Psychoterapia online i jej mocne strony

Nie ulega wątpliwości, że pandemia COVID-19 w sposób wyjątkowo destrukcyjny wpłynęła na naszą kondycję psychofizyczną, odciskając tym samym piętno na życiu całego społeczeństwa. Psychoterapia online stała się niejako odpowiedzią na wspomniane wyżej trudności, które uniemożliwiały uzyskanie wsparcia psychoterapeutycznego potrzebującym w tradycyjnej, gabinetowej wersji.

Nie ulega wątpliwości, że pandemia COVID-19 w sposób wyjątkowo destrukcyjny wpłynęła na naszą kondycję psychofizyczną, odciskając tym samym piętno na życiu całego społeczeństwa. Ta nowa rzeczywistość, w której przyszło nam się odnaleźć, tylko wyeskalowała istniejący już problem samotności wśród ludzi, którzy w warunkach przymusowej i często permanentnej izolacji doświadczyli wielu dodatkowych problemów z zakresu zdrowia psychicznego. Psychoterapia online stała się niejako odpowiedzią na wspomniane wyżej trudności, które uniemożliwiały uzyskanie wsparcia psychoterapeutycznego potrzebującym w tradycyjnej, gabinetowej wersji. Choć na początku sceptycznie oceniana, dzisiaj już nikt nie podważa jej skuteczności oraz szeregu dodatkowych zalet, które wpływają na poprawę dobrostanu psychicznego pacjentów. Spróbujmy dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Jak zdefiniować psychoterapię online?

Ten format spotkań z psychoterapeutą w podstawowych założeniach nie różni się niczym szczególnym od tradycyjnej, gabinetowej wersji terapii. W trakcie trwających blisko 50 minutowych sesji, psychoterapeuci realizują dokładnie ten sam plan leczenia oparty o dotychczasowe wzorce i wypracowane rozwiązania.

Jedyna i zarazem kluczową różnicą jest miejsce w którym odbywają się sesje terapeutyczne, gdyż w toku terapii online dzieje się to za pośrednictwem urządzeń posiadających kamerę oraz możliwość podłączenia do internetu i przy użyciu wielu aplikacji wspomagających takich jak między innymi Skype, Messenger, Zoom oraz WhatsApp.

Obecnie działają już setki serwisów świadczących usługi psychoterapii online, a ich liczba stale rośnie, dzięki czemu wzrasta i standard obsługi pacjenta oraz jakości oferowanych usług, dodatkowo dając nam możliwość szybszego niż kiedykolwiek do tej pory umówienia terminu spotkania z terapeutą.

Psycholog online – zalety

Spośród wielu zalet psychoterapii online wskazywanych przez respondentów, najczęściej przewijają się poniższe odpowiedzi:

  • terapia online może odbywać się w dowolnym miejscu, dzięki czemu zyskamy komfort natury logistycznej, a także większą elastyczność czasową w planowaniu terminu potencjalnego spotkania

  • terapia online dzięki swojej formule jest dostępna dla każdego, dając szansę na leczenie pacjentom z terenów podmiejskich i wiejskich, którzy najczęściej nie mają możliwości skorzystania z usług jakiekolwiek formy terapii z powodu braku dostępu zarówno do placówek oferujących tego typu pomoc jak i samych psychoterapeutów

  • terapia online gwarantuje nam zachowanie anonimowości, tym samym pozytywnie wpływając na podjęcie decyzji o leczeniu, która często jest odsuwana w czasie z uwagi na strach przed spotkaniem znajomych twarzy z którymi nie mamy ochoty dzielić się wiedzą na temat naszych problemów

  • terapia online to znaczna oszczędność pieniędzy oraz czasu potrzebnego na dotarcie do miejsca w którym odbywają się stacjonarne sesje terapeutyczne

Gdzie i w jaki sposób szukać miejsc oferujących psychoterapię online?

Bardzo ważnym jest pamiętać, żeby w trakcie takich poszukiwań skupiać swoją uwagę tylko na zapoznawaniu się z ofertą w pełni transparentnych serwisów, które zatrudniają najlepszych i certyfikowanych specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na czas funkcjonowania danego centrum terapii na rynku, co pozwala na zapoznanie się z dużą referencji oraz pozytywnych opinii na temat danej placówki.

terapia online.jpg

Jednym z przykładów takiego miejsca, które spełnia najwyższe standardy jest trzymsie.pl – jeden z pierwszych tego typu serwisów na rynku, który w swoich bazach posiada najlepszych i bardzo doświadczonych specjalistów, jednocześnie nieustannie podnosząc jakość swoich usług oraz stawiając na szereg innowacyjnych rozwiązań na rzecz samych pacjentów.

Kiedy powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy terapeuty?

Nasze zdrowie psychiczne stanowi nie tylko podstawę naszego udanego życia społecznego, ale i również jest podstawową składową, która pozwala nam utrzymać właściwą kondycję fizyczną.

Dlatego jeśli tylko zauważamy, że nie jesteśmy w stanie uporać się z napotykanymi przez nas problemami, koniecznie umówmy się na spotkanie ze specjalistą, który pomoże odnaleźć źródło problemu.

Wszelkie obecnie dostępne badania jasno wskazują na pełną skuteczność tego formatu leczenia, dlatego nie bójmy się postawić na terapię online i zadbajmy lepiej o nasz dobrostan jeśli tylko zajdzie taka konieczność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij