielu dni, powinniśmy się zaniepokoić. Mogą być bowiem objawem choroby, od alergii pokarmowej po dużo poważniejsze schorzenia, które wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia.

3. Egzema i swędzenie skóry

Coraz częściej występującą zarówno u dzieci jak i u dorosłych chorobą jest atopowe zapalenie skóry. Nieleczone może mieć poważne konsekwencje i znacznie pogorszyć jakość naszego życia. Wiele osób mimo zaobserwowania niepokojących objawów, nie zgłasza się do dermatologa i przez wiele lat cierpi z powodu swędzenia skóry, jej łuszczenia się, nieestetycznych wykwitów. Jeżeli nasza skóra jest szczególnie wrażliwa i źle reaguje na większość kosmetyków, a my stale zmagamy się z uporczywym swędzeniem, mimo stosowania kremów nawilżających – zgłośmy się do lekarza, bo być może cierpimy na AZS.

4. Trądzik, z którym nie radzą sobie drogeryjne kosmetyki

Wielu osobom wydaje się, że trądzik jest nieestetyczny, ale nie niebezpieczny dla zdrowia – trzeba się do niego przyzwyczaić i poczekać, aż sam ustąpi. Niestety, u wielu osób wykwity są tak obfite i bolesne, że mogą powodować trwałe pogorszenie się nastroju i skutecznie odebrać radość życia. Zdarza się również, że przyczyną trądziku nie są zaburzenia hormonalne związane z dojrzewaniem, ale np. zarażenie paciorkowcami. Jeżeli trądzik jest naprawdę uporczywy i stosowana przez nas pielęgnacja nie skutkuje poprawą kondycji skóry, zgłośmy się do lekarza, który poszuka przyczyny dolegliwości i zastosuje odpowiednie leczenie.

5. Pojawienie się brodawki

Kolejnym groźnym objawem, który może sygnalizować nawet nowotwór, jest nagłe pojawienie się na skórze brodawki. Ta może być w rzeczywistości guzkiem perłowym, który oznacza, że nasz organizm zaatakował rak podstawnokomórkowy. Jeśli zaobserwujemy na ciele odstającą brodawkę, dla świętego spokoju zgłośmy się do dermatologa, który ustali, czy ta jest niebezpieczna.

6. Rumień i łuszczyca

Nowotwór może atakować w różny sposób. Kolejnymi objawami, które powinny nas zaniepokoić, jest uporczywe swędzenie, któremu towarzyszy łuszczenie się skóry i rumień. Te mogą sygnalizować chłoniaka, czyli raka tkanki limfatycznej.

Podsumowując, każda zmiana skórna, która pojawia się nagle i utrzymuje na skórze przez wiele tygodni, powinna być powodem do niepokoju. Żeby upewnić się, że nie jest niebezpieczna, zawsze powinniśmy udać się na konsultację do lekarza. Jeżeli nie wiemy, gdzie go znaleźć, wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę, np. dermatolog w Białymstoku. Bazę specjalistów, w tym dermatologów, znajdziemy również na stronie białostockiej specjalistycznej placówki medycznej http://www.medrex.pl/.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij