Wynajem aut czy leasing? Najlepsze rozwiązania dla firm

Każda firma w miarę jak rośnie i obejmuje swym działaniem coraz większe obszary rynku, staje przed dylematem stworzenia odpowiedniej do swoich rozmiarów floty pojazdów. W zależności od rodzaju działalności, flota ta może obejmować zarówno ciężkie ciągniki i samochody ciężarowe, średniotonażowe pojazdy dostawcze, jak i samochody osobowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą autowypozyczalniabialystok.pl – wynajem samochodów w Białymstoku

Te ostatnie wykorzystywane są często nie tylko do celów reprezentacyjnych przez kierownictwo firmy, ale także jako pojazdy robocze, stosowane jako środek transportu zespołów handlowych i logistycznych.

ZMIANA PODEJŚCIA

Przez wiele lat podstawową polityką utrzymania floty pojazdów służbowych było kupowanie ich na własność. Jak pokazała praktyka, metoda ta posiada wiele wad, z których podstawowymi są: całkowita odpowiedzialność za stan i jakość parku samochodowego oraz zamrożenie środków finansowych, odzyskiwanych jedynie poprzez długotrwałe odpisy amortyzacyjne.

Jakościową zmianą w tym podejściu była oferta najpierw firm leasingowych, a potem firm oferujących długoterminowy wynajem pojazdów. Obecnie najszybciej rozwija się oferta wynajmu pojazdów, która oferuje w porównaniu z leasingiem wiele dodatkowych korzyści. Stąd firmy wypożyczające samochody na długie, wieloletnie terminy powstają we wszystkich krajowych skupiskach biznesu. Wypożyczalnia samochodów Białystok jest jedną z nich.

NA POCZĄTKU BYŁ LEASING

Burzliwy rozwój firm leasingowych w Polsce spowodował, że udział użytkowanych przez przedsiębiorstwa samochodów, które nie są ich własnością, gwałtownie wzrósł i dziś można powiedzieć, że stanowi podstawową formę ich obecności w biznesie.

Pojazdy kupione na własność zaczynają stanowić nieistotny margines służbowego parku samochodowego. Leasing w porównaniu z własnością ma bowiem prawie same zalety.

Nie wymaga wydatkowania środków obrotowych, które można wykorzystać w podstawowej działalności, a raty leasingowe można w całości zaliczać w koszty, co obniża płacony przez firmę podatek dochodowy.

Ma jednak leasing kilka wad, które sprawiają, że nie każdy przedsiębiorca z lekkim sercem decyduje się na związanie umową z firmą leasingową.

A MOŻE DŁUGOTERMINOWY WYNAJEM?

Podstawową wadą wzięcia pojazdu w leasing jest cena. Raty leasingowe są stosunkowo wysokie, zawierają bowiem nie tylko rozłożoną na raty cenę samochodu, ale również zysk firmy leasingowej oraz banku, który taką transakcję finansuje.

Ponadto umowa leasingowa, jako szczególny rodzaj wynajmu, z reguły wiąże leasingobiorcę z leasingodawcą na cały okres leasingowania pojazdu, by na koniec, zgodnie z ideą tej formy użyczenia, zaoferować przeniesienie prawa własności wyeksploatowanego już pojazdu na dotychczasowego użytkownika za symboliczną kwotę, z reguły ostatnią ratę.

Przez cały ten okres samochód, mimo że nie jest własnością użytkownika, musi być przez niego serwisowany i utrzymywany w sprawności, a jego ewentualna wymiana, z przyczyn, np. zniszczenia, zużycia czy po prostu zmiany koncepcji organizacji firmowego transportu, jest bardzo utrudniona, a często wręcz niemożliwa bez zastosowania sztuczek i wybiegów formalno-prawnych, zawsze związanych z dodatkowymi kosztami.

Dlatego wiele wypożyczalni samochodów, a wśród nich Auto Wynajem Białystok, postanowiło stworzyć alternatywę dla leasingu. Taką alternatywą okazał się długoterminowy wynajem samochodów.

Czym różni się długoterminowy wynajem od leasingu? Przede wszystkim brakiem kłopotów. Wypożyczalnia, pozostając właścicielem pojazdów, jest nim w pełni. Spoczywa na niej obowiązek utrzymania samochodu w sprawności, jego serwisowanie i ubezpieczenie oraz cała, związana z administrowaniem flotą biurokracja.

Użytkownik w zasadzie robi tylko to, do czego zobowiązuje go jego status: użytkuje samochód. Wszelkie awarie przestają być uciążliwością – wypożyczalnia może dostarczyć pojazd zastępczy.

I więcej: już nie ma obowiązku użytkowania go do końca umowy. Gdy zmieni się koncepcja floty samochodowej lub po prostu przedsiębiorca uzna, że nadszedł czas wymiany pojazdu na nowszy lub nowocześniejszy – po prostu to robi, a firma wypożyczająca odbiera stary pojazd i udostępnia nowy.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że długoterminowy wynajem jest ofertą tańszą, obejmuje bowiem, poza zyskiem wypożyczalni, tylko realne, ponoszone przez nią koszty utrzymania floty oraz amortyzację.

W ten sposób przedsiębiorstwo, korzystające z długoletniego wynajmu, nie tylko płaci mniej, ale jest odciążane od kosztów, które poniosłoby w przypadku własności pojazdu lub jego leasingu.

Wypożyczalnia samochodów Białystok oferuje taki właśnie długoterminowy wynajem i obsługę floty samochodów służbowych. Warto sprawdzić tę ofertę i przekonać się, jak bardzo jest korzystna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij