Jak sprawdzić, czy w domowym telefonie jest podsłuch?

W dzisiejszych czasach, chociaż pełna anonimowość jest już właściwie raczej niemożliwa do uzyskania, to jednak wiele osób chce zachować dane o sobie dla siebie samego, ograniczając ilość informacji publicznych. Jest to oczywiście normalne i jeśli zastosujemy się do pewnych wskazówek, to z większym lub mniejszym powodzeniem uda nam się zapewnić nieco prywatności. Co jednak, jeżeli nasz stacjonarny telefon jest na podsłuchu?

Artykuł powstał we współpracy z firmą Koba

Przede wszystkim należałoby wiedzieć, jakie są rodzaje podsłuchiwania, aby można im było zapobiec lub je zwalczyć. Warto także zaznaczyć, że problem ten istnieje naprawdę, zwłaszcza jeśli tylko pomyślimy o tym, że aby posiadać urządzenia podsłuchujące czy szpiegujące, nie trzeba posiadać żadnych zezwoleń.

Rodzaje podsłuchu telefonicznego

Jednym z rodzajów podsłuchu telefonicznego są oczywiście pluskwy. Niejednokrotnie w różnego rodzaju filmach detektywistycznych pokazywano, jak montuje się je przeważnie do przedmiotu, jakim jest stacjonarny telefon. Są one również sprzedawane w wersji miniaturowej, którą można łatwo umieścić we wnętrzu telefonu komórkowego(chociażby w baterii, aby móc ją łatwo podmienić). Takowe urządzonka podsłuchują wszystkie rozmowy, które odbywają się nie tylko przez telefon, ale także i w jego pobliżu.

Skuteczniejszą metodą jest powielanie stacji przekaźnikowej telefonii cyfrowej, czyli gdy połączenie płynie przez sieć stacji i dociera do operatora, ten przez kolejne stacje łączy nas z odbiorcą. Osoby które chcą podsłuchać rozmowę jedynie symulują jedną z kolejnych stacji, która pośredniczy w transmisji.

Jeszcze inną metodą podsłuchu jest wgranie specjalistycznego oprogramowania szpiegującego typu Spytap, ale problem ten dotyczy raczej telefonów komórkowych.

Jak sprawdzić, czy mamy podsłuch?

Sprawdzenie, czy stacjonarny telefon ma założony podsłuch z pewnością nie należy do najłatwiejszych czynności, ale w każdym bądź razie można coś z tym zrobić. Przede wszystkim należy rozebrać go i sprawdzić, czy nie ma nigdzie zamontowanych jakichś dziwnych elementów.

Niekiedy można znaleźć w Internecie schemat budowy takowego telefonu i porównując go z tym, co znajdziemy w rzeczywistości można orzec, który element nie pasuje do układanki, czyli stanowi podsłuch.

Dobrym wyjściem jest także zajrzenie do skrzynki telefonicznej, bowiem tam jest o wiele łatwiej zamontować komuś podsłuch niż w samym aparacie telefonicznym. Także i w tym przypadku należy prześledzić, czy nie ma jakichś dziwnych, budzących niepokój elementów, które mogłyby w jakiś sposób zagrażać naszej prywatności. Niestety podsłuch może być też zamontowany w centrali lub jakiejś skrzynce rozdzielnikowej i wtedy właściwie nie jesteśmy w stanie nic zdziałać.

Jeżeli mamy podejrzenie występowania pluskiew, to na znanym serwisie aukcyjnym, jak i w wielu innych miejscach w Internecie możemy kupić specjalne przyrządy właśnie do ich wykrywania. Swoją cenę oczywiście mają, jednak nie należy ona do wielce wygórowanych tym bardziej, jeśli spojrzymy na tę sprawę przez pryzmat naszego bezpieczeństwa i prywatności. Tak więc, jeżeli wasze spostrzeżenia lub intuicja wskazują na to, że to właśnie za sprawą pluskiew możecie być podsłuchiwani, to dobrze będzie zaopatrzyć się w tego rodzaju urządzenie.

Oczywiście jeszcze innym pomysłem jest udanie się do specjalnej agencji detektywistycznej, która posiada specjalny sprzęt i pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami do sprawdzania właśnie takich spraw, jak na przykład podsłuch. Należy zdać sobie jednak sprawę z tego, że trochę to kosztuje, no ale jeśli komuś zależy bardzo na prywatności to powinien się spodziewać pewnych kosztów.

Jak zapobiec podsłuchowi?

Niestety w dzisiejszych czasach, gdy podsłuchy są praktycznie wszechobecne nie ma praktycznie siły, aby temu zapobiec. Wystarczy odrobina złej woli jakiejś osoby, a już niedługo wszelkie nasze poufne informacje mogą dostać się w niepowołane ręce. Cóż z tego też powodu niezwykle ważne jest, aby od czasu do czasu przejrzeć swoje urządzenia właśnie pod kątem podsłuchu. O ile w telefonach komórkowych można wgrać specjalne oprogramowanie szyfrujące, o tyle stacjonarny telefon jest praktycznie nie do zabezpieczenia przed potencjalnym szpiegiem.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij