Podkolanówki uciskowe 1 stopnia – wskazania, stosowanie, zalety

Jak poprawić krążenie w nogach? Jednym ze skutecznych sposobów jest stosowanie bielizny kompresyjnej – podkolanówek lub pończoch. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, konieczny jest dobór odpowiedniego stopnia nacisku. Dowiedz się więcej.

Czym są i jak działają podkolanówki uciskowe?

Podkolanówki uciskowe – podobnie jak pończochy uciskowe – to specjalnego rodzaju bielizna przeznaczona dla osób mających problemy z krążeniem, pajączkami i żylakami. Charakterystyczną cechą tej bielizny jest ucisk wywierany na nogi i kostki. Siła ucisku może być różna, w konsekwencji czego jest on odczuwalny w różnym stopniu dla osoby korzystającej z podkolanówek czy pończoch.

Jak działają podkolanówki uciskowe? Wywołując ucisk, bielizna uciskowa wspomaga przepływ krwi w kończynach dolnych. Rezultatem jest lepsze funkcjonowanie zastawek żylnych i polepszenie cyrkulacji krwi.

Kto powinien korzystać z podkolanówek uciskowych?

Bielizna kompresyjna jest przeznaczona dla osób, na nogach których pojawiły się pajączki lub żylaki. To jednak nie wszystko – podkolanówki uciskowe 1 stopnia są często wykorzystywane jako element profilaktyki. Po takie podkolanówki sięgają zatem:

  • osoby skarżące się na ból nóg, w tym uczucie ciężkości;
  • pracownicy, którzy przez większość dnia pracują w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • pacjenci po zabiegach i operacjach żylaków;
  • osoby podróżujące samolotami – szczególnie gdy podróż trwa dłużej niż 5 godzin;
  • kobiety w ciąży;
  • osoby z opuchlizną nóg;
  • osoby aktywne fizycznie, które uprawiają np. bieg.

Jak prawidłowo dobrać siłę ucisku podkolanówek uciskowych?

Aktualnie stosowane są dwa standardy kompresji – francuski i niemiecki. Każda szkoła kompresji wyróżnia 4 klasy, ale podają one różne wartości ucisku. Stąd często pada pytanie, jak prawidłowo dobrać siłę ucisku podkolanówek.

W przypadku niewielkich obrzęków czy pajączków wystarczająca jest bielizna kompresyjna 1 stopnia. Pacjentom po zabiegach lub operacjach żylaków zaleca się stosowanie podkolanówek uciskowych 2 stopnia. Jeżeli zmiany są jeszcze poważniejsze, można rozważyć noszenie podkolanówek lub pończoch uciskowych 3 bądź 4 stopnia. Co ważne, decyzji nie należy podejmować samodzielnie – zalecana jest konsultacja z lekarzem. Jednym z powodów są przeciwwskazania – sytuacje, gdy należy unikać zakładania bielizny kompresyjnej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij