Wady i zalety publicznego noszenia drogiej biżuterii

Biżuteria damska na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przestała być uważana jedynie za oznakę bogactwa. Efektowne złote naszyjniki, pierścionki czy kolczyki ze szlachetnymi kamieniami obecnie noszą także nieco gorzej sytuowane kobiety. Nadal jednak biżuteria może być synonimem bogactwa jeśli jest biżuterią markową oraz produkowaną w krótkich seriach.

Droga biżuteria jako wyznacznik przynależności społecznej

Wybierając drogą biżuterię warto się zastanowić, kiedy po taką biżuterię sięgniemy. Markowa biżuteria damska DKNY czy biżuteria damska Tommy Hilfiger ze względu na swoje wykończenie może być noszona na co dzień, przy czym przy wyborze markowego zegarka czy bransoletki należy kierować się zasadą, że w pracy wskazana jest mniejsza ilość biżuterii. Obowiązujące w wielu korporacjach dress code’y precyzyjnie określają, jaką biżuterię można nosić. I tak przy codziennym kontakcie z klientem można sobie pozwolić na zegarek, obrączkę lub niezbyt duży pierścionek, z kolei kolczyki powinny być niewielkimi kolczykami na sztyftach. Całość może uzupełniać cienki łańcuszek z przywieszką w stylu podobnym do stylu kolczyków. Duża ilość biżuterii złotej, zwłaszcza z dodatkiem kamieni szlachetnych czy kamieni Swarovskiego, w większości firm nie jest dobrze widziana. 

Biżuteria tak, ale dobrana do stroju

Współcześnie po biżuterię sięga się nie tylko z powodu uroczystych wyjść. Pierścionki, kolczyki czy naszyjniki można również dobierać do stylizacji, wybieranych zarówno na wyjście z koleżanką, jak i na uroczystą kolację. Według niektórych poradników niektóre rodzaje biżuterii, zwłaszcza z kamieniami szlachetnymi, mogą być noszone jedynie o wybranych porach dnia, inne z kolei można nosić przez cały dzień, bez obawy o potraktowanie noszenia naszyjnika czy pierścionka za modową wpadkę. Prawdziwe perły powinno się zakładać jedynie do kreacji wieczorowych, choć Coco Chanel wprowadziła do mody perły syntetyczne, które wolno nosić także w ciągu dnia. Jednak ze względu na swój dyskretny urok perły się nie sprawdzą jako ozdoby na uroczystych galach czy rautach. Natomiast po brylanty i diamenty można sięgać przez cały dzień, warto jednak zwrócić uwagę na ilość błyszczących kamieni, ograniczając biżuterię do kolczyków i pierścionka przed południem, a sięgając po efektowne naszyjniki do kreacji wieczorowych. Zwykle przy wyborze biżuterii warto wybierać biżuterię z kamieniami szlachetnymi, natomiast na co dzień stawiać głównie na biżuterię klasyczną, bez błyszczącym dodatków lub też z dodatkiem kamieni półszlachetnych, jak np. malachit czy agat, lub też z bursztynem czy naturalnym koralem. Do dziennych kreacji można również wybierać biżuterię artystyczną. Po biżuterię sztuczną, wykonaną z kamieni syntetycznych czy materiałów ekologicznych jak skóra czy drewno można sięgać w czasie urlopu.

Ogólne zasady noszenia drogiej biżuterii

Wybierając biżuterię należy pamiętać, aby była ona dostosowana do pory dnia, przy czym im wcześniejsza pora, tym biżuteria powinna być oszczędniejsza w formie. Na co dzień raczej niewskazana jest biżuteria z błyszczącymi kamieniami szlachetnymi. Decydując się na naszyjnik, należy zapomnieć zarówno o broszce, jak i o apaszce. Obowiązująca do niedawna zasada mówiąca o tym, że na ręku można nosić albo zegarek, albo bransoletkę, została zmieniona. Dopuszczalne jest noszenie bransoletki i zegarka na jednym ręku pod warunkiem, że będą one utrzymane w podobnym stylu. Sama bransoletka wybierana na co dzień powinna być dyskretną bransoletką, najlepiej składającą się z łańcuszka, ale za to bez przywieszek i charmsów, które należy zachować na inne okazje.

Wady noszenia drogiej biżuterii

Noszenie drogiej biżuterii, zwłaszcza bez odpowiedniego dopasowania do pory dnia oraz stroju, może być potraktowane jako oznaka snobizmu albo wręcz brak gustu. Wybieranie drogich pierścionków i naszyjników naraża noszące je osoby na niepotrzebne ryzyko, związane z kradzieżą biżuterii. Przy noszeniu biżuterii warto również pamiętać, aby zdejmować ją przy sprzątaniu czy uprawianiu sportu. Przy sprzątaniu istnieje ryzyko uszkodzenia biżuterii, podobnie zresztą jak w czasie spania. Nawet mycie rąk może doprowadzić do osadzania się mydła czy kremu do rąk na powierzchni pierścionków czy bransoletek, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia biżuterii. Biżuteria nie lubi również kontaktu z perfumami czy lakierami do włosów, dlatego powinna być zakładana na końcu. Warto również pamiętać, że biżuteria ze złota i srebra wymaga częstego czyszczenia ze względu na łatwość utleniania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij