USG genetyczne – nowoczesna metoda wykrywania wad płodu

Jest wiele rzeczy, łączących wszystkie kobiety w ciąży. Jedną z nich jest na pewno troska o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka. Każda przyszła mama, oprócz dbania o siebie we własnym zakresie, co jakiś czas musi także odwiedzać ginekologa, który udzieli jej medycznych porad i przeprowadzi odpowiednie badania.

Wszystkie, których celem będzie kontrolowanie prawidłowego rozwoju i wykrywanie wszelkich wad płodu.
Najważniejszym badaniem jest prenatalne badanie przesiewowe, czyli po prostu USG genetyczne, będące nowoczesną metodą wykrywania wad płodu. Jest ono nieinwazyjne i dostarcza wszelkich niezbędnych informacji o zdrowiu dziecka.

Wykonuje się je za pomocą ultrasonografu, w I trymestrze, czyli w okresie między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży (nie później niż do trzynastego tygodnia i szóstego dnia). Badanie może być wykonane, jeśli wielkość płodu – jego długość ciemieniowo-siedzeniowa – wynosi od 45 do 84 mm. Jest wykonywane w każdej szanowanej klinice, jak choćby Poliklinika Arciszewscy.

Na czym polega USG genetyczne?

USG genetyczne wykonywane jest poprzez przyłożenie głowicy sprzętu medycznego do brzucha leżącej kobiety. W przypadku znacznej otyłości przyszłej mamy lub innych zdrowotnych przeciwwskazań takie badanie może zostać wykonane poprzez wprowadzenie głowicy dopochwowo.

I jak to bywa w przypadku wykonywania każdego rodzaju USG – na brzuch nakładany jest specjalny żel, pomagający zwiększyć przepływ ultradźwięków. Całe badanie odbywa się w pozycji leżącej i trwa zwykle kilkanaście minut. Lekarz wyświetla na ekranie monitora trójwymiarowy obraz płodu, który później drukuje i wręcza ciężarnej. Nie towarzyszy mu żaden dyskomfort ani ból, a ze względu nieinwazyjny charakter nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa, zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka.

USG genetyczne – po co się je wykonuje?

Za pomocą USG genetycznego można przeprowadzić wstępną, a jednocześnie dosyć dokładną ocenę wszystkich narządów płodu – zarówno organów wewnętrznych, jak i konkretnych części ciała. Głównym punktem oceny lekarza jest przezierność fałdu karkowego oraz obecność kości nosowej.

Przezierność fałdu karkowego pozwala ocenić odległość skóry od tkanek w obrębie szyi. Odległość większa niż 2,5 mm świadczy zazwyczaj o wrodzonej wadzie genetycznej dziecka. Z kolei ocena stanu kości nosowej ułatwia diagnostykę różnych chorób, m.in. zespołu Downa, Pateau, Edwardsa, Turnera, a także wady serca oraz innych narządów.

Oprócz wyżej wymienionych elementów, dzięki prenatalnemu badaniu USG ginekolog ocenia także tempo akcji serca u dziecka (wraz z wyliczeniem uderzeń na minutę), ruchy płodu czy rozwój kończyn. Sprawdza się także stan zdrowia i narządów przyszłej mamy – USG pozwala lekarzowi zbadać macicę.

Co wykrywa USG?

Po przeprowadzonym badaniu wszystkie zebrane dane można wprowadzić do specjalnego programu liczącego, dzięki któremu uzyskuje się obliczenie ryzyka wystąpienia wad u płodu. W ten sposób oprócz początkowo zebranych informacji podczas samego badania, lekarz ginekolog może z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, czy dziecko zostało obarczone jakąś wadą genetyczną lub rozwojową.

Po pierwszym takim badaniu, należy wykonać jeszcze następne – najlepiej po 20. tygodniu ciąży. W tym okresie łatwiejsze jest wykrycie wrodzonych wad serca, które dopiero na początku 6. miesiąca jest na tyle duży, by można je było zbadać za pomocą ultrasonografu. Takie badanie należy wykonać powtórnie maksymalnie do 27. tygodnia ciąży, gdyż rozwijający się wtedy układ kostny i płuca utrudniają wykonanie USG serca.

Koszty USG genetycznego

Ciężarna może zostać skierowana na prenatalne badanie USG przez lekarza z NFZ. Jest to wtedy badanie refundowane. Cena w prywatnych gabinetach ginekologicznych (bez refundacji) wynosi średnio 250 złotych.
Jednak nie same koszty badania są najważniejsze. By mieć pewność dobrze przeprowadzonego badania, warto udać się do zaufanych gabinetów ginekologicznych.

Badania USG w Białymstoku można wykonać u ultrasonologów, których dobry sprzęt i kwalifikacje pozwolą uniknąć pomyłki w odczytaniu obrazu płodu z monitora. A jest to niezwykle ważne – szczególnie, że we wczesnej fazie rozwoju prenatalnego nie tak trudno popełnić błąd.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij