Jak przechowywać suknię ślubną?

Jak przechowywać suknię ślubną?

Wymarzona, piękna i często bardzo droga suknia ślubna musi być odpowiednio przechowywana, by w dniu ślubu prezentowała się zjawiskowo. Również po zakończeniu uroczystości warto wiedzieć, jak ją przechować, by nie pojawiły się na niej zagięcia lub odkształcenia. I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Jak zadbać o suknię ślubną przed ceremonią zaślubin?

Przyszłe panny młode często kupują idealną suknię już kilka miesięcy przed uroczystością, ale wiele z pań nie zastanawia się nad tym, jak odpowiednio przechować tę piękną kreację. Jest kilka możliwości, dzięki którym utrzymasz swoją suknię w niezmienionym stanie. Niektóre salony z sukniami ślubnymi oferują usługę przechowywania ich za niewielką opłatą. Fachowcy pracujący w takich miejscach wiedzą, jak przechować suknie, by były one chronione przez zewnętrznymi czynnikami oraz deformacjami – podpowiada Marta Janachowska – redaktor naczelna w portalu ślubnym. Większość jednak pań chce mieć suknię w domu, by móc na nią spojrzeć od czasu do czasu, co oczywiście jest zrozumiałe. Najczęściej suknie są zapakowane w ciemne jedwabne pokrowce, które nie przepuszczają światła, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację. Jeśli termin ślubu jest bliski, to można bez problemu powiesić w takim pokrowcu sukienkę, ale należy pamiętać, że dzień przed ceremonią należy suknię przeprasować. Większości sukien nie powinno się przechowywać w pozycji leżącej. Jedynie te skromne bez zdobień można w taki sposób przetrzymać do dnia zaślubin.

Gdzie przechowywać bezpiecznie suknię ślubną?

Czy istnieje idealne miejsce do przechowywania sukni ślubnej? Najważniejsze jest, by suknia znajdowała się w suchym i ciemnym pomieszczeniu. Dzięki temu nie pojawią się na niej przebarwienia, czego każda kobieta chciałaby uniknąć. Nie powinna być ona także przechowywana w miejscu, w którym występują duże wahania temperatury, a więc na pewno odpada strych i piwnica, w której zazwyczaj jest dość duża wilgotność. Idealnym miejscem jest pokój lub garderoba, ale można także powiesić ją w szafie.

Szafa

Szafa jest jednym z miejsc, w którym można przechować suknię ślubną, ale należy umieścić ją w ciemnym pokrowcu, który przepuszcza powietrze i jest wykonany z odpowiednich materiałów. Nie należy umieszczać jej w folii lub w worku próżniowym. Należy też kontrolować, czy w takim miejscu nie pojawiają się ćmy. Warto także raz na jakiś czas wyjąć ją i zdjąć z wieszaka.

Pudełko

W salonach z sukniami można kupić także odpowiednie pudełka do przechowywania, które są wykonane z tektury o neutralnym pH. Takie pudełko chroni sukienkę przed kurzem, molami i światłem, ale należy pamiętać o wyjęciu jej tak jak w przypadku przechowywania w szafie.

Stelaż

Jednym z popularniejszych sposobów na przechowywanie sukni jest stelaż z odpowiednio wyprofilowanym wieszakiem. Oczywiście w tym wypadku niezbędne jest miejsce, w którym taki stelaż może stać.

Czyszczenie i suszenie sukni po ślubie

Nie każda panna młoda od razu po ślubie sprzedaje swoją suknię, a wiele z nich zastanawia się, co z nią zrobić. W tym czasie sukienka musi być odpowiednio przechowywana, by zachowała swój kształt i kolor. Na początku należy pamiętać o tym, by suknię wyczyścić, a jeśli coś się popruło lub odczepiło od sukni, to należy to naprawić. Najlepiej oddać sukienkę do profesjonalnej pralni, w której fachowcy zajmą się nią w należyty sposób. Zwykłe czyszczenie chemiczne nie jest wskazane, a więc najlepiej jest znaleźć miejsce, które specjalizuje się w takich usługach. Można też ręcznie wyprać taką kreację, co jednak jest dość czasochłonne i nie zawsze możliwe w zależności od sukni, a wszystko zależy od kroju i zdobień. W profesjonalnej pralni suknia będzie także w odpowiedni sposób wysuszona, by nie pojawiły się na niej deformacje lub odkształcenia. Jeśli suknia jest już czysta, to można ją bezpiecznie przechowywać w domu w szafie, garderobie lub w pokoju.

Przechowywanie sukni ślubnej wymaga zastosowania się do kilku reguł, dzięki którym będzie ona wyglądać wyjątkowo w dniu ceremonii, ale i po ślubie zachowa swój pierwotny kształt i charakter. Najważniejsze, by była ona chroniona przed promieniami słonecznymi, ale też znajdowała się w pokrowcu czy pudełku, w których jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij