Nowotwór – konieczna szybka diagnoza

Nowotwór złośliwy to bardzo często wyrok, gdyż na tę chorobę medycyna nie zdołała jeszcze wynaleźć lekarstwa. Bardzo ciężko jest też sklasyfikować nowotwory, ponieważ współcześnie pojawia się coraz więcej och rodzajów. Wyróżniamy nowotwory oczu, jelit, kości oraz wiele innych, które są tak samo trudne w leczeniu.

U kobiet natomiast najczęściej wyróżnia się nowotwory piersi czy szyjki macicy. Nowotwory te statystycznie najczęściej prowadzą do śmierci kobiety. Z uwagi na to, jak złożony jest to problem, Narodowy Fundusz Zdrowia, od kilku lat prowadzi bezpłatne badania mammograficzne, czy cytologiczne.

Czym jest mammografia?

Mammografia to możliwość sprawdzenia stanu tkanki w piersiach. W ten sposób o wiele łatwiej zlokalizować guzki, które mogą być nowotworem. Nie zawsze zmiany w piersiach oznaczają nowotwór złośliwy, czasem, są to zmiany, które można wyleczyć po podjęciu właściwego leczenia.

Taka diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ tylko wtedy możemy rozpocząć dalsze leczenie. Oczywiście nie zawsze przynosi ono oczekiwane rezultaty. Pamiętajmy jednak, że brak leczenia sprawia, że nowotwór rozwija się i z czasem staje się coraz bardziej niebezpieczny dla organizmu. Nieleczenie nowotworu zawsze kończy się śmiercią.

Nie bądźmy obojętni

Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że rak to bardzo potężny przeciwnik. Często maskuje on swoją obecność, przez co wiele ludzi chorujących na raka, nie było świadomych tego, jak poważne zmiany zachodzą w ich organizmie. Rak nie zawsze powoduje widoczne objawy, zazwyczaj na samym początku osoba czuje się dobrze i nie ma żadnych symptomów, które zapowiadałyby tak ciężką i trudną do wyleczenia chorobę. Dopiero gdy rak odpowiednio rozwinie się w naszym ciele, może zacząć niszczyć nasz organizm.

Wtedy też skutki jego oddziaływania na człowieka są najlepiej widoczne. To głównie w tym okresie pacjenci zgłaszają się do lekarza, a tak naprawdę w większości przypadków jest już za późno, ponieważ to właśnie diagnostyka i szybkie wykrycie raka są szansą na jego skuteczne wyleczenie. Jeśli rak jest już w zaawansowanym stopniu rozwoju, to szansę na wyleczenie, spadają o połowę.

Cytologia i inne badania

Badanie cytologiczne przeprowadza się u ginekologa. Przynajmniej raz na 3 lata można bezpłatnie się przebadać, co powinny zrobić wszystkie kobiety bez wyjątku, a zwłaszcza te, które obciążone są ryzykiem zachorowania, na wspomniany nowotwór szyjki macicy. Osoby ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia raka szyjki macicy powinny badać się co najmniej raz w roku.

Warto pamiętać, że nowotwory dotyczą także innych części ludzkiego ciała. Ich lokalizację ułatwia nam między innymi rezonans magnetyczny, dzięki czemu, widzimy ewentualne zmiany. To najlepsze badanie diagnostyczne stwierdzające czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym. Pamiętajmy, aby w razie problemów upewnić się, czy to nie nowotwór, bo zdrowie jest najważniejsze.

W momencie, gdy już zachorujemy, to nasze ciało może zareagować różnie. Na pewno potrzebna będzie chemia, jednak oprócz chorych komórek niszczone są również te zdrowe, co powoduje, że pacjent bardzo różnie reaguje w takich przypadkach. Trzeba powiedzieć jasno, że nowotwór to bardzo potężny przeciwnik i powinniśmy zrobić wszystko, by wygrać z nim walkę.

Pamiętajmy jednak, że w złośliwym stadium, rak jest praktycznie nieuleczalny, ponieważ dzieli się na wiele komórek i przenika do różnych części ciała tworząc przerzuty, przez co leczenie chemią jest zupełnie nieskuteczne. Dlatego badajmy się zawsze profilaktycznie, bo być może takie działanie uchroni nas przed wystąpieniem raka Musimy być świadomi i pamiętać o tym, że rak w początkowym stadium, prawie zawsze jest uleczalny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij