Dress code w branży medycznej – fakty i mity
Bardzo istotne znaczenie ma dress code w branży medycznej. Schludny i czysty strój jest niezbędny, podobnie jak zmienne obuwie. Jednak czy białe kitle i chodaki są koniecznością czy raczej przyzwyczajeniem. Dziś postaramy się przedstawić wszystkie fakty i mity na temat odzieży medycznej i białego obuwia roboczego.
Biały kitel wywołuje stres – mit
Jak przekonują psychologowie to nie biały strój lekarza odpowiedzialny jest za tzw. syndrom białego fartucha, czyli nagłe podwyższenie ciśnienia tętniczego nawet u osób, które na co dzień nie mają problemów z nadciśnieniem. Niepokój, stres, pocenie się i szybsze bicie serca wywołane jest raczej okolicznościami w jakich znajduje się pacjent. Już sam budynek szpitala, czy przychodni w powiązaniu z okolicznościami, koniecznością odpowiadania na wiele pytań zadawanych przez lekarza w czasie medycznego wywiadu, a także zlecone badania wykonywane na miejscu wywołują stres, a nawet panikę. Jednak faktem jest, że biały kitel może powodować dystans pomiędzy lekarzem i pacjentem, dlatego coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania.
Kolorowa odzież medyczna, którą można stosować wszędzie – fakt
O ile nie ma jakichś odgórnych ustaleń szpitala czy przychodni w tej kwestii, lekarze mogą nosić kolorową odzież medyczną. Dla zatrudnionych na umowę o pracę szpital musi taką odzież zapewnić. Lekarze prowadzący praktykę prywatną korzystają z odzieży szpitalnej bądź też własnej. Wiele placówek dostrzega potrzebę różnicowania poszczególnych specjalności pomiędzy sobą, dlatego w większych szpitalach lekarze różnych specjalności mogą mieć różne kolory bluz medycznych czy spodni, podobnie jak pielęgniarki bluz medycznych i spódnic, czy sukienek medycznych, które także często są użytkowane. Kolorowa odzież medyczna wskazana jest na oddziałach dziecięcych, gdzie chce się zapewnić dziecięcym pacjentom jak najbardziej przyjazne warunki.
Białe obuwie robocze jest często wymagane – fakt
Przyjęło się, że w szpitalach i przychodniach personel medyczny powinien nosić białe obuwie robocze. Można powiedzieć, że ten element, podobnie jak uniform odróżnia ich od osób odwiedzających pacjentów, którzy nie zawsze muszą nosić ochronne obuwie. Oczywiście noszenie chodaków przez pielęgniarki nie jest obowiązkowe. Jak wiadomo jest to obuwie ciężkie, wprawdzie odpowiednio wyprofilowane, jednak trudno w nim spędzić wiele godzin, kiedy trzeba się często przemieszczać z gabinetu do gabinetu, czy z recepcji do gabinetów lekarzy. Dlatego najczęściej wybierane jest białe obuwie z dodatkową perforacją, np. sandały lub półbuty na płaskiej podeszwie. Dzięki temu buty są lekkie i można w nich chodzić przez cały dzień pracy.
Białe ubranie robocze jest ciągle chętniej wybierane – fakt, ale nie w każdej specjalności
Ze względu na konieczność zachowania sterylnej czystości w przychodni czy szpitalu ciągle najchętniej personel decyduje się na białe kitle czy spodnie robocze. Przede wszystkim na takim stroju od razu widać zabrudzenia, dlatego w przypadku takowego od razu trafia do sterylizacji i pralni. Oczywiście tego problemu nie ma w przypadku odzieży operacyjnej, która w sytuacji, gdy jest wielorazowego użytku od razu trafia do gruntownego czyszczenia, włącznie ze sterylizacją, która pozwala pozbyć się wszelkich patogenów. Tutaj najczęściej w szpitalach stosuje się zieloną lub niebieską odzież, do której należą fartuchy, czepki, bluzy i spodnie. Za ciekawostkę można podać fakt, że najwyższej jakości odzież operacyjna wielokrotnego użytku wystarcza nawet na 100 cykli prania, suszenia i sterylizacji.
Warto jeszcze poruszyć kwestię materiałów. Otóż odzież medyczna musi być wykonana z niepylących materiałów. Najczęściej stosuje się bawełnę z dodatkiem poliestru. Istotne znaczenie ma również luźniejszy krój, który nie krępuje ruchów, co ma znaczenie w przypadku wykonywania badań manualnych czy użytkowania sprzętu medycznego. Odzież medyczna doskonale odprowadza wilgoć, zatem nawet długi dyżur nie powoduje uczucia dyskomfortu. W przypadku obuwia operacyjnego nie jest wykorzystywane białe obuwie robocze. Tu istotne znaczenie ma rodzaj materiału, którym jest lekkie tworzywo sztuczne. Istotne znaczenie ma anatomiczna budowa i antypoślizgowość, a także otwory wentylacyjne. Takie obuwie nadaje się zarówno do mycia, jak i dezynfekcji, która jest niezbędna.