Styl rustykalny – oryginalna moda na stylizacje ślubnych zdjęć

Stylizacje zdjęć ślubnych to kwestia, która równie mocno emocjonuje parę młodą jak suknia panny młodej czy wystrój sali w tym szczególnym dniu. W końcu tak cenne pamiątki jakimi są nasze ślubne fotografie zasługują na przemyślany design. Jeszcze dekadę wcześniej typowe zdjęcia ślubne ukazywały elegancko ubraną dwójkę ludzi na tle budowli miejskich, w restauracjach, czy kościołach.

Powszechnie uznawany był przepych a panna młoda często przytłoczona misternie ułożoną fryzurą i ciężkim makijażem nie wydawała się być ani trochę sobą na tych zdjęciach. Dziś od tego typu fotografii na szczęście się odchodzi. Sięgamy do korzeni: górę biorą słowiańskie warkocze, skromne i zwiewne sukienki i naturalny krajobraz. Na zdjęciach eksponujemy młodość i niewinność pary młodej. Fachowców od takich zdjęć znajdziemy bez problemu choćby na portalu Slubi.

Czym jest styl rustykalny?

Jeżeli bralibyśmy udział w konkursie na najkrótszy opis, dla tego stylu starczyłyby cztery proste przymiotniki: delikatny, eteryczny, naturalny, prosty. Styl rustykalny w Polsce zagościł pod wpływem stylu skandynawskiego, który na krótką chwilę zainteresował pary młode. Charakteryzuje się swojskością i jest głęboko osadzony w kulturze polskiej wsi.

Jeżeli mowa o zdjęciach ślubnych to królują tutaj wszelkie kamienie, kwiaty, pieńki, lampiony, świece i wszystko co związane z naturą. Fotografia ślubna wykonana w stylu rustykalnym będzie prawdopodobnie odpowiednikiem „Wesela” Wyspiańskiego, osadzonego sto lat później. Nie powinniście być zdziwieni, jeśli fotograf zaproponuje Wam stajnie do sesji zdjęciowej, ręcznie wykonywane ozdoby czy nawet kosz truskawek.

Część osób przypisuje rustykalizmowi także mitologię słowiańską, odchodząc od tradycji kościoła. W klasycznym znaczeniu styl ten nie przewiduje wielu ozdób, można wręcz powiedzieć, że stawia na minimalizm, jednak ślub jest tak wyjątkową okazją, że ta zasada nie jest w nim respektowana.

Miejsce na zdjęcie ślubne

O ile w przypadku wsi i małych miejscowości problem wyboru miejsca praktycznie nie istnieje, o tyle w przypadku dużych miast znalezienie odpowiedniego miejsca wcale nie jest takie łatwe. Oczywiście poza tak oczywistym wyborem jak najbliższe pole czy las warto znaleźć w pobliżu jakąś drewnianą chatkę czy dworek rodem z „Pana Tadeusza” czy „Nad Niemnem”.

Polskość rodem z tamtych wieków idealnie komponuje się z naturalnymi krajobrazami. W przypadku zdjęć ogromną rolę grają dodatki. Tak więc fotografia ślubna nawet robiona w centrum miejskiego zgiełku, jednak w asyście wianka z kwiatów, drewnianej doniczki czy bosych stóp po odpowiedniej obróbce fotografa będzie wyglądać nieziemsko. Warto zaopatrzyć się również w lniane tkaniny i słomiane kapelusze bądź kosze. Jeżeli decydujemy się na kwiaty, najlepiej by były to maki, stokrotki i inne drobne roślinki jakie spotykamy na polach.

Dla kogo styl rustykalny?

Ten typ stylizacji na pewno przypadnie do gustu tym osobom, które przepadają za polskością czy ludowością w ogóle. Wszyscy miłośnicy natury będę wniebowzięci widząc cudowne motywy kwiatowe i zwierzęce na swych fotografiach. Jeśli panna młoda lubuje się w koronkach i sukienkach w stylu boho także przypadnie jej to do gustu.

Nad stylem rustykalnym pomyśleć powinni szczególnie Ci, którzy ślub planują na ciepłą porę roku jaką jest wiosna lub lato, kiedy przyroda budzi się do życia, choć zarówno złota polska jesień czy urocza zima przy odrobinie wysiłku mogą posłużyć za tło rustykalnych fotografii.

Warto wspomnieć, że zorganizowanie wesela w tym stylu wymaga od nas niemałej odwagi, gdyż nasza rodzina przyzwyczajona jest do klasycznego ślubu może być bardzo zaskoczona wybranym przez nas motywem. Słowiańskie rysy twarzy i jasne włosy będą dodatkowym atutem w przypadku fotografii w stylu rustykalnym.

Ostatnią ważną, choć dla państwa młodych zapewne oczywistą sprawą, jest osoba, która ma nam robić zdjęcia. Fotograf na wesele musi mieć doświadczenie w branży i najlepiej by było, by pasjonował go styl przez nas wybrany tak bardzo jak nas. Tylko w przypadku absolutnego wzajemnego zrozumienia i pełnego profesjonalizmu efekty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania. Jeżeli już poznaliście styl rustykalny, nic prostszego, idźcie plątać swoje słowiańskie warkocze, zabierajcie swojego fotografa ślubnego i dajcie się ponieść naturze!
 
Artykuł powstał we współpracy z portalem ślubnym Slubi.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij