Meble kuchenne do kuchni na poddaszu – pomysł na funkcjonalną kuchnię

Projektując i meblując kuchnię, położoną na poddaszu, stajemy przed kilkoma problemami, których nie spotkamy w pomieszczeniach na niższych piętrach. Przede wszystkim często spotykamy się z odkrytymi elementami więźby dachowej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą JAGO – meble kuchenne w Grodzisku Mazowieckim

Poddasze – prawdziwe wyzwanie dla architekta

Jest to typowe zwłaszcza dla wnętrz poindustrialnych. Może to jednak stać się dla nas plusem, podobnie jak drewniane filary podtrzymujące konstrukcję. Druga sprawa to bardzo duża ilość skosów, przez co meble na poddasze powinniśmy dobierać ostrożnie, aby nie przesadzić z rozmiarami.

Trzecia sprawa to taki dobór mebli i akcesoriów, aby powiększały one optycznie wnętrze. W tym celu najbardziej będą użyteczne przedmioty, które rzadko kojarzymy z kuchnią, takie jak lustra. Odpowiednio ustawione, będą tworzyły wrażenie większej kuchni, a jednocześnie będą w pełni funkcjonalne.

Meble do kuchni na poddaszu

Kupując meble do wspomnianej kuchni, warto w pierwszej kolejności rozważyć kupno mebli na zamówienie. Standardowe komplety, oferowane w sklepach, są przeznaczone do kuchni, które dysponują długą albo przynajmniej jednolitą powierzchnią wzdłuż ścian, więc w efekcie możemy uzyskać na przykład szafkę zawieszaną, której zawiesić nie będziemy mogli, bo w miejscu przewidzianym przez projektanta kompletu mebli będzie nieciekawy skos.

Meble na zamówienie to oczywiście większy wydatek, ale zyskujemy pewność, że dostaniemy meble kuchenne kolorystycznie i stylowo nam pasujące, z którymi nie będzie trzeba kombinować czy dokupywać pojedynczych szafek z innych kompletów, żeby np. wykorzystać pusty róg.

Użytkowo i stylowo

Na kuchnię składają się nie tylko wspomniane szafy do zabudowy, ale i takie sprzęty, jak zlewozmywak. W kuchni na poddaszu warto poszukać dla niego kąta. W sprzedaży są dostępne zlewozmywaki dwukomorowe, mające pośrodku ociekacz.

Jeśli tylko instalacja nam na to pozwala, to można zastanowić się nad kupnem takiego modelu. Pozwoli on nawet lepiej spożytkować miejsce w rogu niż pojedyncza, stojąca szafka narożna. Nad nim można zawiesić np. trójkątną szafkę z dodatkowymi ociekaczami, jeśli oczywiście nie przeszkodzą w tym skosy dachu.

Jeśli chodzi o drobniejsze sprzęty, to doskonałym rozwiązaniem będą półki i szafki płócienne, łatwo składane, które można kupić w sklepach typu „wszystko za…”. Znamy je głównie z szaf na ubrania. Trudno podejrzewać je o zbytnią elegancję, ale nie muszą być wcale eksponowane w kuchni.

Poza tym – kuchnia nie jest w końcu muzeum, a pomieszczeniem które ma służyć w konkretnym celu. Tego typu gadżety mogą spełnić rolę przy przechowywaniu ściereczek, ręczników papierowych i innych tego typu przedmiotów, które dość szybko się zużywają w każdej kuchni.

Jeśli już decydujemy się na szafy na zamówienie, to trzeba uwzględnić, że te zawieszane na skośnym dachu będą bardzo płytkie. Dlatego trzeba maksymalnie wykorzystać powierzchnię podłogi przy ścianie, unikając stawiania przy niej np. stołu i krzeseł.

Powierzchnia wysoko na skosie dachu może być wykorzystana do przedmiotów, po które rzadko sięgamy, ale które są potrzebne na co dzień. Może tam się znaleźć podwieszany, dwustronny zegar, jaki znamy z peronów dworców kolejowych. Najlepiej ozdobi on „postarzone”, przytulne wnętrze i dobrze się zgra z drewnianymi elementami konstrukcji dachu, odpowiednio oczyszczonymi.

Jeśli chcemy wyeksponować je jako element ozdobny, to trzeba je przygotować przynajmniej przez szlifowanie i pokrycie lakierem. Tego typu wnętrze będzie wyglądać świetnie przy połączeniu naturalnego brązu drewna i białych ścian. Na ścianach takiej kuchni mogą znaleźć się oszczędne dekoracje w wyrazistym kolorze, np. czerwonym.

Oszczędnie nie znaczy brzydko

W kuchni na poddaszu znajdzie się miejsce na oświetlenie LED. Idealnie wpasuje się ono w kompaktowe pomieszczenia. Nad kuchenką doskonale sprawdzi się panel świetlny LED. Najdłuższe z nich bez problemu wystarczą na całą długość ściany. Można też zdecydować się na ozdoby z użyciem pojedynczych lampek, czy stylizowaną lampkę LED na stół.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij