Zielona herbata na cholesterol w filiżance

Herbata na cholesterol – na co zwrócić uwagę?

Dbanie o odpowiedni poziom cholesterolu to ważny czynnik profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Jej głównymi elementami są aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Zastanawiasz się, co pić na co dzień? Chcesz wiedzieć, jakie napoje są odpowiednie dla osób narażonych na hipercholesterolemię i powinny znaleźć się w ich jadłospisie? Sięgnij po rozmaite zioła i sprawdź, jaka jest najlepsza herbata na cholesterol!

Zielona herbata na cholesterol

Miłośnicy tradycyjnych napojów z pewnością znają zieloną herbatę. Jest ceniona za swój delikatny smak i powszechnie uznawana za zdrowszą od czarnej, głównie ze względu na zawartość polifenoli, czyli związków o silnych właściwościach przeciwutleniających. Dzięki zawartości flawonoidów zielona herbata jest też doskonałym składnikiem zbilansowanej diety na cholesterol: spośród wielu korzystnych związków na największą uwagę zasługują katechiny, które ograniczają wchłanianie cholesterolu i zwiększają jego wydalanie. Do tego korzystnie wpływają na funkcje śródbłonka naczyniowego, działają m.in. przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, dzięki czemu chronią przed rozwojem miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych1. Jeśli więc szukasz prostego sposobu, który wesprze Cię w dbaniu o cholesterol – zielona herbata to strzał w dziesiątkę! Pamiętaj też, że jeśli nie podchodzi Ci jej smak, możesz sięgnąć po opcje smakowe: z aromatem opuncji, lawendy, jaśminu, wanilii… Opcji jest naprawdę sporo. Z pewnością znajdziesz wersję dla siebie w lokalnym sklepie z herbatami.

Herbata z karczocha na cholesterol

Ale zielona herbata to nie jedyny napój, który pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Jeżeli szukasz innej propozycji, warto sięgnąć po dostępne w aptekach rozmaite herbatki, które zawierają ekstrakty z ziół czy warzyw. Wiele osób, aby poprawić wyniki lipidogramu, sięga po herbatę z karczocha. To ekstrakt z warzywa uprawianego głównie w basenie Morza Śródziemnego i bardzo tam popularnego, a u nas niestety wciąż trudno dostępnego. Najważniejszą substancją aktywną biologicznie w karczochu jest cynaryna, która przeciwdziała otłuszczeniu wątroby, pobudza wydzielanie żółci, a także pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo, karczoch pobudza organizm do zwiększonego wydzielania żółci po jego spożyciu, a to także sprzyja wydalaniu cholesterolu2.

Jaka herbata na cholesterol? Mniszek lekarski

Zielona herbata i herbata z karczocha uchodzą za najlepsze herbaty na cholesterol. Swoją dietę można jednak wspierać także innymi ziołami. Jednym z nich jest… mniszek lekarski, obficie rosnący na polskich trawnikach czy łąkach. Badania wykazały, że liście popularnego mniszka zawierają fitosterole, które ograniczają wchłanianie cholesterolu z pokarmu, pozytywnie wpływając na poziom cholesterolu,4. Dlatego spożywanie mniszka w formie herbatki na cholesterol to świetna propozycja dla osób, którym zależy na prewencji miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.

Herbata na cholesterol – z czym ją łączyć?

Jak już wspomniano, picie herbaty na cholesterol może być pomocne w walce z hipercholesterolemią, ale o wiele ważniejsza jest całościowa odpowiednia dieta: bogata w warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe i tłuszcze roślinne, wolna od cukru, tłuszczów zwierzęcych czy produktów wysoko przetworzonych. Warto do jadłospisu włączyć też żywność funkcjonalną (np. margaryny i napoje jogurtowe Benecol) wzbogaconą o stanole roślinne, czyli związki organiczne, które potrafią częściowo blokować wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu. Zawarte w niej estry stanoli sprawiają, że poziom frakcji LDL może obniżyć się o 7-10% już w ciągu 2-3 tygodni*.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy Twój cholesterol LDL jest w normie, musisz wykonać odpowiednie badania laboratoryjne. Możesz skorzystać z kalkulatora cholesterolu, aby sprawdzić, czy Twój wynik jest prawidłowy.

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

1 Stępień M. Szulińska M. Bogdański P. Pupek-Musialik D. Wpływ zielonej herbaty na układ sercowo-naczyniowy. Online: http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201201_Farmacja_006.pdf. Dostęp: 17.07.2023.

2 Teterycz D. Michalak-Majewska M. Karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus) – innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych. Online: https://bibliotekanauki.pl/articles/810481.pdf. Dostęp: 17.07.2023.

3 Lis B. Grabek-Lejko D. Mniszek lekarski (Taraxacum Officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne. Online: https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_10_37.pdf. Dostęp: 17.07.2023.

4 Rolnik A. Olas B. Mniszek pospolity (Taraxacum Officinale) – skrabnica związków prozdrowotnych. Online: https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2505/2493. Dostęp: 17.07.2023.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij