Jak wybierać, prać, przechowywać ubrania, aby długo pozostały jak nowe

Jak wybierać, prać, przechowywać ubrania, aby długo pozostały jak nowe?

Pranie, prasowanie i przechowywanie ubrań to teoretycznie nic trudnego. Jednak wszystkim zdarzają się na każdym z tych pól pewne wpadki. Pofarbowane, rozciągnięte czy pomięte mimo wcześniejszego prasowania ubrania to coś, co wszyscy dobrze znamy. Doradzamy co zrobić, aby jak najdłużej wyglądały jak nowe.

Jak przechowywać ubrania?

W tym zakresie obowiązuje jedna zasada – unikamy ścisku w szafie. Uprasowane ubrania najlepiej rozwieszać po wcześniejszym zapięciu suwaków i zapięciu guzików. Wtedy nie będą się deformować. Swetry należy zwijać w rulon. Łatwiej je wtedy wyciągnąć z szafy i nie zajmują dużo miejsca. Uwaga! Swetrów nie wieszamy na wieszakach, ponieważ się rozciągną. Unikajmy wkładania ubrań do plastikowych worków, gdy odkładamy je po skończonym sezonie. Lepszą alternatywą są kartonowe pudła lub wyściełane tkaniną koszyki. Kluczowe znaczenie ma także rodzaj wieszaków. Do marynarek używamy tych z szerokimi ramionami, by nie wpychały tkaniny. Ubrania wieszamy od dołu, nie przez dekolt. Bieliznę składamy w kostkę i układamy w specjalnych przegródkach w szufladzie. Więcej na temat tego jak przechowywać ubrania pisze https://baan.pl.

Jak prać ubrania?

Aby ubrania dłużej zachowały ładny wygląd, trzeba je prać w odpowiednich detergentach. To znaczy, że należy oddzielać biały od kolorów i prać w proszkach lub płynach przeznaczonych do odpowiednich tkanin oraz kolorów. Ubrań kolorowych i czarnych w żadnym razie nie pierzemy w proszku do białego, ponieważ zostawia on na nich białe smugi. W przypadku dziecięcych ubranek lub alergików lepiej stosować płatki mydlane, lub szare mydło. Dobrze z praniem każdego rodzaju ubrania radzą sobie uniwersalne kapsułki piorące. Stosując wybielacze, należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pierzemy pieluszki wielorazowe lub ubranka dla dzieci, ponieważ substancje zawarte w wybielaczach po wypraniu pozostają na tkaninie i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Ponadto wszelkiego rodzaju odplamiacze i wybielacze powodują, że białe tkaniny żółkną. Dlatego odplamiacze należy stosować tylko w przypadku kolorowych ubrań, sprawdzając wcześniej po wewnętrznej stronie materiału, czy nie odbarwiają. Nie przekraczamy czasu użycia wskazanego w instrukcji ani proporcji danego detergentu.

Jak prasować ubrania?

Aby ubrania zachowały swój wygląd, potrzebne jest dobrej jakości, regularnie czyszczone żelazko ze stopą nieprzywierającą do tkanin oraz stabilna, wygodna z szeroką i regulowaną wysokością deska do prasowania. Zawsze sprawdzajmy informacje na metce dotyczącej temperatury, z jaką można prasować dane ubranie. Pomocną opcją jest spryskiwacz, który znacznie ułatwia prasowanie. Ewentualnie para w przypadku żelazka parowego. Delikatne tkaniny lub z nadrukiem najbezpieczniej prasować przez ściereczkę co zapobiegnie stopieniu wzoru, lub materiału. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij