Jak zaaranżować taras marzeń? 5 pomysłów na połączenie trawnika z otoczeniem

Taras to coś więcej niż zwykła rekreacyjna przestrzeń. Przy odrobinie pracy, odpowiednim rozplanowaniu oraz doborze właściwych elementów, każdy taras stanie się miejscem, które łączy pokolenia oraz buduje silne, wartościowe więzi pomiędzy ludźmi! W poniższym artykule znajdziecie pięć propozycji na efektywne połączenie trawnika z otoczeniem tak, aby stworzyć aurę przytulności. Z tymi wskazówkami zaaranżujecie swój taras marzeń!

1. Obrzeża granitowe – dodadzą charakteru nudnemu ogródkowi

Obrzeża granitowe stanowią ciekawy element, który nadaje charakteru oraz ładnie eksponuje rośliny ogrodowe. Palisady granitowe dają możliwość zabawy formą i rozmiarem. Naprawdę interesująco wyglądają zwłaszcza kompozycje wykorzystujące asymetryczne rozwiązania i tak zwane kwiatowe wyspy bądź skalniaki. „Obmurować” w ten sposób można także niewielkie drzewka – różnego rodzaju iglaki (na przykład w formie bonsai) nadają się do tego wręcz idealnie!

2. Płytki z trawertynu – naturalny kamień w służbie piękna

Zależy Wam na wydzieleniu przestrzeni, na której z łatwością postawicie stół, krzesła i inne meble ogrodowe, które w razie ulewnego deszczu nigdy nie ugrzęzną w błocie? Postawcie na płytki z naturalnego kamienia. Trawertyn to alternatywa dla drogiego marmuru. Płytki trawertynowe swoim wyglądem nieco go przypominają, ale na ich korzyść przemawia cena. Nie ustępują granitowi także trwałością i łatwością montażu. Trawertyn wykorzystywany jest w celach aranżacyjnych od wieków i ma w sobie coś co przywołuje na myśl stare, pogańskie świątynie. Każdy, kto chce, by na jego tarasie zagościła odrobina antyku, powinien sięgnąć właśnie po płytki wykonane z trawentynu!

taras oddzielony od ogrodu kamieniem ozdobnym

3. Akcent na drewniane elementy

Wyłożenie tarasu deskami z naturalnego drewna znakomicie współgra zwłaszcza z domkami letnimi i klimatem rustykalnym. Nastawienie na naturę, rozwiązania w nurcie ekologicznym i stonowane barwy ziemi dodatkowo podkreśla urok otaczającej taras zieleni trawnika, drzew oraz kwiatowych rabat. Drewno (niezależnie od odcienia) zazwyczaj prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jeśli meble ogrodowe mają jasne kolory, które dodatkowo rozświetlają oraz podkreślają piękno naturalnych desek.

4. Ścieżki wykonane z asymetrycznych kamieni

Urocze „zatopione” w trawniku głazy mają w sobie coś ze smaku dzieciństwa. Wywołują skojarzenia z beztroską zabawą, dziecięcym poszukiwaniem przygód, uśmiechem i słoneczną pogodą. Naturalny „nieokrzesany” w formie kamień sprawdzi się idealnie zarówno jako zawiła ścieżka prowadzona pomiędzy grządkami domowego ogródka, jak i sposób na zaznaczenie odrębności poszczególnych stref ogrodu.

ścieżka z kamieni w ogrodzie

5. Artystycznie przycięte rośliny

Rośliny pełnią w ogrodzie niebagatelną rolę. Pomagają się odprężyć, zapewniają upragnioną porcję cienia w upalne dni, dostarczają tlenu, pochłaniają szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu, a przede wszystkim cieszą oko swoim zadbanym wyglądem. Umiejętne rozplanowanie przestrzeni i odpowiednie nasadzenie drzew, krzewów i kwiatów, może w artystyczny sposób połączyć trawnik z resztą otoczenia. Żywopłoty mogą odgrodzić poszczególne części ogrodu, zapewniając prywatność i są dużo bliższym naturze rozwiązaniem niż metalowe płoty czy plastikowe przepierzenia. Żywopłot wymaga, co prawda, trochę pracy i szczególnej pielęgnacji, by utrzymać go w ryzach, ale dla chcącego nic trudnego!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij