Syrop wykrztuśny – jak działa i kiedy warto go stosować?

Syrop wykrztuśny można kupić w aptece bez recepty. Stosuje się go w chorobach górnych dróg oddechowych, w których występuje mokry kaszel. Jak działa ten rodzaj syropu i kiedy warto go przyjmować? Dowiedz się więcej.

Syrop wykrztuśny – na jaki kaszel stosować?

Leki wykrztuśne stosuje się w kaszlu mokrym. Inaczej nazywany jest on kaszlem produktywnym (wilgotnym), ponieważ towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny (plwociny). Najczęściej jest objawem [1]:

  • rozstrzenia oskrzeli;
  • przewlekłego zapalenia oskrzeli;
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP);
  • astmy;
  • eozynofilowego zapalenia oskrzeli.

Plwocina różni się konsystencją, kolorem i ilością w zależności od przyczyny choroby. Na przykład przezroczysta i lepka występuje u chorych na astmę, a śluzowa i gęsta w przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Na podstawie wyglądu odkrztuszanej wydzieliny lekarz może dokonać rozpoznania choroby [1].

Jak działa syrop wykrztuśny?

Zadaniem leków wykrztuśnych (sekretolitycznych) jest nasilenie odkrztuszania, by ułatwić usunięcie wydzieliny. Dzieje się to na skutek zwiększenia jej nawodnienia i objętości oraz zmniejszenia lepkości. Dzięki temu jej transport przez rzęski nabłonka tchawiczo-oskrzelowego do punktów kaszlowych przebiega sprawniej. A gdy zostanie uruchomiony mechanizm odruchu kaszlowego, następuje łatwiejsze odkrztuszenie upłynnionej wydzieliny [2]. Tym samym działanie syropu wykrztuśnego skupia się na ułatwieniu oczyszczenia dróg oddechowych z zalegającej flegmy.

Co powinien zawierać syrop wykrztuśny?

Dobry syrop wykrztuśny rozrzedza wydzielinę i nasila jej odkrztuszanie. Dlatego w składzie powinny znaleźć się składniki, które upłynniają zalegającą flegmę, czyli istotnie wpływają na zmiany fizyczno-chemiczne śluzu [2].

W aptekach można bez recepty kupić syrop na kaszel mokry, w którym znajduje się jedna z poniższych substancji czynnych [2]:

  • gwajafenezyna: zwiększa objętość wydzieliny oskrzelowej oraz obniża jej lepkość;
  • sulfogwajakol: stymuluje gruczoły oskrzelowe do zwiększania wydzielania śluzu;
  • karbocysteina: zwiększa płynność śluzu i łagodzi stan zapalny;
  • erdosteina: poprawia ruch rzęskowych i przyspiesza leczenia mokrego kaszlu;
  • bromheksyna: rozrzedza śluz i nasila częstotliwość odkrztuszania.

W leczeniu mokrego kaszlu wykorzystuje się również syrop wykrztuśny na bazie ambroksolu. Jest to pochodna bromheksyny, ale ma nieco silniejsze i dłużej utrzymujące się działanie. Zadaniem tej substancji jest zwiększanie wydzielania śluzu w drogach oddechowych i obniżanie jego lepkości. Dzięki temu upłynniony śluz pobudza ruchliwość rzęsek i pozwala na łatwiejsze odkrztuszanie plwociny. Poza tym syrop z ambroksolem ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Przyspiesza leczenie mokrego kaszlu i ułatwia oddychanie [3].

Kiedy warto stosować syrop wykrztuśny?

Leki wykrztuśne są stosowane w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego z nadprodukcją śluzu [3] oraz przy wszelkich schorzeniach, której towarzyszy zaleganie gęstej i nadmiernej lepkiej wydzieliny. Mogą być również przyjmowane przy kaszlu suchym, w którym występuje niewielka ilość flegmy. Syrop wykrztuśny mogą spożywać dorośli oraz dzieci powyżej 1. roku życia.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty są przeznaczone dla maluchów. O ile syrop z ambroksolem może być podawany najmłodszym, o tyle gwajafenezyna jest zarejestrowana dla pacjentów powyżej 6. roku życia [2]. Kobiety w ciąży i karmiące piersią stosowanie syropu wykrztuśnego powinny skonsultować z lekarzem. Niektóre substancje czynne nie mogą być przyjmowane w tych okresach, ponieważ ich spożywanie grozi wystąpieniem powikłań.

Podobna sytuacja dotyczy pacjentów po niektórych operacjach, np. neurochirurgicznych i okulistycznych. W takich przypadkach nie jest wskazane nasilanie odruchu kaszlowego, a co za tym idzie zwiększanie częstotliwości odkrztuszania wydzieliny. Podczas kaszlu następuje ogólne pobudzenie i wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, co może zwiększać ciśnienie wewnątrz czaszki i gałki ocznej [1].

W przypadku wątpliwość związanych z bezpieczeństwem stosowania wybranego syropu wykrztuśnego warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

[1] Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 12.12.2023)).

[2] Krenke K. i in., Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja, Lekarz POZ 3/2022: 173-192.

[3] Doniec Z., Ambroksol – lek o wielokierunkowym działaniu z możliwościami stosowania w astmie oskrzelowej, Lekarz POZ, 2021, 1: 31-28.

Artykuł powstał we współpracy z marką Deflegmin

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij