Uniwersalnie czy oldschoolowo? Style, na jakie warto zwrócić uwagę kupując meble do mieszkania

Dobór odpowiednich mebli do naszego domu czy mieszkania nie jest na pewno rzeczą łatwą. Decydując się na zakup nowych mebli musimy wziąć pod uwagę parę istotnych czynników. I nie tylko związanych z tym, w jakim stylu powinny się utrzymywać, ale również ich trwałość pod względem zarówno materiałowym, jak i wykonania. Meble zazwyczaj służą nam kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat, stąd jest to sprawa niebagatelna. Czasem nawet dobrze jest dołożyć paręset złotych i zdecydować się na te, które są naszym trafem w dziesiątkę, niż potem latami przypatrywać się „niewypałowi zakupowemu”.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą JAGO z Grodziska Mazowieckiego.

Meble, które sprawdzą się w każdej odsłonie

Istnieją takie meble, które śmiało możemy nazwać meblami uniwersalnymi. I choćby ze względu na to zasługują na uwagę. Są to meble, które nie tylko będą nam służyć latami ze względu na swoją trwałość, ale przede wszystkim ze względu na łatwość zmiany aranżacji w mieszkaniu z ich udziałem.

Charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Wykonane są najczęściej z drewna w kolorze naturalnym bądź malowanym na biało. Tapicerki wykonane są z materiałów w neutralnych barwach. Pod tą kategorią nie spotkamy również tych z mocno wyrazistymi wzorami, które mogłyby zdominować otoczenie. Jeśli będą to wzory, to również stonowane i delikatne.

Całość mogłaby zdawać się nudna, jednak wbrew pozorom rodzi ona ogromne pole do popisu, do dobierania dodatków. Meble uniwersalne, będą cieszyć nasze oko latami, gdyż zawsze będziemy mieli możliwość odmiany wnętrza kilkoma prostymi akcentami.

Meble, które żyją przez lata

Zapewne każdy z nas wspomina z ogromnym sentymentem wielką babciną szafę ze starego drewna. Jej ornamentowane rzeźbą, skrzypiące drzwi pobudzały naszą wyobraźnię, jak gdyby za nimi były ukryte niewyobrażalne skarby lub co najmniej drzwi do innego świata. Dla niektórych to wspomnienie tak przyjemnie kojarzy się z domem, że ciężko jest im sobie wyobrazić własny dom bez tej ogromnej, skrzypiącej i rzeźbionej w drewnie szafy.

Stare meble, to niewątpliwie meble z duszą. Również dzisiaj meble przygotowywane na zamówienie i tworzone przez kilku rzemieślników-pasjonatów zasługują na takie miano.

Propozycja mebli stylizowanych na styl dawny, to niewątpliwie już trudniejszy orzech do zgryzienia, niż w przypadku tych uniwersalnych. Meble oldschoolowe, na którąkolwiek epokę byśmy ich nie stylizowali, będą zawsze bardziej wymagające w aranżacji. Trudno przecież wyobrazić sobie wiktoriańskie krzesła w ultranowoczesnym salonie, czy też radiową szafkę z ratanową ławą ustanowioną tuż przy niej.

Meble w stylu vintage na pewno nie należą do mebli, które łatwo komponują się z resztą otoczenia. W tym przypadku musimy się przygotować, że wystrój całego wnętrza będzie podporządkowany całkowicie tego typu meblom. A zakup kolejnej szafeczki, nie ujdzie nam już tak łatwo na sucho (chyba, że będzie wykonana w tym samym stylu i z takich samych materiałów).

Zatem nasza ukochana stara szafa niekoniecznie u nas w domu będzie prezentować się równie pięknie, co u naszej babci, stąd zakup podobnej do naszego własnego M, to rzecz nad którą warto kilkakrotnie się zastanowić. Zwłaszcza, że nie będzie zapewne należała do kategorii mebli tanich.

Czy możemy znaleźć jakiś kompromis?

Okazuje się, że jak najbardziej. Chcąc znaleźć równowagę pomiędzy sercem a rozumem, możemy wybrać meble, które bez problemu będziemy mogli modyfikować.

Dobrym przykładem są w tym miejscu wnękowe szafy mieszkaniowe. Doskonale spełniają swoją funkcję jako pojemnika na ubrania, rzeczy osobiste, książki itp. Ponadto świetnie sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach, ponieważ nie zabiorą dodatkowej przestrzeni. I to, co nas interesuje najbardziej, cechuje je niezliczona możliwa ilość modyfikacji. A takie możemy zrealizować już stosunkowo niewielkimi kosztami.

Modernizacji takiej podlega jedynie widoczny front szafy. A już teraz szafy przesuwne można dostosowywać wg swoich specyficznych kryteriów. Rattanowe, szklane, materiałowe czy drewniane, to jedne z nielicznych, które możemy napotkać w katalogach. Aby zapoznać się z dostępnymi możliwości stylizacji szaf do wnętrza wejdź na: http://www.jago-kuchnie.com.pl/katalog/szafy.html.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij