Narty- nasz pierwszy raz. Jak się właściwie przygotować?

Niedawno spadł pierwszy śnieg. Dzięki temu mamy doskonałą okazję do tego, aby wybrać się w góry, ponieważ w porze zimowej jest to najchętniej wybierane miejsce przez turystów. Nie ma co się dziwić, jest to przecież dobra okazja, aby nauczyć się jeździć na nartach. Na tego typu naukę nigdy nie jest za późno. Musimy jedynie umiejętnie przygotować się do sezonu, a to wymaga przede wszystkim czasu i zaangażowania.

Wybieramy stosowny kombinezon narciarski

 

Pamiętajmy, że wybór ubrania na narty musi chronić nas przez ujemnymi temperaturami i odmrożeniem poszczególnych części naszego ciała. Oczywiście kombinezony powinny być wygodne i nie ograniczać w żaden sposób naszego ruchu. Narciarz musi mieć na sobie specjalną bieliznę termoaktywną.

Mogą to być różnego rodzaju koszulki czy getry, które nie tylko utrzymują stałą temperaturę ciała, ale także skutecznie odprowadzają nagromadzoną wilgoć, przez co ciało, jest chronione zarówno przed przegrzaniem, jak i zmarznięciem. Bluzy, polary, kurtki mają za zadanie chronić przed nieprzyjemnym wiatrem i wilgocią z otoczeni. W ten sposób ciepło nie ucieka, co w rzeczywistości, sprawdza się bardzo dobrze w praktyce.

Oczywiście czapki, szaliki, rękawiczki są niezbędne, przy tak niskich temperaturach. Wycieczka na narty, bez takiego przygotowania, grozi odmrożeniu konkretnych części ciała lub nawet zagrożeniu życia.

Dobieramy odpowiednie akcesoria do jazdy na nartach

 

Gdy uda nam się skompletować właściwe ubranie nie powinniśmy zapominać o nartach i innych akcesoriach, które będziemy wykorzystywać na stoku. Narty dla nowicjuszy powinny być o wiele krótsze niż normalnie. Zazwyczaj są one skrócone od 10 do 15 cm w zależności od wzrostu narciarza. Buty wykorzystywane w narciarstwie muszą być odpowiednio dopasowane.

Kostka oraz pięta w takim obuwiu musi być dobrze usztywniona, ale nie ściśnięta, to pozwoli nam zapobiec bolesnym kontuzjom, które mogą się zdarzyć. Kask to również ważny element chodź nieobowiązkowy, jeśli mamy więcej niż 15 lat. Oczywiście warto jednak założyć go na głowę, ponieważ chroni on nas bezpośrednio przed poważnymi urazami, które mogą być spowodowane przez gwałtowny wypadek przy odpowiedniej szybkości.

Gogle z kolei chronią nas przed padającym bezpośrednio w nasze oczy śniegiem. W ten sposób posiadamy dobrą widoczność terenu, co pozwala z łatwością dostrzec nam różnego rodzaju niebezpieczeństwa, czy przeszkody, jakie znajdują się w danej chwili na trasie.

Nauka jazdy z instruktorem

 

Jeśli dopiero zaczynamy uczyć się jeździć na nartach, nie jesteśmy od razu zmuszeni do szukania odpowiedniej szkoły narciarskiej. Tak naprawdę podstaw może nas nauczyć każdy nawet przyjaciel lub znajomy. Instruktor jest polecany tylko tym osobom, które chcą bardzo szybko poprawić swoje umiejętności jazdy. Tego typu zajęcia zawsze są w pełni profesjonalne. Instruktor każdego ucznia traktuje w indywidualny sposób, przez co z łatwością można skorygować pierwsze błędy, gdy tylko,takowe się pojawią.

Pamiętajmy, że wycieczka w góry czy też w inny rejon turystyczny wymaga od nas podstawowych umiejętności. Zwróćmy uwagę na to, że opanowanie jazdy to nie wszystko, liczy się także technika zjazdu oraz znajomość trasy. To wydaje się najważniejsze, bo tylko wtedy osoba początkująca może ocenić czy poradzi sobie na danym odcinku. Niektóre mogą okazać się zbyt trudne dla początkujących. Dlatego powinniśmy wybierać takie, na których nie istnieje ryzyko wypadku. Instruktor ma przede wszystkim motywować nas do działania oraz pokazać nam jak należy przełamać strach.

Jazda na nartach nie jest skomplikowana jeśli załapiemy podstawy. Instruktorzy często informują uczniów o tym, że musimy posiadać odpowiednią formę. Kondycja to podstawa tylko wtedy będziemy przygotowani do jazdy na nartach. Zanim więc gdziekolwiek się udamy musimy w pierwszej kolejności wzmocnić mięśnie naszych nóg. To podstawa jazdy na nartach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij