Najlepsze materiały na jesień

Jesień kroczy dumnie, temperatura na zewnątrz powoli spada, a w sklepach pojawiły się ciepłe kolekcje. Co zrobić, żeby w czasie niższych temperatur zawsze być odpowiednio ubranym? Żeby nie marznąć, a przy tym jeszcze dobrze wyglądać?

Pewnie nieraz zastanawialiście się, dlaczego niektórzy nie marzną w lekkim płaszczu, kiedy wy trzęsiecie się w grubej kurtce. Odpowiedzią na to mogą być wysokiej jakości ubrania o naturalnych składach. 

Jakie składy wybrać na jesień a czego lepiej unikać? 

Najbardziej kontrowersyjne tkaniny to poliester i akryl. Czym sobie zasłużyły na tak negatywne opinie? 

  • Poliester – przede wszystkim nie zapewnia izolacji termicznej, przez co nie utrzymuje ciepła tak skutecznie jak inne naturalne materiały. Nie przepuszcza powietrza, a to przekłada się na brak przewiewności i większą potliwość. Kolejnym minusem jest brak właściwości termoregulacyjnych, jest to szczególnie uciążliwe jesienią, gdy pogoda ciągle się zmienia. I coś, czego z pewnością każdy z nas nie raz doświadczył, czyli elektrostatyczność poliestru, która sprawia, że do naszych ubrań przyciągany jest kurz, drobinki, czy włosy. 
  • Akryl – tutaj mamy dokładnie takie same cechy jak w przypadku poliestru. Dodatkowym minusem akrylu jest tendencja do mechacenia się, co wpływa zarówno na estetykę jak i komfort użytkowania.

Warto tu jednak wspomnieć, że wymienione materiały mają także kilka pozytywnych cech. Są stosunkowo trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. A na ich powszechność niewątpliwie wpływa cena, która jest znacznie niższa od tkanin naturalnych. Dlatego też te syntetyczne tkaniny znajdą wielu swoich zwolenników. Na rynku możemy natknąć się na różnej jakości syntetyczne tkaniny, dlatego warto wybierać te ze sprawdzonego źródła.

Materiały w 100 % naturalne

To one mają właściwości, które zapewniają ciepło i termoregulację, choć należy pamiętać, że mają również swoje minusy. 

  • Bawełna – jej nie trzeba chyba przedstawiać, bo jest jedną z najpowszechniejszych naturalnych tkanin. Jest przepuszczalna, dzięki czemu pomaga regulować temperaturę ciała, a przy tym trwała i łatwa w utrzymaniu. Jednak należy pamiętać, że nie zapewni nam tyle ciepła co inne naturalne tkaniny. Świetnie sprawdzi się w roli podkoszulka czy cienkiego swetra, w okresie „przejściowym”.
  • Wełna – znana jest z doskonałej izolacji termicznej. Ma zdolność zarówno do utrzymywania ciepła w chłodniejszych warunkach, jak i do regulowania temperatury w cieplejsze dni. Oprócz tego jest materiałem „oddychającym”, absorbującym wilgoć i odpornym na pochłanianie zapachów. Do tego jest trwała i się nie mechaci. Ma jednak jeden duży minus – jest nieprzyjemna dla skóry. Nie wszystkim będzie to przeszkadzało, jednak warto wziąć to pod uwagę kiedy mamy wrażliwą skórę. Warto również być ostrożnym przy pielęgnacji wełny, gdyż wymaga prania (często ręcznego) w niższej temperaturze.
  • Jedwab – jedna z najszlachetniejszych i najprzyjemniejszych w odczuciu tkanin, która dzięki termoregulacyjnym właściwościom nadaje się na każdą porę roku. Potrafi dostosować się do temperatury, więc jest wręcz idealny na zmienną, jesienną pogodę. Oprócz tego pochłania wilgoć, pomagając zachować komfort skóry, jest trwały i się nie elektryzuje. Jest hipoalergiczny, nie gromadzi grzybów ani bakterii więc szczególnie poleca się go dla skór wrażliwych. Jedynym minusem jest w tym przypadku pielęgnacja, gdyż jedwab powinno prać się ręcznie w niskich temperaturach. Jeśli to jest dla Was zbyt uciążliwe w codziennym użytkowaniu, polecamy postawić na jedwabne dodatki, takie jak apaszki, czy szale – świetnie sprawdzą się w ciepłe i chłodne jesienne dni, i nie wymagają tak częstej pielęgnacji. 

Tkaniny pochodzenia roślinnego o cennych właściwościach 

  • Wiskoza –  to włókno celulozowe produkowane z naturalnych surowców roślinnych, głównie drewna lub bawełny. Charakteryzuje się wysoką chłonnością oraz przepuszczalnością powietrza. Przy tym jest delikatna dla skóry i elastyczna. W ostatnich latach szczególnie zyskała na popularności, choć należy pamiętać, że nie izoluje ona tak dobrze ciepła, dlatego warto na jesień wybrać wiskozę nieco grubszą, o większej gramaturze np. w postaci szalika, czy bluzki. 

To tylko kilka podstawowych materiałów, które najczęściej możecie spotkać na rynku. Dlaczego warto znać ich właściwości? Żeby mieć większą świadomość i wybierać, to czego akurat potrzebujemy. Na przykład, kiedy obawiamy się „drapania wełny”, możemy postawić na domieszkę wiskozy, czy poliestru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij