Plastikowe butelki niebezpieczne dla dziecka

W obecnych czasach dzieci są narażone na wiele różnych zagrożeń, czasem nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, że wspomniane zagrożenia znajdują się bardzo blisko nas. Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na plastikowe butelki, ponieważ są one obecne w każdym domu i nie jesteśmy w stanie całkowicie ich unikać.

Niestety w wielu przypadkach kontakt plastiku z żywnością, może mieć bardzo fatalne konsekwencje wpływające między innymi na zdrowie. Niektóre rodzaje plastiku zawierają bardzo niebezpieczny składnik, jakim jest powszechnie znany Bisfenol A, to właśnie dlatego musimy nauczyć się unikać zagrożeń i chronić życie naszych dzieci, jak i innych domowników.

Brak świadomości

W wielu przypadkach nasza świadomość jest skutecznie ograniczona. Największą uwagę zawsze zwracamy na skład produktu spożywczego, ale nie przywiązujemy już tak dużej wagi, co do samego opakowania. W praktyce chodzi tutaj głównie o zagrożenie płynące ze szkodliwych substancji chemicznych, jak wspomniany wyżej Bisfenol A.

Jeśli takowy składnik zostanie uwolnione do jedzenia, to istnieje bardzo duże zagrożenie, że może on wpłynąć negatywnie na działanie całego organizmu. Warto więc zwracać większe uwagi na oznaczenia, ponieważ na opakowaniu powinien widnieć symbol BPA, co oznacza, że w składzie znajduje się wspomniany szkodliwy składnik. Tego typu związki są wykorzystywane masowo w produkcji plastiku oraz innych zbliżonych tworzyw sztucznych. Znajduje się on głównie w plastikowych butelkach, ale jego śladowe ilości są obecne także w zabawkach czy też w innych codziennych produktach, z których korzystamy. Bisfenol A znajduje się nawet na paragonach, dlatego powinniśmy mieć świadomość, że zagrożenie jest duże i możemy spotkać się z tym szkodliwym związkiem w każdej sytuacji.

Jak Bisfenol A wpływa na działanie ludzkiego organizmu?

Ogólne wykorzystanie Bisfenolu nie jest łatwe do stwierdzenia, ponieważ w praktyce dodatek tego związku chemicznego nie wpływa w żaden sposób na smak czy zapach potraw, z tego powodu jest on bardzo chętnie wykorzystywany przez producentów w masowym przemyśle spożywczym. Substancja nie rozpuszcza się w wodzie, ale już w tłuszczach i cukrach tak. Cząsteczka związku Bisfenolu A przypomina w budowie żeński hormon zwany estrogenem.

W takiej sytuacji może on łatwo wniknąć do organizmu i wpłynąć między innymi na rozmaite zaburzenia hormonalne, co w późniejszym czasie może przełożyć się między innymi na zaburzenie płodności, a nawet na bezpłodność, zwłaszcza u mężczyzn. Zbyt duże stężenie tego związku chemicznego może również powodować pojawienie się cukrzycy oraz wiele innych poważnych chorób układowych, dlatego zagrożenia nie można bagatelizować. W przypadku występowania u dzieci może nawet doprowadzić do wczesnej śmierci. To właśnie z tego powodu kobiety karmiące, powinny szczególnie unikać kontaktu z plastikowymi opakowaniami.

Unikajmy zagrożenia

Jeśli chcemy w pełni uniknąć problemów związanych z Bisfenolem A, powinniśmy przestać kupować jedzenie w puszkach, lepiej w takich wypadkach wybierać opakowania znajdujące się w szklanych słoikach, a jeśli już koniecznie kupujemy coś w plastiku, to lepiej przełożyć zawartość do szklanej miseczki.

W taki sposób jesteśmy w stanie zneutralizować możliwość przeniknięcia szkodliwego związku, bezpośrednio do naszej żywności, co z pewnością ma duże znaczenie dla zdrowia naszych podopiecznych. Powinniśmy też unikać podgrzewania jedzenia w plastikowym pojemniku, ponieważ pod wpływem działania ciepła związek jest bardziej aktywny i o wiele skuteczniej wchodzi w reakcję z jedzeniem, co ma katastrofalny wpływ, zwłaszcza w przypadku dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij