Sadzenie roślin późną jesienią – czy to się sprawdza? Poznaj rośliny, które dobrze znoszą niskie temperatury, ale i takie, z sadzeniem których musisz poczekać do wiosny

Niektóre rośliny są niezwykle odporne na bardzo niskie, czy nawet skrajnie niskie temperatury. Warto przeanalizować, czy są takie, które można posadzić jeszcze późną jesienią. W przypadku wielu gatunków konieczne jest przeczekanie zimy do prac ogrodowych. Warto zatem poznać te wyjątkowo odporne i o niskim progu odporności na ujemną temperaturę.

Czy można sadzić cebulki kwiatowe w listopadzie?

Trzeba powiedzieć, że sadzenie cebulek kwiatowych w listopadzie to już ostateczny termin. Przy czym trzeba pamiętać, że aura musi nam sprzyjać, gdyż ziemia nie może być jeszcze zmarznięta. Na początku listopada można posadzić jeszcze krokusy. Zwykle kwiaty, które jako pierwsze pojawiają się w ogrodzie po zimie sadzi się do połowy października, jednak są pewne wyjątki dotyczące wyjątkowo ciepłych jesieni i późno rozpoczynającej się zimy. Sadzenie krokusów, podobnie jak innych roślin cebulowych powinno zapewniać im optymalny wzrost, zatem cebulek nie można sadzić zbyt płytko, ani zbyt blisko siebie. Ważne jest by na samym początku wyselekcjonować zdrowe bulwy krokusów i tylko takie posadzić do gruntu. Doskonałej jakości rośliny znajdziesz w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Należy je sadzić w glebie próchniczej i przepuszczalnej, a także wyściółkować warstwą kory lub torfu. Krokusy podobnie jak inne rośliny cebulowe, takie jak szafirki, tulipany czy liliowce można sadzić w kkoszyczkach. Uraczą nas swoimi kwiatami już na przełomie lutego i marca.

Jakie kwiaty można ponadto sadzić późną jesienią?

Nie tylko krokusy, czy tulipany, ale również narcyzy czy szachownice można sadzić późną jesienią, gdyż one pojawiają się w ogrodzie dość wczesną wiosną, a niektóre przy pierwszych jej oznakach. Oczywiście czas sadzenia musi pozwolić cebulkom i bulwom na ukorzenienie się. Dodatkowo późną jesienią można posadzić również konwalię. Odpowiednią porą na sadzenie konwalii jest ta, kiedy zżółkną już liście na drzewach. Można ją posadzić, podobnie jak krokusy również na początku listopada. Trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko w cieniu lub półcieniu, a także próchniczą glebę, przepuszczalną i z dodatkiem kompostu. Klącza konwalii umieszcza się w płytkich rowkach i obficie podlewa.

Byliny odporne na mróz i terminy ich sadzenia

Oprócz roślin cebulowych zimujących w gruncie, także byliny mogą dość dobrze znosić mróz. Warto zatem poznać gatunki mrozoodporne i terminy ich sadzenia. Przed przymrozkami koniecznie należy posadzić barwinek, bergenię sercowatą, bodziszek, dąbrówkę czy gęsiówkę. Niektóre gatunki bylin i krzewów ozdobnych mogą przetrwać ujemną temperaturę nawet do minus 40 stopni. To wiele gatunków pochodzących z Syberii, np. cebulica syberyjska czy głodek syberyjski, a także jagoda kamczacka. Można je sadzić jesienią lub wiosną.

Piękne kwiaty, które trzeba sadzić wiosną

Jest wiele pięknych kwiatów, które może my sadzić już wczesną wiosną, jednak zimy by nie przetrwały bez odpowiednich osłon. Warto w marcu lub kwietniu sadzić krzewy róży. Oczywiście ziemia dla nich musi być żyzna, przepuszczalna, najlepiej wymieszana z kompostem lub obornikiem. Po posadzeniu trzeba uformować misę z ziemi do której wlewa się wodę nawadniającą bryłę korzeniową. W podobny sposób i po ostatnich przymrozkach można sadzić magnolię. W jej przypadku koniecznie trzeba pamiętać o palikowaniu, by nie przewróciła się pod wpływem silnego wiatru. W bezdeszczową, bezwietrzną pogodę, kiedy nie ma przymrozków można sadzić również piwonie, które także zachwycają pięknymi rozłożystymi pąkami. Wiosną sadzimy także niektóre odmiany roślin cebulowych, zarówno tulipanów, jak i liliowców. Zasada jest taka, że rośliny kwitnące na jesień sadzone są wiosną, z kolei wiosenne, jesienią.

Niektóre rośliny można sadzić jeszcze późną jesienią. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy pojawią się już przymrozki za późno na takie prace ogrodowe. Można jednak znaleźć wiele gatunków, które zachwycać będą swoim pokrojem jesienią lub nawet zimą, a także te, jak gatunki syberyjskie, których nie trzeba nawet okrywać na zimę. Każdy może znaleźć zatem właściwe rośliny, według terminu sadzenia, który mu najbardziej odpowiada.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij