Rowery dla rodziny – czy tandem nadaje się na rodzinny wyjazd?

Wspólne planowanie trasy rowerowej a następnie jej pokonywanie to wspaniały sposób na spędzenie rodzinnego czasu. Wszak każda rzecz jest ciekawsza i przyjemniejsza, gdy wykonuje się ja wspólnie z najbliższymi.

Ciekawą formą aktywnego spędzania wspólnego czasu jest wybór tandemu, czyli roweru dla dwóch lub większej liczby osób. Czy taki pojazd nadaje się na rodzinny wyjazd?

Budowa i specyfika tandemu

Obecnie najpopularniejszym jednośladem są rowery miejskie. Tandemy są póki co mniej popularnym widokiem na naszych drogach. Nie zmienia to faktu, że warto przyjrzeć im się bliżej. Tandem zbudowany jest podobnie do tradycyjnego roweru. Różnicą jest to, że kierownicę zdolną do skrętu posiada tylko jedna osoba, najczęściej ta siedząca z przodu.

Pozostali „tandemiści” posiadają swoje pedały i siodełko, a ręce opierają na podpórkach podobnych do kierownicy. Tandemy mogą różnić się konstrukcją. Istnieją takie, w których za kierunek jazdy odpowiedzialny jest drugi rowerzysta, a także takie gdzie mechanizm sterowniczy można przełączać. Ma to zastosowania w przypadku specjalistycznych tandemów, np. przeznaczonych do jazdy z osobami niepełnosprawnymi.

Tandem – ciekawy sposób wspólnego spędzania czasu

Cechy tandemu sprawiają, że jest to bardzo ciekawa propozycja na wyjazdy rodzinne. Wspólne pedałowanie, wkładanie wysiłku w jazdę oraz odpowiednia koordynacja zbliżają i pozwalają zacieśnić relacje. Umożliwiają także odpowiednie podzielenie się zadaniami, co rozwija umiejętności pracy w grupie.

Jest to bardzo ciekawa propozycja, niezależnie czy wybierze się tandem czteroosobowy (lub więcej) dla całej rodziny, czy zdecyduje się na tandem jedynie dla dzieci lub dorosłych.

Wypożyczanie tandemów dla dzieci

Mały tandem dla dzieci jest bardzo dobrym pomysłem, aby niesforne rodzeństwo nauczyło się współpracy. Koordynacja jaka jest wymagana do dojechania w zaplanowane miejsce zacieśnia relacje i rozwija umiejętności społeczne. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, zmniejszając liczbę rowerów w grupie.

W takiej sytuacji nie dochodzi do zagrożeń, spowodowanych tym, że np. jedno dziecko wyprzedzi nieco grupę, a drugie pozostanie w tyle. Łatwiej wtedy opiekować się grupą dzieci.

Podobnie rzecz się ma z tandemem, na którym jadą zarówno dorośli, jak i dzieci. Ułatwia to znacznie opiekę nad dziećmi. Nie potrzeba wtedy korzystać z dodatkowych fotelików i innych akcesoriow. Warto więc dowiedzieć się czy wypożyczalnia rowerów, z której się korzysta posiada w swojej ofercie tandemy. W

Specjalne przeznaczenie tandemu

Tandem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebne są specjalne rozwiązania. Może on być wykorzystywany przez osobę, które w rodzinie posiadają osobę niepełnosprawną. Często taka osoba nie może samodzielnie jechać na rowerze, jednakże świetnie sprawdzi się w tandemie.

Taka wycieczka będzie znakomitą formą rehabilitacji. Tandem można również wykorzystać podczas jazdy z osobami niewidomymi. Dzięki zastosowaniu tego typu pojazdu, mając w rodzinie osoby niepełnosprawne można zaprosić je do uczestnictwa w rekreacji na rowerach. Pozwoli to na budowanie silnych więzi.

Wypożyczalnia tandemów vs. kupowanie tandemu

Oferta dostępnych w sprzedaży tandemów jest naprawdę szeroka. Znaleźć można wśród nich proste rowery oraz takie, które posiadają stylową ramę. Dodatkowo podczas wyboru tandemu nie trzeba rezygnować z wygody. Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne pozwalają maksymalizować przyjemność z jazdy.

Wśród ofert dotyczących tandemów znaleźć można również rozwiązania umożliwiające połączenie ze sobą dwóch rowerów. Ta propozycja dotyczy najczęściej rowerów dla dzieci, które można przymocować za pomocą specjalnego drążka do roweru dorosłego.

Nie jest to oczywiście typowy tandem, ale jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy chcąc odczuwać większą swobodę podczas wycieczek ze swoimi pociechami. Dla osób, które nie chcą nabywać własnego tandemu, a jednocześnie korzystają z tej formy jazdy sporadycznie, dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczalnia tandemów, jak choćby ta: http://wygodnyrower.pl/pl/uslugi/tandemy. W takim miejscu można dobrać potrzebny pojazd lub wypróbować to rozwiązanie przed zakupem własnego kilkuosobowego roweru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij