Jak prawidłowo dbać o suchą skórę?

Sucha, szorstka w dotyku i pozbawiona jędrności skóra, to problem, który dotyczy nie tylko osób dojrzałych, których skóra z wiekiem ulega przesuszeniu. Z problemem suchej skóry coraz częściej borykają się także osoby młode. Jeśli masz suchą skórę, koniecznie przeczytaj, jak ją pielęgnować i nawilżać, także od środka.

Jak dbać o suchą skórę?

Skóra sucha ma szczególne potrzeby. Wymaga nie tylko prawidłowej pielęgnacji, ale i zmian niektórych nawyków. Na pewno trzeba:

– Stosować łagodne produkty myjące – żele, mydła, balsamy, które nie zawierają silnych detergentów. Dobrze sprawdzą się produkty dla dzieci oraz dla skóry hypoalergicznej. Jeśli w domu jest dziecko, można kupić te same kosmetyki dla wszystkich domowników.

– Unikać gorących kąpieli – mowa zarówno o kąpieli w wannie, jak i pod prysznicem. Gorący prysznic dodatkowo wysusza i tak suchą skórę. To swego rodzaju paradoks, ale woda sama w sobie nie ma właściwości nawilżających, a właśnie wysuszające, przy czym gorąca woda wysusza szybciej i mocniej niż ciepła lub chłodna.

– Zadbać, by skóra nie miała okazji do wysuszenia – unikaj basenów z chlorowaną wodą, nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, silny wiatr itp. Koniecznie smaruj odsłoniętą skórę (twarzy i nie tylko) kremem z filtrem UV.

– Wybierać nawilżające kremy i balsamy. Zwróć uwagę na ich skład. Powinny zawierać np. glicerynę, masło shea, oleje roślinne oraz ceramidy. Ceramidy w kosmetykach sprzyjają długotrwałemu nawilżeniu oraz kompleksowemu odżywieniu skóry. Kremy i balsamy najlepiej nakładać na wilgotną, ale nie mokrą skórę. Dobrym nawykiem jest jej nawilżanie od razu po kąpieli.

– Wnikliwie czytać skład kupowanych kosmetyków. Unikać tych, które zawierają alkohol, gdyż ma on silne działanie wysuszające. Także barwniki oraz substancje zapachowe nie wnoszą niczego pozytywnego poza przyjemnością płynącą z nakładania, a mogą dodatkowo podrażnić skórę. Przy pielęgnacji suchej skóry najlepiej jest kierować się zasadą, która głosi, że im krótsza lista komponentów wchodzących w skład danego kosmetyku, tym lepiej.

– Zaopatrzyć się w nawilżacz. Problemy z suchością skóry mocno się nasilają w okresie grzewczym, zwłaszcza w domach z centralnym ogrzewaniem. Optymalna wilgotność powietrza to 40 – 60%. W okresie zimowym, kiedy najmocniej ogrzewa się domy i miejsca pracy, może spadać nawet do 10%. W takich warunkach nawet normalna lub tłusta skóra szybko traci wilgotność. Tym bardziej trzeba zadbać, by sucha skóra nie była zmuszona oddawać wilgoci do otoczenia, ale mogła ją z niego czerpać.

Jaka dieta na suchą skórę?

Problem suchej skóry może być związany z jej odwodnieniem. W takim przypadku oprócz stosowania kosmetyków nawilżających trzeba zadbać o dietę, która wzmocni i nawilży skórę od środka.

Niewątpliwie trzeba regularnie pić wodę albo niesłodzone herbaty (z wyjątkiem czarnej, ta nie jest nawadniająca), a także wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy i minerały oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W codziennym menu oprócz wody powinny się znaleźć świeże owoce i warzywa. Należy w miarę możliwości wykluczyć żywność wysoko przetworzoną. Cukier, tłuszcze, popularne fast foody i alkohol należy całkowicie wyeliminować z diety.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij