Koszulki z czaszkami tylko dla odważnych?

Symbol czaszki na odzieży czy dodatkach był supermodny kilka lat temu, choć i obecnie jest bardzo powszechny. Nie ma co ukrywać – taki wzór zdecydowanie przyciąga wzrok – szczególnie, jeśli wybierze się coś niebanalnego. Co takiego ma w sobie czaszka, że jest tak chętnie wykorzystywana w codziennych stylizacjach?

Motyw czaszki towarzyszy człowiekowi od wieków. Często przejawia się np. w literaturze. Kto nie kojarzy chociażby słów „Być albo nie być”, rozpoczynających słynny monolog Hamleta? Według powszechnej interpretacji w tej właśnie scenie bohater trzyma ręku czaszkę błazna, zastanawiając się nad nieubłaganą koniecznością śmierci.

Również sztuka dostarcza wiele przykładów użycia motywu czaszki. Można ją zobaczyć na przykład na obrazach XVII-wiecznych twórców, takich jak Martwa natura wanitatywna Pietera Claesza. Malarze tego okresu kierowali się barokowym hasłem vanitas (łac. marność). Czaszka, umieszczona zazwyczaj pośród innych charakterystycznych dla epoki przedmiotów, symbolizowała śmierć, przemijanie i kruchość życia.

Z drugiej strony symbolika czaszki nie zawsze ma negatywny wydźwięk. W Meksyku obchodzi się Dia de los muertos. To uroczystości przypominające polskie Wszystkich Świętych – choć tylko z nazwy, bo w Meksyku panuje wówczas nastrój radości z połączenia dwóch światów i możliwości kontaktu ze zmarłymi bliskimi podczas uczty. Elementem powszechnie kojarzonym z tym dniem są kolorowe czaszki, przypominające tę na poniższej koszulce. To symbol śmierci, ale i odrodzenia oraz pamięci o życiu pozagrobowym. Oto jeden z przykładów: Day Of The Dead – T-shirt The Mountain.  

koszulka_z_czaszka

Skąd zatem tak znaczna popularność tego nieco kontrowersyjnego motywu na koszulkach i innych elementach stroju? Czy symbol śmierci i przemijania może być cool? Warto spojrzeć na to z zupełnie innej strony: po pierwsze jest XXI, a nie XVII wiek. Ponadto koszulki z czaszkami są świetne. Stanowią idealną bazę wyjściową do wykreowania mrocznego, tajemniczego wizerunku. Ale doskonale sprawdzą się również jako urozmaicenie „grzecznego” stroju. Poza tym dzięki szerokiej i zróżnicowanej ofercie można z łatwością wybrać coś, co podkreśli indywidualny charakter właściciela.

koszulka_czaszka_kwiaty_zwierzeta

Firma The Moutain doskonale wstrzeliwuje się w te trendy, oferując dokładnie to, co jest potrzebne – czyli niebanalne koszulki z motywem czaszki.

Tym, którzy lubią klasykę, spodobają się koszulki wykorzystujące motyw memento mori w sposób typowy, choć ze smakiem: Reaper Last Laugh – T-shirt The Mountain, Skull Fairy – T-shirt The Mountain albo Jungle Skull – T-shirt The Mountain. 

koszulka_z_czaszka_mroczna

Natomiast osobom idącym przez życie z carpe diem na ustach przypadną do gustu koszulki, które nawet śmierć biorą lekką ręką: Rocker Skull – T-shirt The Mountain albo Paisley Sugar Skull – T-shirt The Mountain. 

koszulka_z_czaszka_rozowa

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij