Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Od lutego 2016 roku zostały wprowadzone bardzo ważne zmiany w kodeksie pracy. Od teraz pracodawca może zwolnić danego pracownika z obowiązku świadczenia pracy w obowiązującym okresie wypowiedzenia bez konieczności pytania go o zgodę.

Jest to bardzo istotna zmiana, która nie nakłada na pracodawcę firmy konieczności porozumienia się z pracownikiem co do wypowiedzenia umowy. W takiej sytuacji wszystkie czynności wykonuje pracodawca bez najmniejszego udziału pracownika.

Zgoda nie jest już potrzebna

Jeszcze do niedawna pracodawca chcący wypowiedzieć umowę o pracę swojemu pracownikowi, musiał uzyskać porozumienie drugiej strony. Wszystko opierało się na zasadach współpracy obydwu stron z udziałem pracodawcy i pracownika. Teraz różnica jest zasadnicza, ponieważ jeśli pracodawca stwierdzi, że dany pracownik, nie powinien już pracować, na określonym stanowisku i zdecyduje się mu wypowiedzieć świadczenie stosunku pracy, to ma do tego pełne prawo.

Pracodawcy dzięki takiej poprawce do kodeksu stali się samodzielni i mogą decydować sami kogo zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca uzyskał pełnie możliwości, ponieważ może on swobodnie zakończyć świadczenie także, gdy pracownik pracuje w ramach umowy na czas określony lub nawet jeśli jest to okres próbny.

Jednym słowem pracodawca może dosłownie w dowolnej chwili podziękować pracownikowi za pracę. Co najważniejsze nie będzie się on musiał martwić o to, że pracownik pójdzie z tym do sądu, walcząc o odszkodowanie, czy też inną formę rekompensaty, ponieważ takie działanie jest w pełni legalne.

Jak wygląda wynagrodzenie?

Pracownik nie jest w tej sytuacji winny, a więc należy mu się wynagrodzenie, za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca w tym przypadku jest zobowiązany do wypłacania z góry ustalonego wynagrodzenia, które jest liczone podobnie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego lub traktowane jako godny ekwiwalent za taki urlop.

Oczywiście istnieją jeszcze 2 inne sposoby, które może zastosować pracodawca przy obliczaniu wynagrodzenia należnego dla pracownika. Wszystkie sposoby zostały potwierdzone przez Sąd Najwyższy, dlatego niezależnie od wyboru pracodawcy, są prawidłowe i pracownik nie może wnosić żadnego roszczenia w tej sprawie.

Jak tę sytuację postrzegają pracodawcy?

W praktyce nie zawsze udaje się spełnić wybór wynagrodzenia, który byłby najlepszy dla pracownika. Pracodawcy w tego typu sytuacjach wolą stosować możliwość wypłaty kwoty wynagrodzenia, która byłaby zgodna z kwotą, jaka obowiązuje w przypadku, gdy pobierany jest ekwiwalent za urlop.

Pracownik wolałby, aby pracodawca zastosował system, gdzie wynagrodzenie, liczone jest za każdy dzień okresu zwolnienia z obowiązku pracy, ponieważ oznaczałoby to wyższe wynagrodzenie. Warto jednak zaznaczyć, że mimo wszystko pracodawcy starają się wybierać najlepsze rozwiązanie w danej chwili. Powinniśmy więc docenić starania naszego pracodawcy, ponieważ wynagrodzenie zazwyczaj jest bardzo korzystne dla pracownika. Zmiana przepisów pozwala więc poprawić wiele sytuacji, w których nastąpiłyby jakieś roszczenia od strony pracownika.

Nowelizacja przepisów sprawia, że sytuacja staje się klarowna i zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą być zadowoleni z takiego uniwersalnego rozwiązania. Warto zaznaczyć, że dzięki temu pracodawca może swobodnie zakończyć współpracę z danym pracownikiem, wypłacając mu odpowiednio wysoką kwotę wynagrodzenia, za czas, w którym prawidłowo, trwałoby świadczenie pracy. Tak więc opcja ta jest dobrym rozwiązaniem dla obu stron.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij