Ugryzienia pluskwy. Czy są groźne?

Pluskwy to pasożyty, które należą do grupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Co gorsza, bardzo szybko się rozmnażają i ich głównym źródłem pokarmu jest ludzka krew, którą piją. Niestety pozbycie się ich jest trudne i często wymaga profesjonalnych działań. Warto jeszcze wiedzieć, że pogryzienia mogą ulegać zakażeniu bakteryjnemu.

Jak wygląda ugryzienie przez pluskwy?

Pluskwy domowe głównie żerują nocą gryząc ludzi poszukując krwi. Ugryzienia pluskwy nie są bolesne, co wynika z faktu, że wpuszczają w ranę substancję przeciwbólową. Dzięki czemu nie odczuwa się nawet większej liczby ukąszeń, a przynajmniej nie na początku.

Pluskwy najczęściej kąsają w miejscach na ciele, które nie są osłonięte, tak więc zmiany pojawiają się na skórze twarzy, szyi, dłoniach, łokciach i całych nogach. Ugryzienia pluskwy najczęściej mają dość charakterystyczny wygląd. Na początek pojawiają się czerwone plamki, które po krótkim czasie przyjmują postać grudek bądź bąbli pęcherzykowych. Ich średnica wynosi najczęściej od 1 do 3 cm.

Jak już ustaliliśmy ugryzienia pluskiew nie są bolesne, natomiast są bardzo swędzące, stąd szczególnie trzeba uważać, by dzieci nie rozdrapały ran powodując wtórne zakażenie. Wykwity mogą pojawiać się w liniach po trzy, co określa się mianem breakfast, lunch i dinner. W miejscu ugryzienia po pluskwie można najczęściej zauważyć ciemny punkcik. W zależności od ilości pluskiew w naszym mieszkaniu ugryzień może być naprawdę sporo gdyż każda z nich gryzie średnio co 2-4 dni i zostawia 3-4 ślady. Wtedy mogą też pojawić się bliznowce. Najczęściej dzieje się tak, gdy rozdrapie się ślady ukąszeń po pluskwach.

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

Pluskwy domowe przenoszą około 40 patogenów, przy czym ukąszenia przez te insekty zazwyczaj nie są groźne dla człowieka, ale jednak są nieprzyjemne, swędzą i mają nieestetyczny wygląd.

Głównie po śladach pogryzień pluskiew łatwo można zauważyć, że żerują w Naszym domu. Zwykle od razu ich nie widać, gdyż uaktywniają się nocą, najczęściej między 24:00-3:00, jednak ich obecność można wyśledzić gdyż zostawiają kilkumilimetrowe wilinki. Dodatkowo np. na materacu wzdłuż szwów często pojawiają się małe ciemne bądź czarne kropki przypominające ziarna maku, to nic innego jak drobinki kału czyli strawiona krew.

Jeżeli na prześcieradle znajdują się również plamki krwi, to również świadczy o obecności pluskiew. W miejscach, gdzie występuje naprawdę duże zapluskwienie unosi się dosyć charakterystyczny słodkawy zapach, który przypomina zapach kolendry lub zgniłych malin.

Pamiętajcie też, że pluskwy chowają się w miejscach trudno dostępnych i zakamarkach. Z tego też powodu ich pozbycie się bywa naprawdę trudne. Dlatego zalecamy skorzystać z usług profesjonalistów od dezynsekcji, w Warszawie warto sprawdzić ofertę firmy DDD: https://prusator.pl. Pluskwy domowe często znajdują się w hostelach, hotelach czy też pensjonatach, niestety śpiąc z nimi podczas wakacyjnych podróży można przenieść pluskwy do swojego domu.

Gdy zauważysz obecność pluskiew lub pogryzienia po pluskwach zalecamy od razu wezwać specjalistów od odpluskwiania, aby nie musieć wyrzucać większości mebli, robić remontu i cierpieć z powodu braku snu.

Pluskwa domowa zwalczanie

Pluskwy domowe przez to, że szybko się rozmnażają bywają bardzo uciążliwe. Dodatkowo wykazują dużą odporność na ogólnodostępne środki owadobójcze. Stosowanie wszelkiego rodzaju one shotów czy też getoxów, które można np. kupić w supermarkecie zupełnie się nie sprawdza w przypadku pluskiew.

Dlatego lepiej zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Mieszkańcom stolicy polecamy zwalczanie pluskiew w Warszawie wykonywane przez doświadczona i wyspecjalizowaną firmę DDD PRUSATOR. Dezynsektorzy specjalizujący się w zwalczaniu pluskiew zastosują odpowiednio dobrane środki dezynsekcyjne, tak, aby nie tylko zabić, ale również zahamować rozwój i rozrodczość pluskiew dzięki czemu mamy kontrolę nad populacją pluskiew.

Dezynsekcja przeprowadzone w ten sposób likwiduje pluskwy łóżkowe o najbardziej odpornym szczepie oraz blokuje ich dalszy rozwój. Należy pamiętać, że stosowanie przynęt w przypadku pluskiew zupełnie się nie sprawdzi.

Skuteczne odpluskwianie zaleca się wykonanie za pomocą specjalistycznej maszyny, zamgławiacza ULV, aplikującego środki owadobójcze w bardzo małej wielkości tj. 20-50 mikronów, z zastosowaniem środków owadobójczych np. synergetyków i pyretroidów.

Pluskwy domowe nie są odporne na niską i wysoką temperaturę. Można więc zastosować amatorskie metody takie jak parowanie np. żelazkiem, steamerem, zamrażanie w lodówce, wyrzucanie rzeczy.

Jeśli chodzi o profesjonalne metody odpluskwiania doskonale sprawdza się zamgławianie ULV wraz z zintegrowanymi metodami IPM. Jest to specjalna strategia walki z pluskwami, która koncentruje się nie tylko na skuteczności, ale też długotrwałej ochronie i zniszczeniu pluskiew w każdym stadium. Stosuje się tutaj różne techniki oraz środki, aby pluskwy nie uodporniły się. Zaleca wykonać się minimum dwa zabiegi odpluskwiania, aby pozbyć się pluskiew w 100%.

Domowe sposoby na pluskwy

Wiele można przeczytać o domowych sposobach na pluskwy. Za kilkanaście złotych dostępne są pułapki monitorujące czy też bomby insektobójcze. Można też usłyszeć, że wyczyszczenie parą wodną, octem czy sodą oczyszczoną różnych miejsc pozwoli pozbyć się problemu pluskiew domowych. Mimo tego, że pluskwy nie lubią zapachu kurkumy czy goździków wcale nie oznacza, że znikną z mieszkania.

Jak więc widzicie w teorii domowych metod pozbycia się pluskiew jest wiele, ale wszystkie łączy fakt, że są mało nieskuteczne, w szczególności jeśli pluskiew jest już kilkanaście lub kilkadziesiąt. W takich przypadkach pluskwy domowe co najwyżej przeniosą się w inne, bardziej przyjazne dla nich miejsce. Należy tutaj dodać, że podążają za swoim żywicielem rozpoznając go przy pomocy emisji dwutlenku węgla oraz ciepła.

Podsumowując, aby pozbyć się pluskiew można próbować sklepowych oraz domowych metod, jeśli to początek obecności pluskiew (2-3 szt lub 6-9 ugryzień co 2-4 dni) możesz odnieść sukces. Jeśli jednak cenisz sobie czas i własny komfort życia i snu należy zwrócić do specjalistów z zakresu dezynsekcji.

Odpluskwianie w Warszawie wykonane przez firmę dezynsekcyjną Prusator będzie skutecznym rozwiązaniem problemu pluskiew ponieważ ww. firma DDD posiada duże doświadczeniem, działa na rynku od 2000r. Stosuje najnowocześniejsze metody i środki do dezynsekcji, dobrane pod kątem zawansowania zarobaczenia. Wysokie kwalifikacje potwierdzone licznymi certyfikatami ukończenia szkoleń branżowych oraz opinie kilkuset zadowolonych klientów sprawiają, że Prusator jest godnym zaufania partnerem w usługach zwalczaniu szkodników.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij