Niania - dobra ciocia każdego dziecka

Niania – dobra ciocia każdego dziecka

Przytuli, pocieszy, przeczyta książeczkę, nauczy piosenki. Niania – pierwsza po mamie, ukochana ciocia i przyjaciółka. Czym nianie zaskarbiają sobie dziecięce serduszka?

Uśmiech

Dzieci nie lubią smutnych ludzi. Podświadomie boją się ich, wyczuwają zły nastrój, często kojarzą go ze swoją osobą. Uśmiechnięta i zadowolona niania, to dla nich sygnał, że wszystko jest w porządku. Nikt nie jest niezadowolony, nikt nie będzie krzyczał. Dlatego, jeśli niani zależy na dobrych kontaktach z dzieckiem, powinna się do niego często uśmiechać. Oczywiście nie można przesadzać. Niania, która się tylko uśmiecha, nie wzbudzi w dziecku zaufania.

Ciekawe zabawy

Dzieci, jeśli spędzają czas w domu, chcą się bawić. Zabawa to sposób na zabicie nudy, a możliwość zrobienia czegoś ciekawego, nowego jest dla nich niezwykle atrakcyjna. Niestety, rodzice pracujący zawodowo nie mają dość czasu, by poświęcić go wyłącznie na zabawę. Rozdarci między obowiązkami zawodowymi, zajęciami domowymi i dzieckiem często zmuszeni są używać zwrotów: „za chwilkę, za momencik, poczekaj, tylko coś tu zrobię”. Nierzadko zdarza im się przerywać zabawę, by dopilnować np. prania czy gotowania. Niania nie ma takich problemów. Jej jedynym obowiązkiem jest zajmowanie się dzieckiem. Kiedy więc spędza dwie godziny na wspólnym rysowaniu, malowaniu, lepieniu czy wyklejaniu, nie musi czuć wyrzutów sumienia. Ona właśnie jest w pracy.

Profesjonalna niania w Poznaniu czy dowolnym innym miejscu w Polsce ma w zanadrzu wiele ciekawych zabaw, które może zaproponować dziecku.

Wykształcenie pedagogiczne

Coraz częściej pracy niani podejmują się studentki bądź absolwentki studiów pedagogicznych. W tej roli możemy spotkać też emerytowane nauczycielki. Co prawda dziecko nie jest w stanie odróżnić, która z opiekujących się nim cioć ma wykształcenie pedagogiczne, a która nie, ale niani – pedagogowi łatwiej będzie nawiązać więź z dzieckiem. Wykształcenie kierunkowe przyda się szczególnie w przypadku dzieci, które mają trudności na płaszczyźnie emocjonalnej. Osobie z dużym zasobem wiedzy łatwiej będzie się z tym zmierzyć.

Drobne prezenty

Co prawda nie należy to do obowiązków niani, ale miło z jej strony, jeśli czasem przyniesie maluchowi jakiś drobiazg. Dzieci nie znają cen i nie patrzą na prezenty przez pryzmat pieniędzy. Mały breloczek, balonik, własnoręcznie zrobiony latawiec lub samolot z papieru – takie prezenty ucieszą każde dziecko. Ich największą wartością nie jest wymiar finansowy, ale fakt, że to prezent od niani.

Oczywiście niani będzie miło, jeśli dziecko narysuje dla niej w rewanżu obrazek czy namaluje jej portret.

Uwaga skupiona na dziecku

Praca niani polega nie tylko na zabawie z dzieckiem, ale na ciągłym skupianiu uwagi na jego potrzebach, dbałości o jego bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Dzieci doskonale to wyczuwają, a nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby czuć się ważne. I chociaż może to być nieco krzywdzące odczucie, bo przecież dla rodziców dziecko jest nieporównywalnie ważniejsze niż dla niani, to maluchy oddają serce przede wszystkim temu, kto im tę uwagę gwarantuje każdego dnia.

Po prostu ciocia

Prawdopodobnie żadne dziecko nie obdarzyłoby niani tak wielką miłością, gdyby musiało zwracać się do niej per pani. Pani to osoba obca, której trzeba się bać. Ciocia to ktoś bliski, znajomy, z kim można wejść w bliższe relacje. Właśnie dlatego niania to po prostu ciocia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij