Czym są zniesławione parabeny?

Każdy ma swoje ulubione kosmetyki. Ulubione kremy, ulubione dezodoranty, ulubione żele pod prysznic i inne, ulubione produkty do kąpieli. Dzisiejsze trendy stawiają duży nacisk na ekologię nie tylko w obszarach żywienia, ale także w kosmetologii. Coraz częściej słyszymy o szkodliwym działaniu substancji, zawartych w składzie posiadanych przez nas kosmetyków. Czy jednak część z docierających do nas informacji nie jest za bardzo przekoloryzowana, a wpływ poszczególnych substancji na nasze zdrowie, zdemonizowany?

Parabeny – szkodliwe czy niegroźne?

Leki, produkty spożywcze i kosmetyki, w zdecydowanej większości zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, zwane parabenami. Wiele osób, na ich widok marszczy brwi i odkłada na półkę zawierający parabeny produkt. Czy słusznie? Istnieje wiele rodzajów parabenów. To, co powinniśmy o nich wiedzieć to fakt, że nie wszystkie są szkodliwe oraz umieć odróżnić te, których należy się wystrzegać od tych, które nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Parabeny są niczym innym, jak substancją konserwującą, chroniącą produkty przed pleśnią i drobnoustrojami. W przemyśle lubiane są jednak nie tylko za swoje właściwości, wydłużające ważność przydatności produktów. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie wpływają na zmianę właściwości i cech. Nie zmieniają zapachu ani smaku. Nie ingerują też w działanie m.in. leków. Użycie parabenów pozostawia kolor, zapach czy konsystencję w niezmienionej formie.

Kontrowersje wokół składnika trwają od ok. 2005 roku. Wówczas Komisja Europejska zaczęła dokładniej przyglądać się parabenom i określiła ich dopuszczalne stężenie zarówno w przemyśle spożywczym, jak też kosmetycznym i farmakologicznym. Dzięki temu wiadomo, które parabeny i w jakim stężeniu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Jak interpretować skład kosmetyków?

Stoisz przed wyborem nowego żelu pod prysznic https://kontigo.com.pl/cialo/kosmetyki-do-kapieli/zele-i-mydla-pod-prysznic.html lub innych kosmetyków do kąpieli i czytając skład zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne wskaźniki? Nie musisz analizować całej tablicy Mendelejewa, aby umieć rozpoznać niebezpieczne i neutralne dla zdrowia substancje. Grupy parabenów, które są zupełnie nieszkodliwe noszą nazwy metyloparaben oraz etyloparaben. Z kolei dopuszczalne stężenie parabenów, jako grupy, wynosi 0,019%. Jeżeli ta wartość nie zostanie przekroczona, nie mamy się czym martwić.

Wpływ parabenów na dostępność kosmetyków

nych kosmetyków na sklepowych pułkach. Uwielbiasz żele pod prysznic i inne produkty do kąpieli prosto z Azji? Ich obecność we własnej łazience zawdzięczasz miedzy innymi właśnie parabenom. Kosmetyki, w tym żele pod prysznic damskie i męskie, są w dużym stopniu narażone na działanie drobnoustrojów, bakterii, grzybów czy pleśni, które są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dzięki konserwacji przy użyciu parabenów, ważność przydatności kosmetyków znacznie się wydłuża, a my możemy cieszyć się ich działaniem, zapewniając sobie własne, domowe SPA.

Kosmetyki do kąpieli dostaniesz w sklepie kosmetycznym Kontigo: https://kontigo.com.pl/cialo/kosmetyki-do-kapieli.html

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij