Kobiety kochają… dobierać ozdoby do domu

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Enyoart

Choć o stylu mieszkania przesądza zazwyczaj dominujący styl w aranżacji wnętrza, to jego integralną częścią stają się przemyślane, dopasowane do całości dodatki. Najczęściej spotykane ozdoby do domu to różne rodzaje naczyń, które mogą pełnić wiele funkcji. Jednak w sklepach z dodatkami można znaleźć zarówno ciekawe tkaniny dekoracyjne, jak i patery, półmiski czy ozdobne figurki, które pojawiając się we wnętrzu dodają mu oryginalności.

Ozdoby na ścianę

Białe ściany oraz proste meble, tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, sprawiają, że przynajmniej jedna ściana w pokoju musi być ozdobiona jakimiś ciekawymi ozdobami. Na ścianie może się pojawić ciekawy zegar, zarówno bardzo designerski, wykorzystujący nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak i tradycyjny zegar wiszący z efektownym wahadłem. Najczęściej na ścianach obecne są grafiki i zdjęcia w antyramach. O ile samo zdjęcie powinno pochodzić z domowych archiwów, o tyle klasyczna rama czy antyrama, pozwalająca na zawieszenie zdjęcia, może być kupiona. Ściany można również ozdobić niewielkim lusterkiem o ciekawym kształcie lub też sięgnąć po oryginalne dekory, z których także można stworzyć kompozycję zdobiącą ścianę.

Ozdoby do postawienia

Na półkach, stolikach, ale również na długich blatach szafek i komód mogą się pojawić ozdoby stojące. Część osób nadal sięga po różnego rodzaju figurki, które jednak zastępowane są przez nowoczesne patery i półmiski o ciekawych kształtach, wykonane z przezroczystego szkła czy ceramiki. Ciekawym pomysłem na połączenie dwóch żywiołów jest sięgnięcie po oryginalny świecznik, wykorzystujący szkło i wodę, o przezroczystej, geometrycznej formie. Coraz częściej jako dekorację wykorzystuje się również lampy, zwłaszcza lampy stojące o ciekawych kloszach. Takie lampy nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale również mogą być wykorzystywane jako dodatkowe źródło światła. Dekorując stół warto pamiętać o wybraniu ciekawego świecznika czy lichtarza na ozdobne świece. Rośnie również popularność topionych wosków, które odpowiadają za rozprzestrzenianie wybranego aromatu. Do wosku należy wybrać specjalny kominek, który dodatkowo będzie stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza.

Do oglądania i wykorzystania

W wielu domach nadal najważniejszym elementem dekoracyjnym są kwiaty cięte lub doniczkowe. Z tego powodu ważna jest odpowiednia ekspozycja bukietu czy kompozycji kwiatowej. Kwiaty cięte efektownie wyglądają w szklanych wazonach, przy czym w zależności od wielkości bukietu można postawić na wysoki wazon o wąskiej szyjce w przypadku wybrania pojedynczych kwiatów o długich łodyżkach lub nadal popularne wazony kryształowe, które dzięki efektownym nacięciom szkła dodatkowo rozpraszają światło. Wśród bibelotów do postawienia można również znaleźć tradycyjne wazony o prostej formie, wykonane z jednokolorowej ceramiki. Kwiaty doniczkowe mogą stać na oknie, wówczas wskazane jest wybranie osłonki o nowoczesnym kształcie i intrygującym kolorze. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie jest więcej miejsca, można postawić kwietnik o ciekawym kształcie, który posłuży do właściwej ekspozycji kwiatów doniczkowych. Kwietniki są dostępne również jako kwietniki wiszące, które można zawiesić w oknie lub w dowolnym miejscu. W domach, gdzie pija się dużo wina, ciekawym dodatkiem będą na pewno stojaki na wino, których forma można naprawdę zaskoczyć. Na rynku można znaleźć zarówno stojaki na kilka butelek wina, które swoim wyglądem przypominają szafki, jak i stojaki na jedną butelkę, które będą się ciekawie prezentować na stole w czasie kolacji. Miłośnicy książek z pewnością docenią różne rodzaje podpórek pod książki, które umożliwią utrzymanie porządku wśród książek, a z drugiej strony będą stanowiły ciekawą dekorację.

Tkaniny dekoracyjne

Wybierając dodatki do domu warto również pamiętać o doborze i wykorzystaniu tkanin dekoracyjnych. Najczęściej z takimi tkaninami kojarzone są różnego rodzaju narzuty i obrusy, jednak zalicza się do nich również poduszki. W pomieszczeniach, w których przeważa styl minimalistyczny, wskazane jest sięganie po kolorowe poduszki i koce, które pozwalają na szybką zmianę aranżacji. Poszewki i koce mogą być jednokolorowe, mogą również zaskakiwać wielobarwnym nadrukiem, a ich wybór zależy głównie od stylu pokoju. Na stołach, stolikach i blatach komód sprawdzą się różne rodzaje bieżników i serwet, przy czym mogą to być zarówno ręcznie robione serwetki szydełkowe, jak i nowoczesne bieżniki wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia. Szczególnie ważne w mieszkaniach, w których podłoga została wykonana z naturalnego kamienia albo terakoty, stają się dywaniki na podłogę. Nie powinny one zakrywać efektownej podłogi, natomiast wskazane są niewielkie dywaniki, położone w okolicy łóżka czy bezpośrednio pod stołem. Taki dywanik zabezpieczy podłogę przed zniszczeniem, a jednocześnie będzie ocieplać wnętrze. Oprócz kolorów materiałów dekoracyjnych równie ważna jest ich faktura: pledy czy narzuty mogą być tkaninami jednokolorowymi, które zachwycają splotami włókien.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij