Jak przechowywać suknię ślubną?
Wymarzona, piękna i często bardzo droga suknia ślubna musi być odpowiednio przechowywana, by w dniu ślubu prezentowała się zjawiskowo. Również po zakończeniu uroczystości warto wiedzieć, jak ją przechować, by nie pojawiły się na niej zagięcia lub odkształcenia. I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Jak zadbać o suknię ślubną przed ceremonią zaślubin?
Przyszłe panny młode często kupują idealną suknię już kilka miesięcy przed uroczystością, ale wiele z pań nie zastanawia się nad tym, jak odpowiednio przechować tę piękną kreację. Jest kilka możliwości, dzięki którym utrzymasz swoją suknię w niezmienionym stanie. Niektóre salony z sukniami ślubnymi oferują usługę przechowywania ich za niewielką opłatą. Fachowcy pracujący w takich miejscach wiedzą, jak przechować suknie, by były one chronione przez zewnętrznymi czynnikami oraz deformacjami – podpowiada Marta Janachowska – redaktor naczelna w portalu ślubnym. Większość jednak pań chce mieć suknię w domu, by móc na nią spojrzeć od czasu do czasu, co oczywiście jest zrozumiałe. Najczęściej suknie są zapakowane w ciemne jedwabne pokrowce, które nie przepuszczają światła, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację. Jeśli termin ślubu jest bliski, to można bez problemu powiesić w takim pokrowcu sukienkę, ale należy pamiętać, że dzień przed ceremonią należy suknię przeprasować. Większości sukien nie powinno się przechowywać w pozycji leżącej. Jedynie te skromne bez zdobień można w taki sposób przetrzymać do dnia zaślubin.
Gdzie przechowywać bezpiecznie suknię ślubną?
Czy istnieje idealne miejsce do przechowywania sukni ślubnej? Najważniejsze jest, by suknia znajdowała się w suchym i ciemnym pomieszczeniu. Dzięki temu nie pojawią się na niej przebarwienia, czego każda kobieta chciałaby uniknąć. Nie powinna być ona także przechowywana w miejscu, w którym występują duże wahania temperatury, a więc na pewno odpada strych i piwnica, w której zazwyczaj jest dość duża wilgotność. Idealnym miejscem jest pokój lub garderoba, ale można także powiesić ją w szafie.
Szafa
Szafa jest jednym z miejsc, w którym można przechować suknię ślubną, ale należy umieścić ją w ciemnym pokrowcu, który przepuszcza powietrze i jest wykonany z odpowiednich materiałów. Nie należy umieszczać jej w folii lub w worku próżniowym. Należy też kontrolować, czy w takim miejscu nie pojawiają się ćmy. Warto także raz na jakiś czas wyjąć ją i zdjąć z wieszaka.
Pudełko
W salonach z sukniami można kupić także odpowiednie pudełka do przechowywania, które są wykonane z tektury o neutralnym pH. Takie pudełko chroni sukienkę przed kurzem, molami i światłem, ale należy pamiętać o wyjęciu jej tak jak w przypadku przechowywania w szafie.
Stelaż
Jednym z popularniejszych sposobów na przechowywanie sukni jest stelaż z odpowiednio wyprofilowanym wieszakiem. Oczywiście w tym wypadku niezbędne jest miejsce, w którym taki stelaż może stać.
Czyszczenie i suszenie sukni po ślubie
Nie każda panna młoda od razu po ślubie sprzedaje swoją suknię, a wiele z nich zastanawia się, co z nią zrobić. W tym czasie sukienka musi być odpowiednio przechowywana, by zachowała swój kształt i kolor. Na początku należy pamiętać o tym, by suknię wyczyścić, a jeśli coś się popruło lub odczepiło od sukni, to należy to naprawić. Najlepiej oddać sukienkę do profesjonalnej pralni, w której fachowcy zajmą się nią w należyty sposób. Zwykłe czyszczenie chemiczne nie jest wskazane, a więc najlepiej jest znaleźć miejsce, które specjalizuje się w takich usługach. Można też ręcznie wyprać taką kreację, co jednak jest dość czasochłonne i nie zawsze możliwe w zależności od sukni, a wszystko zależy od kroju i zdobień. W profesjonalnej pralni suknia będzie także w odpowiedni sposób wysuszona, by nie pojawiły się na niej deformacje lub odkształcenia. Jeśli suknia jest już czysta, to można ją bezpiecznie przechowywać w domu w szafie, garderobie lub w pokoju.
Przechowywanie sukni ślubnej wymaga zastosowania się do kilku reguł, dzięki którym będzie ona wyglądać wyjątkowo w dniu ceremonii, ale i po ślubie zachowa swój pierwotny kształt i charakter. Najważniejsze, by była ona chroniona przed promieniami słonecznymi, ale też znajdowała się w pokrowcu czy pudełku, w których jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.