Sposoby na wypadanie włosów – domowe i profesjonalne

Jakie są sposoby na wypadanie włosów? Wiele zależy od przyczyny. Na przykład przy leczeniu łysienia androgenowego skuteczne jest nakłuwanie skóry głowy metodą mezoterapii i stosowanie dermatologicznych kuracji. W przypadku stresu skuteczna może być psychoterapia. Gdy włosy nadmiernie wypadają z powodu niedoborów składników odżywczych w organizmie, pomocne będzie suplementowanie. Jakie produkty kosmetyczne, leki i składniki aktywne mogą powstrzymać łysienie?

Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe dotyka ponad połowę mężczyzn w ciągu całego życia oraz wiele kobiet po menopauzie i wynika z nadmiernej produkcji hormonów (androgenów). Dostępne są różne metody leczenia farmakologicznego, na przykład finasterydy przyjmowane doustnie przez mężczyzn lub minoksydyl stosowany głównie miejscowo ze względu na skutki uboczne – wzmaga odrastanie włosów nie tylko na głowie, ale również na innych częściach ciała. Jest przepisywany kobietom i mężczyznom.

Domowe terapie na wypadanie włosów, o udowodnionej skuteczności

Jeśli chodzi o dermatologiczne sposoby na wypadanie włosów, które można stosować w domu, to środkiem, który możesz kupić bez recepty jest aminexil. Substancja jest dostępna w postaci ampułek do kuracji domowych, dodawana jest też do szamponów czy wcierek renomowanych marek dermokosmetyków. Aminexil przeciwdziała usztywnianiu kolagenu w osłonce mieszka włosowego. Dzięki temu „zakotwicza” cebulkę w skórze głowy i w ten sposób zapobiega przed nadmierną utratą włosów. Produkty go zawierające pobudzają też do wzrostu tzw. baby hair, dlatego pomagają w dłuższej perspektywie zagęścić czuprynę.

Sposób na wypadanie włosów – zdrowa dieta i suplementy

Niekiedy wypadanie włosów jest spowodowane niedoborami składników odżywczych z diety. Może brakować zwłaszcza witamin z grupy B, witaminy D, żelaza, cynku, selenu, miedzi, krzemu lub innych mikro- i makroelementów. Wtedy należy wzbogacić jadłospis w składniki odżywcze ze świeżych warzyw i owoców. Rekomenduje się jeść pieczywo pełnoziarniste, pestki dyni, orzechy, jaja, nabiał, czerwone mięso, dodawać do żywności świeży olej i oliwę. Jeśli to nie wystarczy, warto zadbać o odpowiednią suplementację, oczywiście pod kontrolą lekarza.

Metody profesjonalne na łysienie

Jeśli leki, suplementy i ampułki nie pomagają, a lekarz wykluczył różne choroby, można sięgnąć po różne sposoby na wypadanie włosów w gabinecie medycyny estetycznej. Dobre rezultaty przynosi na przykład mezoterapia skóry głowy, czyli ostrzykiwanie jej mieszanką odpowiednio dobranych składników aktywnych lub osoczem bogatopłytkowym. Inna metoda to przeszczep komórek macierzystych. Coraz popularniejszy jest również przeszczep włosów, który jest zabiegiem skomplikowanych i drogim, ale przynosi w wielu przypadkach spektakularne rezultaty.

Co robić, jeśli zauważysz nadmierne wypadanie włosów?

Zaleca się wizytę u dermatologa lub trychologa, który pomoże wskazać przyczyny wypadania włosów, oceni historię rodziny i przeanalizuje wyniki badań. Wykrycie powodu łysienia jest kluczowe w doborze sposobów leczenia. Najlepsze i długofalowe efekty przynosi połączeniu kilku działań – ampułek, diety, suplementów i właściwej pielęgnacji skóry głowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij