Waginoplastyka – na czym polega i jakie korzyści można dzięki niej osiągnąć

To zabieg, którego nie przeprowadza się z myślą o ratowaniu życia lub zdrowia, ale mimo to odmienił on życie wielu kobiet. Sprawił, że czują się znacznie lepiej w swoim ciele, a ich życie intymne nabrało kolorów. Czego można się spodziewać po waginoplastyce, jak się do niej przygotować i jakie są zalecenia pooperacyjne?

Czym jest waginoplastyka?

Waginoplastyka jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej. Jego celem jest przede wszystkim poprawa wyglądu oraz funkcji żeńskich narządów płciowych. U pacjentek, które podczas akcji porodowej doznały pęknięcia krocza, lub zostały nacięte a blizny są nieestetyczne lub zniekształcają prawidłowy wygląd lub zaburzają funkcję, zabieg pozwala na odtworzenie prawidłowego wyglądu i funkcji. Zwężenie pochwy ma przynieść pacjentce poprawę komfortu życia, samooceny, poczucia atrakcyjności seksualnej, a także przywrócić obojgu partnerom możliwość czerpania przyjemności ze zbliżeń.

Jakie są główne wskazania do przeprowadzenia waginoplastyki?

Do zabiegu najczęściej kwalifikowane są kobiety po porodach naturalnych lub wykonujące ciężką pracę fizyczną czy zmagające się z poważną otyłością, u których doszło do rozluźnienia mięśni dna miednicy, mięśni okrężnych pochwy, rozciągnięcia pochwy, obniżenie krocza. Czynnikami, które wzmagają tego typu problemy, są zmiany hormonalne, wiek, nadwaga. W konsekwencji pojawia się nie tylko nieestetyczny wygląd narządów rodnych, warg sromowych, ale także trudności z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, nietrzymanie moczu oraz częste infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.

Waginoplastyka to również zabieg wykonywany w przypadku wystąpienia u pacjentki Zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, który jest wrodzonym niedorozwojem lub brakiem macicy i pochwy.

Procedury zabiegu waginoplastyki

Przygotowanie do zabiegu

Na pierwszej wizycie lekarz dokładnie bada pacjentkę, a także zadaje jej pytania, które pozwolą ustalić jej oczekiwania. Przed operacją należy wykonać wymagane do zabiegu badania laboratoryjne w tym wymaz na czystość pochwy.

Waginoplastyka przebiega z reguły w znieczuleniu ogólnym, co wymaga uprzednio wykonania przez pacjentkę odpowiednich badań laboratoryjnych, które pozwolą ocenić lekarzowi jej stan zdrowia i zadecydować o kwalifikacji do pełnej narkozy. W pewnym wieku konieczne też będzie wykonanie EKG.

14 dni przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny, witaminy E, preparatów żeń-szenia i miłorzębu, leków na kaszel, przeciwgrypowych, używać przypraw takich jak: czosnek, imbir kurkuma, bowiem zawarte w nich substancje mogłyby spowodować krwotok lub nadmierne krwawienie podczas operacji. Na zabieg należy zgłosić się na czczo i z dokładnie wygolonym miejscem intymnym. W klinice konieczne będzie wypełnienie szczegółowego formularza, który pozwoli ustalić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do interwencji chirurgicznej.

Jak wygląda zabieg waginoplastyki?

Chirurg usuwa nadmiar lub rozluźnione tkanki, a następnie zaszywa wejście do pochwy w taki sposób, by jego wygląd był zgodny z życzeniem pacjentki. Niekiedy waginoplastykę łączy się z zabiegiem labioplastyki, czyli plastyką wart sromowych. Najczęściej są zmniejszane lub powiększane. Sam zabieg trwa zwykle nie dłużej niż 1-2h.

Rekonwalescencja po zabiegu

Pierwsze 2 tygodnie należy się liczyć z występowaniem opuchlizny okolic krocza oraz bolesności tych miejsc. Może się pojawić lekko podwyższona temperatura ciała. Ogromnie istotne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń lekarskich związanych z higieną miejsc intymnych.

Przez 6 tygodni pacjentka powinna utrzymywać wstrzemięźliwość seksualną. Należy wówczas unikać także wysiłku fizycznego, ćwiczeń siłowych, dźwigania. Nie wolno korzystać z basenów, jacuzzi, sauny ani opalać się zarówno na słońcu, jak również w solarium.

Korzyści i potencjalne ryzyko wynikające z waginoplastyki

Zabieg ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia seksualnego pacjentki. Kobiety po operacji stają się pewniejsze siebie, czują się piękniejsze w sytuacjach intymnych. Mogą się rozluźnić podczas stosunku, pozbyć skrępowania, co w połączeniu z fizycznym zwężeniem pochwy znacząco poprawia satysfakcję seksualną. Jeżeli wcześniej kobieta zmagała się z nietrzymaniem moczu, po operacji nie musi się obawiać spontanicznego śmiechu, może śmiało spędzać czas w towarzystwie, bez obaw o wpadkę.

Zabieg waginoplastyki, jak każdy inny, wiąże się z pewnym ryzykiem, lecz jest ono naprawdę minimalne. Powikłaniami, o których należy wiedzieć, są: obrzęk, infekcja, krwawienie, zgrubienia podskórne, przerost blizny, zaburzenia czucia w okolicy operowanej, zakrzepica żylna. To dlatego każda pacjentka powinna przejść kontrolę pozabiegową.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć, przed podjęciem decyzji o waginoplastyce?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni wybór lekarza. Chcąc powierzyć jego umiejętnościom swoje wrażliwe miejsce intymne, powinnaś mieć do chirurga pełne zaufanie. Liczy się jego doświadczenie oraz podejście do pacjentek. Pamiętaj, by dokładnie przedstawić mu swoje oczekiwania, a także zrozumieć i przestrzegać zaleceń dotyczących przygotowania do zabiegu oraz zaleceń pozabiegowych. Tylko w ten sposób możesz liczyć na maksymalną satysfakcję z zabiegu i zminimalizować ryzyko komplikacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij