Zdjęcia, plakaty czy reprodukcje dzieł sztuki w formie grafik często umieszczamy w antyramach. Kiedy już chcemy udekorować ścianę nasuwa się pytanie, jaką antyramę wybrać? Do wyboru mamy najpopularniejsze rozwiązania czyli antyramy z pleksi lub szklane. Na które z nich warto się zdecydować?

Antyrama z pleksi – bezpieczeństwo w każdych warunkach

Antyramy plastikowe są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy posiada się małe dzieci. To po prostu bezpieczniejsze rozwiązanie od modeli szklanych. Nawet, jeśli dziecko zrzuci antyramę ze ściany, nic się z nią nie stanie. Jedynym śladem po tym zdarzeniu mogą być rysy na antyramie. Antyrama z pleksi może być wyposażona w tzw. antyrefleks, dzięki temu wszystkie zdjęcia będą doskonale widoczne w każdych warunkach. Dodatkową zaletą antyramy z pleksi jest jej lekkość. Nawet, jeśli spadnie nie narobi większych szkód.

Antyrama ze szkła – do wyeksponowania dyplomów i certyfikatów

Prowadząc gabinet kosmetyczny, czy kancelarię adwokacką konieczne jest przedstawienie klientom swoich kompetencji w przystępnej formie. Najczęściej więc wiesza się dyplomy i certyfikaty na ścianie, tak by dla wszystkich przyjmowanych klientów były dobrze widoczne. Taką praktykę można zauważyć również w prywatnych gabinetach lekarskich. Najlepszym sposobem na wyeksponowanie swoich osiągnięć naukowych jest powieszenie dyplomów w transparentnych antyramach ze szkła. Są one bardziej eleganckie od tych wykonanych z pleksi, a jednocześnie bardziej odporne na zarysowania. Oczywiście antyramy nie powinny być zbyt nisko zawieszone, aby ktoś nieopacznie ich nie strącił.

Gdzie sprawdzi się antyrama z pleksi?

Szkoły to miejsca, gdzie na korytarzach wiesza się antyramy ze zdjęciami absolwentów. Taka dekoracja szkolnego holu buduje prestiż instytucji, a także ukazuje jej wieloletnią tradycję. Jeśli antyramy są powieszone na znacznej wysokości mogą być wykonane ze szkła. Jednak w budynkach, gdzie przebywają dzieci zaleca się stosowanie wszędzie, gdzie tylko możliwe bezpiecznych materiałów, aby zachowane było BHP. Podobnie w przedszkolach, gdzie nauczyciele organizują cyklicznie zmieniane wystawy z pracami dzieci, lepiej jest skorzystać z antyramy plastikowej. Prace widoczne są w niej tak samo dobrze, jak w antyramie szklanej z powłoką antyrefleksyjną i dzieci mogą się nimi chwalić przed rodzicami.

Aranżacja salonu w stylu skandynawskim – jaką antyramę wybrać?

Styl skandynawski charakteryzuje się geometryzmem we wnętrzu, dlatego doskonałym dodatkiem do niego są antyramy. Dekoracje w stylu skandynawskim powinny być subtelne i niedominujące, dlatego antyramy znacznie lepiej sprawdzą się niż tradycyjne ramki, zwłaszcza, jeśli chce się postawić na bardzo minimalistyczną odsłonę tego stylu. Odwołanie się do natury, które jest tu charakterystyczne zarówno w materiałach wykończeniowych, jak i dodatkach umożliwia umieszczenie w szklanej antyramie roślinnej grafiki. Można się również pokusić o zamknięcie w niej zboża i polnych kwiatów, co doskonale sprawdzi się również w aranżacjach, w których wykorzystuje się drewniane meble z widocznymi sękami. Oczywiście to nie jedyna możliwość i w takim wystroju wnętrza może sprawdzić się równie dobrze antyrama wykonana z pleksi. Jeśli postawi się na postmodernistyczny styl, wykorzystujący ciekawe formy krzeseł z PCV, na zasadzie zestawiania podobnych materiałów dopasuje się zdjęcia i abstrakcyjne grafiki umieszczone w antyramach z pleksi.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że szklane antyramy są doskonałym rozwiązaniem do bardziej klasycznie urządzonych salonów. Natomiast te wnętrza, które wykorzystują nowoczesne rozwiązania aranżacyjne i materiały sztuczne, świetnie skomponują się z wytrzymałymi antyramami z pleksi. Takie antyramy można dodatkowo ozdobić przy pomocy luminescencyjnych taśm, dzięki temu będą stanowiły dekorację także w nocy. Ich lekka konstrukcja sprawia, że można sobie na to pozwolić. Wytrzymałe antyramy ze względu na swój minimalistyczny charakter dają nieograniczone możliwości aranżacyjne każdego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ