Biżuteria artystyczna – z jarmarku do galerii sztuki
Tworzenie biżuterii handmade to nie tylko rozwijający sposób spędzania wolnego czasu i pomysł na dochodowy biznes, ale również sztuka, która znajduje coraz większe uznanie. Artyści projektujący nietuzinkowe ozdoby coraz częściej wystawiają swoje prace w renomowanych galeriach i muzeach, poświadczając wielką estetyczną wartość wykonanych ręcznie przedmiotów.
Biżuteria artystyczna – nie tylko jarmarki i sklepy
Rękodzielnicy chętnie dzielą się efektami swojej często żmudnej, wielogodzinnej pracy w internecie. Trafiają do potencjalnych klientów – amatorów wyrobów handmade – przez nowoczesne galerie online takie jak Decobazaar. Tam prezentują stworzoną przez siebie biżuterię, udostępniając zdjęcia i szczegółowe opisy. Niektóre z osób trudniących się rękodziełem nie poprzestają na sukcesie komercyjnym. Nawiązują zatem współpracę z muzeami i galeriami sztuki. Wyroby artystów handmade bywają nierzadko przedmiotem krytyki specjalistów, oceniających przedmioty pod względem zastosowanych technik oraz wprawy w posługiwaniu się nimi. Szczególnie ceniona jest biżuteria o niebanalnym, intrygującym designie.
Tworzenie biżuterii handmade – sztuka i jej przestrzeń wystawiennicza
Artystyczną biżuterię uzdolnionych projektantów prezentuje się w miejscach takich jak monachijska Pinakoteka albo Patina Galery w Santa Fe. Ręczne wykonywanie pięknych ozdób balansuje na granicy sztuki ludowej i sztuki użytkowej, dlatego muzea coraz chętniej uwzględniają przedmioty takie jak unikalne kolczyki w swoich zbiorach lub czasowych wystawach. Poszczególne wyroby handmade postrzega się jako niepowtarzalne dzieła potrafiące opowiadać rozmaite historie i zdolne do kształtowania aktualnych trendów. Artyści tworzący biżuterię są autorami dzielącymi się doświadczeniem, pasją i wyobraźnią.
Polskie rękodzieło odnosi sukcesy
Ręcznie stworzoną, niezwykłą biżuterię wystawia się w muzeach i galeriach, a jej projektanci często odnoszą znaczny sukces artystyczny. Oryginalne wyroby cenią krytycy, znawcy sztuki, kolekcjonerzy, amatorzy handmade oraz nabywcy. Artystką, której dzieła zyskały uznanie na całym świecie, jest Sylwia Całus. Jej biżuteria wyróżnia się zastosowaniem dotąd nierozpowszechnionych technik oraz niepospolitymi, nowatorskimi i interesującymi pomysłami. Projektantka opracowuje niepowtarzalne ozdoby. Zatapia w żywicy mchy, listki, kwiaty, a nawet mleczne zęby, pukle włosów, kawałki Muru Chińskiego. Biżuteria polskiej artystki pozwala zachować wspomnienia i nosić je zawsze przy sobie. Ozdoby Sylwii Całus znajdują kupców na całym świecie, na przykład w Brazylii, Rosji, Australii czy w Wielkiej Brytanii. Do artystki trafiają również specjalne zamówienia od muzeów. Przykładowo słynna kanadyjska Art Gallery of Ontario poprosiła projektantkę o przygotowanie autorskiej kolekcji biżuterii.
Wykonywanie biżuterii artystycznej jest aktywnością wymagającą wysiłku, nieustannej nauki, ale też pasji i talentu. Twórcy zachwycają kunsztem i znawstwem, a zarazem wkładają w swoje prace mnóstwo serca i zaangażowania. Wyroby uzdolnionych projektantów są pełnoprawnymi, zachwycającymi dziełami sztuki, których wartości estetycznej i artystycznej nikt nie powinien kwestionować.