Groźne kleszcze

Zbliżający się kwiecień jest okazją do długich spacerów, a także zwiększonej aktywności fizycznej. Prowadząc zdrowy tryb życia, musimy zwrócić uwagę na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, jakie znajdują się w naszym otoczeniu. Doskonałym przykładem takiego problemu mogą być kleszcze, które są szczególnie aktywne od początku kwietnia aż do końca października każdego roku. Taka wzmożona aktywność sprawia, że te niewielkie pajęczaki przesiadujące na drzewach roślinach oraz zwierzętach mogą przenieść się na człowieka. W niektórych przypadkach nie jesteśmy nawet świadomi ich obecności, ponieważ z reguły są one bardzo małe. Kleszcz odznacza się dopiero, wtedy gdy zaczyna pić ludzką krew. Dzięki takiemu pożywieniu nosiciela pajęczak pęcznieje, gdyby nie to, bardzo często można by nie zauważyć jego aktywności, ponieważ jego ukłucie jest praktycznie bezbolesne dla człowieka. Sam kleszcz nie jest groźny, zagrożenie powodują choroby oraz inne zakażenia, które może spowodować.

Bolerioza wróg człowieka

Największym problemem związanym z kleszczami jest groźna dla człowieka borelioza, która prowadzi do kleszczowego zapalenia mózgu oraz innych bardzo poważnych problemów. Wiele z takich dolegliwości w ostateczności może doprowadzić nawet do zgonu człowieka. Jeśli biegamy w okolicach wysokich drzew oraz innej roślinności powinniśmy uważać na siebie. W momencie, gdy wracamy do domu, dobrze jest obejrzeć głowę, czy we włosach nie przynieśliśmy ze sobą kleszcza. Taka profilaktyka jest dość ważna, ponieważ z reguły kleszcze wbijają się w skórę głowy, choć równie dobrze mogą wbić się w inną część ciała, ale wtedy są bardziej widoczne. Na kleszcze jesteśmy narażeni w szczególności, jeśli chodzimy po lasach. To właśnie tam pajęczaki występują w większych ilościach. W przypadku ugryzienia przez kleszcza nie możemy leczyć się na własną rękę. W żadnym wypadku nie przyjmujmy żadnych antybiotyków bez konsultacji z lekarzem. Kleszcza należy także zbadać, ponieważ tylko w taki sposób można stwierdzić czy insekt był zarażony. To bardzo ważne dla człowieka, ponieważ szybsze wykrycie choroby pozwala na skuteczną walkę.

Warto się zabezpieczyć

Oczywiście, jeśli chcemy uniknąć spotkania z kleszczami, powinniśmy podczas biegania posiadać ubranie z długim rękawem oraz kapturem, który będzie chronił naszą głowę. Pamiętajmy też, aby nie zatrzymywać się pod drzewami czy też innymi miejscami, gdzie mamy do czynienia z roślinnością. Warto także pamiętać o tym, aby smarować się różnymi preparatami, dzięki czemu kleszcze będą nas unikać. Jeśli wyciągamy z ciała kleszcza, to powinniśmy robić to w odpowiedni sposób. Nigdy nie używajmy do tego typu czynności palców, w takich wypadkach wymagana jest pęseta lub specjalnie zakrzywione szczypce. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wyrwać kleszcza w całości. Jeśli chodzi o zwiększoną aktywność tego typu pajęczaków, to kleszcze, pojawiają się częściej od rana aż do południa, a potem możemy je spotkać od godziny 16 aż do zmierzchu, dlatego warto w tym czasie zachować szczególną ostrożność.

Kleszcze nie zawsze są na drzewach

Uwaga- kleszcz nie zawsze spada z drzewa. Bardzo duża ilość takich pajęczaków znajduje się bezpośrednio w gęstych trawach, przez co mogą być z pozoru niewidoczne dla ludzkiego oka. Kleszcze muszą żywić się krwią, ponieważ w ten sposób wczesna postać kleszcza jest w stanie zamienić się w dorosłego osobnika. Jest to pasożyt, który do przeżycia potrzebuje nosiciela. W wielu przypadkach głównym nosicielem kleszczy są właśnie zwierzęta domowe, dlatego musimy zwrócić uwagę na to, czy nasz pies nie ma przypadkiem jednego w sierści.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij